Pasak į redakciją besikreipusių jogų bendruomenės atstovų, teisės aktų projektai nurodė, kad įsigaliojus naujai tvarkai jogos užsiėmimai galėtų vykti tik licencijuotose medicinos įstaigose.
Jogos užsiėmimus vesti galėtų tik atitinkamą aukštojo mokslo kvalifikaciją turintys asmenys, o visi užsiėmimų lankytojai taptų „pacientais“, turinčiais savo sveikatos istoriją.
„Perskaičiau visus projektus ir pakraupau“, – taip į galimus pokyčius sureagavo Iyengar jogos mokytoja Ramunė.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kuruojanti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus, ramina: diskusijai ministerijoje buvo parengtas tik ministro įsakymo projektas, kurį tvirtinant joga nebuvo įtrauka į natūralios ir liaudies medicinos paslaugų grupę.
Situacija nustebino
„Nuo sausio 1 d. SAM sprendimu gali keistis jogos reguliavimas. Joga įrašyta prie natūralios ir liaudies medicinos – to negali būti. Be to, parašyta, kad kiekvienas, atėjęs į jogą, yra pacientas, jogos užsiėmimų negalės vesti tie, kurie neturės įstatymu numatytos kvalifikacijos.
Užsiėmimai turės vykti palaikomosios ir alternatyvios medicinos priežiūros įstaigose, reiškia, jokių studijų, jokių jogos centrų nebelieka“, – taip situaciją apibrėžė Iyengar jogos mokytoja Ramunė.
Iš tiesų, vadovaujantis nepatvirtintu „Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros sričių paslaugų grupėms ir (ar) pogrupiams priskiriamų konkrečių paslaugų sąrašo ir jo sudarymo tvarkos patvirtinimo“ projektu, buvo numatyta, kad joga priskiriama „sveikatos priežiūros natūraliosios ir liaudies medicinos srities Rytų medicinos sistemų paslaugų grupei“, o ją atliekantys specialistai – „sveikatos priežiūros jogos specialistams“.
Pasak jogos mokytojos, pagal planuotą tvarką, užsiėmimus vedantys jogos mokytojai privalėtų turėti aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus reabilitacijos studijų krypties programą.
„Neaišku, kas po tuo slypi. Ar tai aukštasis medicininis išsilavinimas? Ar čia galima baigti aukštajį mokslą ir tada baigti papildomą programą ar kursus? Jei taip, neraišku, kas juos Lietuvoje. Mes visi mokomės užsienyje. Nelabai suprantu, kas Lietuvoje turės kompetenciją licencijuoti jogos specialistus“, – svarstė Ramunė.
Nerimauja dėl klientų
Jogos mokytoja Ramunė portalą lrytas.lt patikino, kad kreiptis į institucijas ir žiniasklaidą paskatino galvojimas apie jogą lankančių asmenų poreikius.
Jogos mokytojos teigimu, šiandien užsiėmimus ji gali vesti pusantros ar net dvi valandas. Tačiau moteris nerimauja, kaip viskas keistųsi, jei užsiėmimai persikeltų į gydymo įstaigas.
„Jei dirbčiau sveikatos priežiūros įstaigoje, tai gal užsiėmimui būtų skirtas tik pusvalandis“, – spėliojo Ramunė.
Iyengar jogos specialistė stebėjosi, kodėl, planuojant pokyčius, nebuvo diskutuojama, tariamasi su jogos mokytojais.
„Gyventojai aktyviai lanko jogą. Kas būtų po naujo reguliavimo – neaišku. Panašu, kad žmonės nebegalėtų lankyti jogos taip, kaip dabar, jie galėtų eiti tik į poliklinikas ar kitas sveikatos įstaigas. Nekovočiau ir neskleisčiau tos žinios, bet kodėl visus jogos lankytojus vadinti pacientais?
Turime licencijas, kurių reikia įstaigoms, jogą vedantiems asmenims. O dabar dar turėtume sukurti asmens ambulatorines sveikatos istorijas, įtraukti visus lankytojų, kurie taptų pacientais, duomenis į elektroninę sistemą“, – teigė Ramunė.
Pokyčių nebus
SAM Spaudos tarnyba portalą lrytas.lt informavo, kad į minėtą natūralios ir liaudies medicinos paslaugų sąrašą skirtingos paslaugos traukiamos savanoriškai.
Tuo tarpu jogų bendruomenė nebuvo užpildžiusi reikalingų dokumentų: nebuvo pasiruošusi ir nenorėjo, kad paslauga būtų įtraukta į papildomos alternatyvios sveikatos priežiūros sistemą. Todėl iš įsakymo projekto jogos paslauga buvo išbraukta.
Trečiadienį vykusiame Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros plėtros komiteto posėdyje nuspręsta, kad į sąrašą joga nebus įtraukta. Todėl jokių pasikeitimų nuo Naujųjų metų jogos specialistai ir jų vedamų užsiėmimų lankytojai kol kas nepatirs.