„Manome, kad būtina, jog Rusija dalyvautų šiose derybose kaip tarpininkė“, – Vilniuje ketvirtadienį sakė S. Cichanouskaja.
Ji tikisi, kad Europos Vadovų Tarybos susitikime bus nutarta dėl sankcijų režimui.
„Iš ES tikiuosi to, kad jie įves sankcijas, išspręs visus kilusius klausimus ir patvirtins sankcijų sąrašą. Su (Vokietijos kanclere – ELTA) Angela Merkel aptarsime situaciją Baltarusijoje ir apie galimybę jai tarpininkauti derybose dėl naujų Baltarusijos rinkimų organizavimo“, – sakė Baltarusijos opozicijos lyderė.
Kiek vėliau buvo patikslinta, kad susitikimas su A. Merkel vyks Berlyne.
Baltarusijos opozicijos lyderė ketvirtadienį lankėsi Vilniaus universitete (VU).
VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas Rektoriaus auloje ketvirtadienį pasirašė ir S.Cichanouskajai įteikė simbolinę deklaraciją dėl pagalbos studentams, nukentėjusiems nuo Baltarusijos režimo represijų.
S. Cichanouskaja dėkojo už tokią iniciatyvą ir išreiškė viltį, kad Baltarusijos studentai panaudos įgytas žinias savo šalyje.
„Po mūsų režimo represine mašina patenka įvairaus amžiaus vyrai, moterys, taip pat ir studentai. Džiaugiamės dėl studentų aktyvios pozicijos (...), dėl to, kad auga tokie sąmoningi mūsų piliečiai. Jie kovoja už teisingumą, už laisvą ir saugią Baltarusijos ateitį. Bet jie turi mokytis, todėl jaučiame kitų šalių paramą, jų iniciatyvą, taip pat ir VU, kuris yra pasirengęs priimti studentus, nukentėjusius nuo represijų ir net padėti jiems finansiškai – mokėti jiems stipendijas.
Mūsų studentai jaus šią paramą, jie galės jaustis saugūs, žinodami, kad galės tęsti savo studijas europietiškame universitete. Todėl labai jums ačiū už šią iniciatyvą, tai mums labai svarbu“, – dėkojo S. Cichanouskaja.
Savo ruožtu R. Petrauskas sakė, kad VU smerkia žmogaus laisvių suvaržymus ir teisių pažeidimus Baltarusijoje, todėl baltarusių studentams universitetas pasiūlė LDK stipendijas. Pasak jo, lėšas studijoms skyrė pats universitetas, SBA koncernas, taip pat skirs ir Vyriausybė. Universitete studijuos apie 200 baltarusių studentų.
„Akivaizdu, kad užsitęsus šiam politiniam procesui, matome, kad įvairios persekiojimo formos vyksta, tad persekiojamų baltarusių studentų skaičius neabejotinai augs, ir mes tam turime būti pasiruošę“, – pridūrė profesorius.
Įvertino sprendimą panaikinti tut.by licenciją
S.Cichanouskaja sakė, kad vieno paskutinių nepriklausomo naujienų portalo Baltarusijoje tut.by licencijos panaikinimas rodo, jog valdžia siekia apriboti visas galimybes baltarusiams gauti teisingą informaciją.
„Nepriklausomos žiniasklaidos, kuri nevykdytų propagandinės veiklos, neliko. Tai, kad tut.by neteko licencijos, rodo, jog Baltarusijoje nenorima, kad baltarusiai žinotų tiesą“, – Vilniuje ketvirtadienį sakė S. Cichanouskaja.
Vis dėlto ji pridūrė, kad baltarusiai seka užsienio nepriklausomos žiniasklaidos kanalus.
„Gerai, kad turime nepriklausomas žiniasklaidos priemones, kurios gali paskelbti tiesą. Deja, jos veikia užsienyje, bet jos yra suinteresuotos sakyti tiesą, o baltarusiai ir patys viską supranta ir seka tuos šaltinius, kuriuos laiko reikalingais“, – pridūrė S. Cichanouskaja.
Rugsėjo 29 d. Baltarusijos informacijos ministerija paskelbė, kad nuo spalio 1 d. trims mėnesiams stabdomas didžiausio nepriklausomo šalies naujienų portalo tut.by žiniasklaidos priemonės statusas. Tai padaryta neva dėl draudžiamos informacijos platinimo.