Į vieną dieną suplakė mėnesio statistiką
Dėl tokios liūdnos statistikos ypač turėjo sunerimti Šiaulių apskrities gyventojai. Dvi iš trijų mirčių nuo koronaviruso per praėjusią parą buvo užregistruotos Šiaulių apskrityje. Čia taip pat registruoti ir visi dešimt atvejų, kai koronovirusu užsikrėtę asmenys mirė dėl kitų priežasčių.
Lrytas.lt pradėjus domėtis šiuo mirčių protrūkiu paaiškėjo, kad ši statistika yra iškreipta. Visi antradienio SAM pranešime minimi koronavirusu užsikrėtę, bet dėl kitų priežasčių mirę žmonės yra Radviliškio ligoninės pacientai ir jie mirė ne per vieną dieną, o per mėnesį laiko.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento darbuotojai dėl beveik mėnesį neteiktų duomenų kaltina Radviliškio ligoninės administraciją.
Radviliškio ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas savo ruožtu atšauna, kad duomenys apie mirusius ligoninės pacientus yra siunčiami pastoviai ir stebisi, kodėl NVSC darbuotojai jų negauna.
Primygtinai pareikalavo atsiųsti duomenis
Pasak (NVSC) Šiaulių departamento darbuotojų, duomenų apie mirusius pacientus, kurie sirgo koronavirusu, iš Radviliškio ligoninės jie negavo nuo pat rugsėjo 15 dienos, kai čia buvo užregistruotas šios ligos protrūkis.
„Mes ne kartą prašėme pateikti šiuos duomenis, praėjusį savaitgalį pasiuntėme Radviliškio ligoninei raštą primygtinai reikalaudami pateikti tokius duomenis.
Pagaliau gavome atsakymą, kad nuo rugsėjo 15 iki spalio 12 dienos Radviliškio ligoninėje dėl kitų priežasčių mirė 13 koronavirusu COVID-19 užsikrėtusių pacientų“, – tvirtino NVSC Šiaulių departamento darbuotojai.
Tikėtina, kad gauti duomenys buvo persiųsti NVSC ir įtraukti į statistiką. Per vieną dieną net viso mėnesio duomenimis papildytas koronavirusu sirgusių, bet dėl kitų priežasčių mirusių sąrašas tapo bauginančiu.
Tiesa, neaišku ir kodėl pildant šį sąrašą mirusiųjų skaičius sumažėjo. Nors Radviliškio ligoninė pranešė apie 13 per mėnesį dėl koronavirusu sirgusių, tačiau kitų priežasčių mirusių pacientų, pagal SAM informaciją mirusiųjų skaičius padidėjo tik dešimčia atvejų.
Apie situaciją antradienį per spaudos konferenciją užsiminė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė. Ji tikino, kad dėl neaiškumų statistikoje kalta Radviliškio ligoninė.
„Jie mirė ne vakar. Ligoninės pateikė duomenis ne taip, kaip numatyta“, – sakė R.Lingienė ir teigė, kad pagal nurodymus ligoninė privalo informaciją raštu perduoti per 12 valandų, tačiau šįkart reikėjo raginti pateikti duomenis.
Mirė slaugos ligoninės pacientai
Portalo lrytas.lt paklaustas, kodėl NVSC nebuvo siunčiama informacija apie koronavirusu užsikrėtusius, tačiau dėl kitų priežasčių mirusius pacientus, Radviliškio ligoninės direktorius V.Smalinskas gerokai nustebo.
„Duomenis NVSC mes siunčiame pastoviai, todėl tokie kaltinimai man kelia nuostabą. Neneigsiu, koronaviruso infekcijos protrūkio pradžioje galėjo būti kokių nors trikdžių, nes tuo metu išties reikėjo spręsti daug iškilusių problemų. Tačiau vėliau šie duomenys tikrai buvo siunčiami.
Aš pats neseniai duomenis apie pacientus NVSC siunčiau net trimis elektroninio pašto adresais. Galbūt šie duomenys pasimetė jau pačiame NVSC. Tai yra visiškai įmanoma, nes pastaruoju metu NVSC specialistai turi išties daug darbo“, – svarstė V.Smalinskas.
Pasak Radviliškio ligoninės vadovo, minimi koronavirusu užsikrėtę, bet dėl kitų priežasčių mirę žmonės daugiausia yra slaugos ligoninės pacientai, kurie ir taip gera sveikata nepasižymėjo, o mirtys slaugos ligoninėje yra įprastas reiškinys ir nuostabos nekelia.
Šiaulių ligoninėje - sergančiųjų antplūdis
Per paėjusią parą Šiaulių apskrityje buvo užregistruotos ir dvi mirtys nuo koronaviruso COVID-19.
Vienas mirusysis priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas šiam žmogui buvo patvirtintas spalio 2 dieną. Atliekant židinio epidemiologinę diagnostiką, nustatyta, kad jis užsikrėtė po kontakto su sergančiu artimuoju.
Kitas mirusysis taip pat priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas jam buvo patvirtintas rugsėjo 22 diena. Kaip šis asmuo užsikrėtė, specialistams, atlikusiems epidemiologinę diagnostiką, nustatyti nepavyko.
Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) direktoriaus Remigijaus Mažeikos, tai kad du iš trijų Lietuvoje praėjusią parą nuo COVID-19 mirusių žmonių yra Šiaulių apskrities gyventojai, atspindi bendrą padėtį dėl koronaviruso pandemijos šiame regione.
Vos ne pusė sunkiai Lietuvoje koronavirusu sergančių žmonių šiuo metu yra gydoma RŠL.
„Šiuo metu Lietuvoje į ligonines dėl susirgimo koronavirusu iš viso yra paguldyta apie šimtas žmonių, o per keturiasdešimt tokių pacientų yra gydoma pas mus“, – sakė Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius.
Pasak R.Mažeikos, tai dar kartą įrodo, kad pastaruoju metu visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad COVID-19 nekelia grėsmės, yra klaidingas.