Tačiau į mokyklas rytą po rinkimų susirinkti galės tikrai ne visi moksleiviai. Saugantis viruso plitimo, griebiamasi papildomų apsaugos priemonių, dėl kurių pamokos kai kuriose mokyklose pirmadienį vykti negalės.
Mokyklos – savivaldybių rūpestis
Kaip portalą lrytas.lt informavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Spaudos tarnyba, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visoms Lietuvos savivaldybėms yra išreiškusi prašymą pagal galimybes dezinfekuoti balsavimo apylinkes po rinkimų ir sutvarkyti taip, kad jos būtų saugiai eksploatuojamos pirmadienį ryte į patalpas ateinantiems žmonėms.
SAM Spaudos tarnybos atstovai patikino, kad, siekiant šalyje užkirsti kelią koronaviruso plitimui, ministerija per rinkimus ragina laikytis infekcijų kontrolės priemonių.
Kad saugiu mokinių sugrįžimu į mokyklas po rinkimų turi pasirūpinti savivaldybės, patvirtino ir VRK atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė. Jos teigimu, VRK išties prašo dezinfektuoti mokyklas, kuriose įsikuria rinkimų apylinkės, ir paruošti jas saugiam ugdymo procesui.
„Už visų balsavimo patalpų tiek ir įrengimą, ir sutvarkymą po rinkimų yra atsakingos savivaldybės.
Taip pat VRK sprendimas nurodo, kad Savivaldybių administracijos privalo užtikrinti balsavimo patalpos, rinkėjų aptarnavimui skirto inventoriaus – stalų, kėdžių ir panašiai – parengimą ir balsavimo patalpos aplinkos vėdinimą, valymą bei dezinfekciją.
VRK nuoširdžiai tikisi, kad savivaldybėms pavyks užtikrinti, jog rinkimų naktį, suskaičiavus balsus, balsavimo patalpos būtų sutvarkytos tinkamai“, – teigė I.Ramanavičienė.
Ieško alternatyvų įprastam ugdymui
Švietimo mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) Komunikacijos skyrius patvirtino, kad ugdymo įstaigų patalpos, kuriose vyks balsavimas, bus vėdinamos ir dezinfekuojamos. Tačiau pamokos įprastiniu būdu pirmadienį vyks ne visose šalies mokyklose: ŠMSM duomenimis, iš 525 mokyklų, kuriose yra rinkiminės apylinkės, 59 proc. mokyklų pirmadienį ugdymą pradės taip, kaip ir buvo susiplanavusios.
„Be jokios abejonės, kaip nustatyta operacijų vadovo sprendimuose, patalpos bus dezinfekuotos ir išvėdintos iki pirmadienio pamokų pradžios. Kuriose bus nespėta iki to laiko, tos yra numačiusios tvarkaraščio pakeitimus“, – pranešė ŠMSM Komunikacijos skyrius.
Kadangi įprastas ugdymo procesas vyks ne visose mokyklose, ugdymo įstaigos ieškojo ir alternatyvų įprastam mokymo procesui pakeisti. Remiantis ŠMSM žiniomis, 11 proc. mokyklų, tai yra, 56 bendrojo ugdymo mokyklos ir viena profesinio mokymo įstaiga, pirmadienį mokys tik nuotoliniu būdu. 13 proc. mokyklų arba 92 bendrojo ugdymo mokyklose ir vienoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje nuotolinis mokymas bus organizuojamas daliai klasių ar grupių.
12 proc. mokyklų vėlins pamokų pradžios laiką. O 5 proc. ugdymo įstaigų, kuriose įsikurs rinkimų apylinkės, organizuos pažintinę kultūrinę veiklą ne mokyklos aplinkose.