Meras mano, kad Raseiniams nepadės net karantinas: dėl gyventojų atsisakymo tirtis ruošiamos naujos priemonės Lietuvos susirgimų rodikliai lenkia daugelį ES valstybių

2020 m. spalio 2 d. 12:49
Papildyta
Nors Vyriausybė bei epidemiologai tvirtina kol kas nematantys priežasties nė vienoje Lietuvos savivaldybėje skelbti lokalaus karantino, statistika kasdien vis labiau kelia nerimą. Penktadienį suskaičiavus naujausius atvejus, pateikti duomenys rodo, kad Raseinių rajone susirgimų rodiklis, per pastarąsias 14 dienų skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų, pasiekė jau kone 1000.
Daugiau nuotraukų (32)
Tiesa, jau kurį laiką Vyriausybės lokalų karantiną įvesti prašęs Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis portalui lrytas.lt tvirtino, kad ši priemonė gali ir nebeveikti, nes dabar susiduriama su kita problema – gyventojai, net ir po Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų skambučio, atsisako tirtis.
Rodikliai šauna į viršų
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 172 koronavirusinės infekcijos atvejai, susirgimų skaičius iš viso jau siekia 4956. Nuo COVID-19 šalyje mirė 94 žmonės, dar 19 asmenų, sirgusių koronavirusu, gyvybės užgeso dėl kitų priežasčių.
Kol kas prasčiausia situacija išlieka tose pačiose – Raseinių rajono, Radviliškio rajono, Šiaulių miesto bei rajono ir Kelmės rajono – savivaldybėse.
Raseinių rajone susirgimų COVID-19 rodiklis jau siekia beveik 1000, iš viso – 999,2 susirgimų, per pastarąsias 14 dienų fiksuojamų 100 tūkst. gyventojų. Iš per pastarąją parą patvirtintų 172 atvejų net 74 registruoti Kauno apskrityje, o daugiau nei pusė jų patvirtinti Raseinių rajono gyventojams.
Pavojingai į viršų rodiklis stiebiasi ir Radviliškio rajone, kur šiuo metu jis siekia 462,9. Koronaviruso liga neapleidžia ir Šiaulių miesto bei rajono, kur šiuo metu rodiklis atitinkamai siekia 153,7 ir 140. Kelmės rajone fiksuojama 98,5 susirgimo 100 tūkst. gyventojų.
Karščiausi taškai
Iš 172 naujų koronaviruso atvejų praėjusią parą vien Raseinių rajone patvirtinti 49 atvejai. 34 nauji susirgimai fiksuoti Raseinių rajone esančiuose Blinstrubiškių socialinės globos namuose: susirgo 31 globotinis ir 3 darbuotojai. Iš viso šiame židinyje yra patvirtinti 55 susirgimai.
Su Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos Gylių skyriumi siejamas vienas naujas atvejis. Viso šiame protrūkyje nustatyti trys atvejai. Po vieną antrinį atvejį nustatyta Raseinių kultūros centro (iš viso 4 atvejai) ir Raseinių savivaldybės (iš viso 46 atvejai) židiniuose.
 
„Deja, Raseiniai ir toliau išlieka mūsų karštuoju tašku. Kaip jau ne kartą esame sakę, tai socialinio gyvenimo apribojimas, darbas ir mokymasis nuotoliniu būdu, lankymasis tik ten, kur tikrai būtina, tinkamas asmeninių apsaugos priemonių dėvėjimas – tokių priemonių dabar turi imtis kiekvienas Raseinių rajono gyventojas, kad būtų išvengta tolesnio infekcijos plitimo.
Jei tokių priemonių artimiausias bus paisoma, pačių griežčiausių priemonių šioje savivaldybėje gali ir neprireikti“, – portalui lrytas.lt situaciją Raseinių rajone komentavo NVSC atstovė Justina Petravičienė.
Šiaulių apskrityje 16 atvejų yra siejami su Radviliškio ligoninės protrūkiu. Iš viso čia užsikrėtė 155 asmenys. Trys antriniai atvejai yra susiję su Šiaulių Respublikine ligonine, iš viso – 56. Du nauji atvejai siejami su protrūkiu Kuršėnų ligoninėje, iš viso – aštuoni.
Du antriniai atvejai registruoti Šiaulių GMP protrūkyje, su kuriuo iš viso siejami aštuoni susirgimai. Be to, dar penki žmonės susirgo Kelmės pieninės židinyje. Su šiuo protrūkiu jau siejamas 21 atvejis.
Meras: gyventojai nenori tirtis, ruošiami nauji įsakymai įmonėms
Meras A.Bautronis portalui lrytas.lt tvirtino turintis žinių apie dar daugiau naujų koronaviruso atvejų rajone. Meras išsakė didžiausią šiuo metu egzistuojančią problemą – gyventojai, net ir paskambinus NVSC specialistams, atsisako tirtis dėl koronaviruso.
„Mes visą situaciją aptarinėjome su NVSC. Didžiausias uždavinys – priversti gyventojus eiti tirtis. Dabar NVSC pradėjo naują metodiką, kai išaiškina artimus bei tolimus kontaktus, skambina gyventojams ir registruoja juos į mobilų punktą.
Šiandien, kaip mums patvirtino NVSC, iš vakar padarytų virš 180 skambučių gyventojams, tik 80 sutiko darytis tyrimus. Net konkrečius skambučiu skambinanti įstaiga sulaukia neigiamo gyventojų atsakymo. Daugiau nei pusė jų atsisakė važiuoti darytis tyrimą, nors turėjo artimą arba tolimą kontaktą“, – portalui lrytas.lt sakė A.Bautronis.
Raseinių rajono meras aiškino, kad tokiu atveju tiek savivaldybės, tiek NVSC rankos yra surištos, nes jie negali priversti gyventojų tirtis.
„Negalime žmonių priversti važiuoti tirtis. Geriausiu atveju, tai gali padaryti darbdaviai. Mes dabar labai nuintensyvinome tvarką, kad važiuotų visi mokytojai tirtis, nes, jeigu sugrįšime į kontaktinį ugdymą, galbūt norėsime, jog visi mokytojai būtų pasidarę testus ir grįžtų su neigiamais jų atsakymais, kad nekiltų pavojaus.
Kito pasirinkimo nėra. Prievarta testuoti negalime. Jeigu gyventojas nesutinka, jis nevažiuoja. Tai puikiai konstatuoja ir NVSC, neturėdamas jokių kitų įrankių“, – problemą išskyrė jis.
A.Bautronio teigimu, tokiu atveju, jei žmonės nesitiria, net ir lokalus karantinas nepadėtų, dėl to Raseinių rajono ekstremalių situacijų komisija, pasak jo, jau ruošia naujus įsakymus įmonėms raginti savo darbuotojus išsitirti mobiliuosiuose punktuose.
„Kam mums siūlyti karantiną, jeigu žmonės vis tiek net nevažiuoja tirtis? Karantino įvedimas nieko neišspręs, jeigu niekas nepaskatins žmones intensyviai tirtis.
Šiandien ekstremalių situacijų vadovas ruošia įsakymą visoms įstaigoms, įmonėms, organizacijoms, kad būtų raginimai važiuoti tirtis į mobilųjį punktą“, – portalui lrytas.lt situaciją komentavo meras.
„Tenka apgailestauti, kad Raseinių rajono gyventojai vangiai tiriasi dėl koronaviruso. Matome, kad rugsėjo 23 d. Raseinių mobiliajame punkte paimti 858 ėminiai. 
Raginame žmones aktyviau testuotis tiek tuos, kurie jaučia koronavirusui būdingus simptomus, tiek tuos, kurie jų nejaučia, kad būtų aiški tikroji situacija“, – A.Bauroniui pritarė ir J.Petravičienė.
Lietuvos vidurkis jau aukštesnis nei Italijos ir Švedijos
Per pastarąsias savaites kone dvigubai į viršų šoktelėjo visos Lietuvos susirgimų rodiklis. Jis siekia – 49,8. Tiesa, tokio aukšto rodiklio šalyje dar nėra buvę, o pagal jį lenkiame net ir tokias valstybes, kaip Italija, Vokietija ar Švedija.
Pavyzdžiui, Italijoje susirgimų rodiklis šiuo metu yra 38,8, Vokietijoje – 31,2, Švedijoje – 46,8, Lenkijoje – 41,6, Graikijoje – 41,3, Estijoje – 46,4.
Aukščiausi rodikliai Europos Sąjungoje fiksuojami Ispanijoje – 329,9, Čekijoje – 261,9, Prancūzijoje – 236,7, Olandijoje – 199,5, Liuksemburge – 181,6.
Koronaviruso paveiktomis valstybėmis Lietuva laiko tas, kuriose susirgimų rodiklis viršija 25, ir atvykus iš šių valstybių prašo izoliuotis. 
koronavirusas^Instantrodiklis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.