Istorinis balsavimas Lukiškėse sukėlė nerimą: paaiškino, kodėl nereikėtų baimintis
Viktorija Rimaitė
2020-10-08 13:32Smagu balsuoti Lukiškių aikštėje, bet kodėl ir vėl kaip prieš daugiau nei dešimtmetį balsuojant užpildytus biuletenius tenka mesti į neskaidrias balsadėžes? O kur per naktį saugomas tautos balsas, ar balsadėžės paliekamos lauke? Tokius klausimus iškėlė į redakciją skambinęs vilnietis Darius.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pateikė paaiškinimą: baimintis tikrai nėra ko – nuo įstatymu numatytos tvarkos nenuklystama, o balsai nakčiai papildomose balsavimo vietose tikrai nepaliekami.
Pritrūko dėžių ar baiminasi, kad matysis apsisprendimas?
„Savo balsą atiduodu praktiškai kiekvienuose rinkimuose – nesvarbu, ar tai būtų prezidento, ar Seimo, ar savivaldos. Šįkart nusprendžiau balsuoti išankstiniuose rinkimuose, todėl savo balsą atidaviau sostinės Lukiškių aikštėje įrengtuose konteineriuose. Pirmadienio vakare, šiek tiek po 19 val., laukti eilėje užtruko apie 15 minučių.
Įėjus į patalpą rankos buvo dezinfekuojamos, su savimi turėjau savo rašiklį. Viskas iš esmės buvo gana gerai organizuota, tačiau į akis krito neskaidrios balsavimo dėžės/urnos – kaip kad būdavo prieš gerą dešimtmetį“, – kalbėjo Darius.
Vyras atkreipė dėmesį, kad pastaruosiuose rinkimuose balsavimo dėžės buvo skaidrios, permatomos ir svarstė, galbūt VRK pritrūko balsadėžių, todėl pastatė nepermatomas dėžes.
„Atrodytų, kad bent jau sostinėje jos turėtų būti skaidriausios, nepaisant to, kad jos šiek tiek brangesnės už nepermatomas. O galbūt taip baiminamasi, kad bus matyti, kas ir už ką balsavo? Tačiau ir toks argumentas atrodytų keistas, nes paprastai žmonės balsuoti ateina jau apsisprendę, kurią partiją ar kandidatą palaikys.
Be to, balsavimo kabinose nebeliko užuolaidų – gal tuomet vertėtų grąžinti ir jas, jei jau nuspręsta taip saugoti rinkėjų privatumą?
Juk ir čia nesunku suprasti, už kurią partiją žmogus gali atiduoti balsą – galima matyti, į kurios partijos sąrašą krypsta rinkėjo akys, reitinguojant sąrašus. Mano supratimu, norint skaidrių rinkimų, vertėtų statyti ir permatomas balsadėžes“, – mintimis pasidalijo lrytas.lt skaitytojas.
Kaip portalą lrytas.lt informavo VRK atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė, įstatymų nustatyta tvarka balsadėžės turi būti matinio paviršiaus, antspauduotos ar plombuotos, su Lietuvos valstybės herbu.
Jei į balsadėžę įmestas biuletenis išsiskleistų, nepermatomoje balsadėžėje nesimatytų, už ką buvo balsuota. Tai, VRK spaudos atstovės teigimu, yra pagrindinė priežastis, dėl kurios pasirinktos matinės balsadėžės.
Visos išankstinio balsavimo metu ir balsavimo rinkimų dieną naudojamos balsadėžės atitinka įstatyminį reglamentavimą. O matinės balsadėžės buvo naudotos ir 2019 m. vykusių savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų metu.
Balsai „nakvoja“ saugiai
Skaitytojas Darius taip pat domėjosi, ar naktį balsadėžės paliekamos aikštėje, ar balsus kas nors saugo.
VRK atstovė spaudai I.Ramanavičienė nuramino: „Po kiekvienos balsavimo dienos iš visų papildomų balsavimo vietų rinkėjų į balsadėžes sumesti vokai su balsavimo biuleteniais yra išvežami į savivaldybę ir ten saugomi“.
Ji patikino, kad papildomai įrengtose balsavimo vietose per naktį biuleteniai tikrai nėra paliekami.
Pasak VRK spaudos atstovės, sostinės Lukiškių aikštė yra antra pagal populiarumą balsavimo vieta Lietuvoje, o balsavimas čia vyksta sklandžiai.
„Labai džiaugiamės, kad rinkėjai yra itin pilietiški: laikosi saugaus atstumo, nesibūriuoja, ateina dėvėdami veido kaukes ir turėdami savo šratinukus. Per pirmąsias dvi išankstinio balsavimo dienas jokių incidentų dėl balsavimo tvarkos nesilaikymo neužfiksuota.
Norime taip pat labai pasidžiaugti ir ten dirbančiais rinkimų komisijų nariais, kurie tikrai stengiasi užtikrinti, kad balsuoti atėję rinkėjai tvarkingai ir kaip įmanoma greičiau galėtų atlikti savo pilietinę pareigą“, – teigė I.Ramanavičienė.