Seimo rinkimų naktis: kas vyksta partijų štabuose  Pasižvalgykite po štabus, kas atvyko ir kokios nuotaikos

2020 m. spalio 11 d. 20:36
Greta Bruzgytė
Kandidatai į Seimą sekmadienio naktį rinkosi į štabus, kur su komandomis ir juos palaikančiaisiais laukė rezultatų.
Daugiau nuotraukų (149)
Koronaviruso pandemijos fone vykstantys Lietuvos Seimo rinkimai pakoregavo ne tik balsavimo tvarką. Kol dalis partijų atstovų ir lyderių nusprendė rezultatų laukti vienmandatėse apygardose, kiti patraukė į būstines, kavinės ir restoranus.
Portalas lrytas.lt aplankė partijų štabus Vilniuje ir kviečia pasižvalgyti, kaip jie laukia pirmojo turo rezultatų.
Tvyrant alaus ir duonos kvapui – liaudiškos dainos
Tris rinkimų štabus per dvi dienas pakeitusi Centro partija – Tautininkai galiausiai apsistojo sostinės centre esančiame bare „Šnekutis“. Čia atėjusius pasitiko ir tradiciniai alubario atributai – sumišęs alaus, keptos duonos ir kitų užkandžių prie gėrimų kvapas. Ausį netikėtai patraukė aidinti lietuvių liaudies daina.
Vienoje baro pusėje dideliame ekrane buvo galima stebėti futbolą, o kitoje televizorių ekranuose atsispindėjo rinkiminis šurmulys. 23 valandą Centro partija – Tautininkai turėjo 2,83 procento balsų. Apklausos prieš rinkimus šiai politinei jėgai vietų Seime nežadėjo.
Rezultatus partijos lyderis Naglis Puteikis įvertino taip: „Kas turi daugiau pinigų – tas ir laimi.“
Rezultatų štabe laukti pasiliko ir partijos lyderis N.Puteikis su kolega Kristupu Krivicku.
Pasak K.Krivicko, nuotaikos štabe tikrai teigiamos. „Užduotis mums buvo surinkti 2 proc., kad rinkėjų dėka gautumėme biudžetinę paramą dotacijai, tolesnei mūsų organizacijos veiklai, o pagal tuos skaičius, kuriuos matome, mes šitą užduotį tikrai įveiksime. Kita mūsų užduotis yra būti didžiausiems iš mažųjų partijų, tai ir tą užduotį mes kol kas įveikėmė. Kiek mačiau, mes jau įveikėmė partiją laisvė ir teisingumas, tai kol kas mūsų pasirodymą vertinu labai teigiamai ir labai objektyviai“, – komentavo K.Krivickas.
Jis taip pat teigė, jog tikimasi dvejų mandatų naujajame Seime, tačiau jei rezultatą pavyktų padvigubinti iki 4 tai būtų didžiulis partijos žingsnis į priekį. Partijos lyderis N.Puteikis taip pat teigia, jog nuotaikos geros, „mes savo lygoje pirmi“. Vis dėlto tokio pozityvumo kaip K.Krivickas neparodė: „Kol kas mandato neturime nei vieno. Mes galvojame, kad keli gal turi dar šansą išeiti į antrą turą“, – portalui lrytas.lt komentavo partijos lyderis.
Politikos naujokus lydi sėkmė
Pirmą kartą Seimo rinkimuose dalyvaujanti Seimo narės Aušrinės Armonaitės vedama Laisvės partija džiaugtis ėmė jau pirmaisiais rinkimų rezultatais, gautais iš užsienio. Pasaulio lietuvių rinkimų apygardoje kandidatuojanti A.Armonaitė čia išsiveržė į priekį. „Norvegijos lietuviai už mane balsavo“, – pirmomis žiniomis džiaugėsi Laisvės partijos vadovė.
Suskaičiavus beveik pusės šios apygardos apylinkių balsus, 30 proc. jų surinkusi A.Armonaitė buvo pirma, konservatorių kandidatė Dalia Asanavičiūtė – antra, socialdarbietis Linas Linkevičius – trečias. Geros nuotaikos restorane „Pachamama“, kur rinkimų rezultatų laukė Laisvės partija, nesisklaidė ir pradėjus skelbti pirmuosius suskaičiuotus balsus daugiamandatėje apygardoje. Joje kurį laiką Laisvės partija laikėsi penktoje pozicijoje. Politikos naujokus ypač džiugino, kad jie lenkė Liberalų sąjūdį.
„Liberalus lenkiame net tarp kaimiečių. O kas bus kai paleis Vilniaus rezultatus“, – palankiais rezultatais negalėjo patikėti tarpusavyje šnekučiavęsi Laisvės partijos aktyvistai.
Ar peržengs barjerą?
Tuo metu į Vilniaus gatvėje įsikūrusį „Pomodoro“ restoraną rinkęsi partijos „Laisvės ir teisingumas“ kandidatai džiūgauti neturėjo ko – pradėjus skaičiuoti balsus, ši partija nebuvo peržengusi 5 proc. barjero, nors kai kurios šviežiausios visuomenės nuomonės apklausos šiai partijai ir buvo žadėjusios galimybę patekti į parlamentą.
Partijos „Laisvė ir teisingumas“ vedliai Artūras Zuokas ir Artūras Paulauskas tikėjosi, kad šios prognozės išsipildys, bet ne itin gausiai į restoraną susirinkę partiečiai nebuvo tokie optimistiški. Beje, šiame restorane per pietus kartais būna net daugiau žmonių, nei rinkimų vakarą. Tik šiemet susikūrusi partija rinkimų rezultatų ilgai laukė ir be lyderio – Remigijus Žemaitaitis keliavo po televizijas ir restorane žadėjo pasirodyti tik prieš vidurnaktį.
Judėjimo prieš nepabūgęs V.Tomaševskis viliasi išlaikyti frakcijos narių skaičių
Prieš rinkimus išskirtinai daug kritikos sulaukiančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis su partiečiais dideliame ekrane ramiai stebėjo vieną iš rinkimų transliacijų.
Skirtingai nei kokios partijos „Lietuva – visų“ štabe sporto bare „Stars and Legends“, kur aidėjo daug juoko, Lenkų kultūros namuose sostinėje buvo daugiau rimties ir mažiau šurmulio. Nors ant stalų šalia taurių ar stiklinių buvo padėti ir stikliukai, vartojančių stipriuosius gėrimus lyg ir nebuvo.
„Viskas bus gerai. Vilniaus skaičių dar nėra. Tendencija tokia, kad balsų turime. Dabar galima drąsiai sakyti, kad mūsų apskrityje gyvena trečdalis Lietuvos. Dar negalima daryti daug išvadų, bet ten, kur gyvena mūsų pastovus gyventojas, nėra didelių pokyčių, laimime užtikrintai. Kai kur sulaukiame net 80 procentų“, – kalbėjo V.Tomaševskis, kuomet rezultatuose LLRA-KŠS neturėjo 5 procentų.
V.Tomaševskis įsitikinęs, kad partijai kojos nepakiš ir didelė kritikos banga dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus ar sąrašą vedančio Zbignevo Jedinskio bei paties pareiškimų dėl santykių su Rusija ar požiūrio į įvykius Baltarusijoje.
„Mes žiūrime į savo veiksmus. Žiūrime, ką turėjome padaryti ir ką padarome. Oponentų visada turėjome. Turėjome ir prieš mus įkurtas partija, judėjimus. Buvo panašiai ir šiuose rinkimuose. Mums tai pernelyg daug netrukdo. Turime ištikimą rinkėją ir didelį įdirbį“, – sakė V.Tomaševskis.
Šiuo metu LLRA-KŠS Seime turi 8 parlamentarų frakciją. V.Tomaševskis teigė, kad tikisi išlaikyti šį skaičių, bet pabrėžė, kad tai nereiškia, jog būtinai sieks būti tarp valdančiųjų.
„Galime dirbti ir opozicijoje. Mūsų tikslas nėra eiti į koaliciją. Tai – tik priemonė. Žiūrėsime į savo programą. Bet esame patenkinti bendradarbiavimu su valstiečiais. Tiek mes, tiek mūsų partneris elgiasi solidžiai ir sąžiningai, tad kodėl netęsti bendradarbiavimo?“, – sakė V.Tomaševskis.
Tikisi perkopti barjerą
Lietuvos žaliųjų partija Seimo rinkimų rezultatų laukti susirinko Užupyje esančiame restorane „Paupio12“. Rinkimų štabe netrūko vaišių, jau nuo 21 valandos buvo ankšta ir vyravo geros nuotaikos.
Restorane rinkimų naktį sutiko ir partijos lyderis Remigijus Lapinskas bei buvęs premjeras, partijos narys Algirdas Butkevičius. Nors žaliųjų partijos rezultatai kol kas nėra labai džiuginantys, R.Lapinskas teigia, kad partija buvo išsikėlusi realistiškus tikslus: perkopti 5 proc. ribą. Pasak jo, rinkimai parodė, kad partijos ideologija labai stipri ir turbūt aiškiausia iš visų partijų, kurios bandė „įtikti visiems rinkėjams“.
„Aš manau, kad tikrai galima tikėtis kelių vienmandatininkų. Kiek jų bus sunku pasakyti. Manau, kad palaukime rezultatų, nes mes tikrai neburiame iš kavos tirščių. Manau, kad tai, jog šiuo metu poroje apygardų mūsų kandidatai lyderiauja yra visai toks įdomus ir smagus momentas“, – portalui lrytas.lt sakė R.Lapinskas.
„Darbiečių“ štabas – be partijos lyderio
Darbo partijos būstinėje rinkimų vakarą nuotaikos gana optimistinės, juo labiau kad rezultatų laukimui buvo pasirūpinta vaišėmis, partijos nariai lūkuriuodami nusiteikę ir pakelti vyno taurę.
Rinkimų vakarą darbo partijos lyderis Viktoras Uspakichas partijos būstinėje nepasirodė, su juo žurnalistams pavyko susisiekti tik nuotoliniu būdu, jis paaiškino, kad jį kankina kosulys ir jis nenorintis rizikuoti aplinkinių sveikata.
Sporto partija – sporto bare
Buvusio krepšinio trenerio Tomo Pačėso vadovaujama partija „Lietuva – visų“ simboliškai įsikūrė krepšinio legendai Šarūnui Marčiulioniui priklausančiame sporto bare „Stars and Legends“, tad sekmadienio vakarą ir negalėjo stebinti, kai duris į rinkimų štabą pravėrė žinomi krepšinio pasaulio veidai. Apie 21 valandą čia atvyko ir buvę tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšininkai Steponas Babrauskas ir Artūras Jomantas. Juos pasveikino čia jau prie stalo įsitaisęs buvęs „Lietuvos ryto“ klubo treneris T.Pačėsas.
Netoli kitame būryje šnekučiavosi ir dar vienas puikiai žinomas krepšinio pasaulio veidas – buvęs rinktinės krepšininkas, 1988 metų Seulo olimpiados čempionas bei 1992 metų Barselonos žaidynių bronzos laimėtojas Valdemaras Chomičius. Sporto bare aidėjo ir šiai aplinkai įprasti garsai – garsios kalbos, juokas, taurių ir bokalų susidaužimas. Gausybėje ekranų – įvairios rinkimų vakaro transliacijos.
Partija „Lietuva – visų“, pasak apklausų, prieš rinkimus neturėjo jokių šansų patekti į Seimą. Jai buvo prognozuojamas mažiau nei 1 procentas balsų. Tačiau susirinkusiųjų nuotaikų tokia tikimybė neaptemdė.
„Ekspertų nėra. Kaip krepšinio ekspertai, taip ir politikos ekspertai. Kas moka – tam suokia. Į tai net nereikia žiūrėti. Nuotaika mūsų gera. Pradėjome nuo nulio, o jau turime ir vieną. Džiaugiamės ir manau, kad ateis laikas, bus ir daugiau“, – lrytas.lt kalbėjo T.Pačėsas.
T.Pačėsas teigė, kad partija ruošiasi sulaukti ir 5 procentų visų rinkėjų palaikymo, nors „Lietuva – visų“ ir prognozėse ir liko už brūkšnio. „Mūsų pagrindinė reklama buvo socialiniuose tinkluose, kur yra daugiau meisto žmonės. Visko gali būti. Viltis yra, – sakė T.Pačėsas, kuriam teko išgirsti ir krepšinio visuomenės kritikos dėl partijos reklamos, kurioje – S.Babrauskas. – Visą laiką kritikuoja – ir žaidimą, ir jeigu atsidarysi restoraną. Kiekvienas turi savo simpatijas, požiūrį. Visi gali reikšti savo nuomonę ir poziciją. Tai – demokratijos išdava. Gerbiame visų nuomonę, bet visi turi gerbti ir kito norus.“
Džiugios nuotaikos pas liberalus
Liberalų sąjūdžio būstinėje, viešbutyje „Radisson Blu Royal Astorija“ pasibaigus balsavimui – itin džiugios nuotaikos: susirinkę partijos lyderiai tikisi sėkmės ir džiaugiasi, jų teigimu, nepavykusiais dabartinių valdančiųjų rinkiminiais triukais. Partijos narys Eugenijus Gentvilas teigia, kad liberalai šį vakarą turėtų surinkti 8,5 – 10,5 proc. rinkėjų balsų.
„Nuotaikos geros, tačiau natūralu, kad yra ir tam tikros įtampos – tarkime, artėjančios sėkmės nuojauta taip pat verčia jaudintis. Visada yra taip, kad ta sėkmė nėra padėta ant lėkštutės. Reikėjo už ją pakovoti“, – kalbėjo E.Gentvilas. Anot E.Getvilo, sėkmė yra jau tai, kad dabartinės valdžios rinkiminiai triukai nepavyko.
Valstiečiai rezultatų laukia itin kukliai
Valdantieji valstiečiai rinkimų rezultatų šiemet laukia itin kukliai. Biure Konstitucijos pr. stoviniuoja vos keli partijos bei štabo nariai, pirmasis iš jų atėjo partijos lyderis Ramūnas Karbauskis. Dauguma jų buvo be veido apsaugos priemonių. Artimiausiu metu planuoja pasirodyti ir premjeras Saulius Skvernelis. Nedideliame kambarėlyje keli stalai, ant vieno jų sudėtos vaišės – kelios lėkštės sausainių ir saldainių, ąsotis sulčių.
R.Karbauskis aiškino, kad taip kukliai laukti rinkimų rezultatų nuspręsta dėl pandemijos grėsmės.jūsų „Saugome jūsų sveikatą. Kvietėme tik tuos, kurie yra vienmandatininkai, mūsų komunikacijos grupės žmones. Mes galvojame, kad kuo mažiau mūsų bus, tuo mažiau rizikų kils. Jūsų kol kas labai daug, bet kol jūs su kaukėmis, tol viskas gerai“, – į žurnalistus kreipėsi R.Karbauskis.
LSDP vyko į restoraną
Uždarius rinkimines apylinkes, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovai rinkimų rezultatų laukti po truputį rinkosi į Vilniuje prieš Katedros aikštę esantį restoraną „Grey“.
Pirmieji į rinkimų naktį atvyko LSDP senbuviai – Julius Sabatauskas, Vytenis Andriukais, Algirdas Sysas, Juozas Olekas. J.Sabatauskas į rezultatų laukimo naktį atvyko nešinas pyragu. Tikisi geresnio rezultato nei 2016 m.
„Mes laikysimės savo pažadų ir ideologijos – ko daug metų pasigesdavau iš savo bičiulių, kai mes ateidavom į valdžią. Lieku optimistas, kad pagaliau mes eisime doros keliu“, – lūkesčiais vos pradėjus skaičiuoti balsus pasidalijo A.Sysas.
Vis tik paklaustas, kokio rezultato tikisi, jis buvo atsargus. „Šito palauksime rinkėjų <..> Prieš ketverius metus žinojau, kad bus blogai ir aš atspėjau. Šįkart turėtų būtų geriau, bet kiek, nežinau“, – teigė A.Sysas. Vytenis Andriukaitis rinkimų baigties prognozėmis taip pat nesidalijo ir ragino šiek tiek palaukti, tačiau patikino, kad iš naujo parlamento tikisi naujos kokybės, daugiau įžvalgų.
Kartu jis atmetė sklandančius gandus dėl socialdemokratų ir konservatorių koalicijos. „Palinkėčiau konservatoriams sėkmingos kloties, formuojant koaliciją su liberalais. Be to, jie gali prisijungti daugelį įvairių tautininkų“, – teigė V.Andriukaitis.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) patvirtintuose rinkėjų sąrašuose yra 2 mln. 449 tūkst. 683 balso teisę turintys piliečiai. Prieš ketverius metus rinkėjų sąraše buvo 2 mln. 504 tūkst. 267 rinkėjai, 2012 metų Seimo rinkimuose balsavimo teisę turėjo 2 mln. 442 tūkst. 587 rinkėjai.
Seimo rinkimuose ketverių metų kadencijai renkamas 141 parlamentaras: 70 – pagal sąrašus ir 71 – vienmandatėse apygardose. Šiuose rinkimuose pirmą kartą sudaryta atskira apygarda užsienio lietuviams – Pasaulio lietuvių, atsižvelgus didelį skaičių užsienyje dalyvavusių rinkėjų per pastaruosius rinkimus.
Iš viso rinkimuose dalyvauja 1754 partijų iškelti bei savarankiškai išsikėlę kandidatai, 1170 arba 66,7 proc. vyrų ir 584 arba 33,3 proc. moterų. Palyginti su 2016 metų rinkimais, į Seimą kandidatuoja 339 žmonėmis daugiau – prieš ketverius metus VRK buvo registravusi 1416 kandidatų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.