Iš E. Macrono lūpų – paaiškinimas G. Nausėdai: taiką Europoje gali lemti tik skaidrus dialogas su Rusija

2020 m. rugsėjo 28 d. 20:35
Papildyta
„Norėčiau pasveikinti prezidentą Nausėdą ir visus Lietuvos žmonės, kurie pasisako už Baltarusijos pilietinę visuomenę. Prancūzai visada yra laisvės gynėjų pusėje. Turime išgirsti, kad protestuotojai prašo laisvės ir demokratijos. <..> Prancūzija palaiko Baltarusijos tautą. Mes tikrai turime bendrą tikslą“, – oficialaus vizito Lietuvoje metu sakė Prancūzijos vadovas.
Daugiau nuotraukų (54)
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas į Lietuvą kartu su žmona Brigitte Macron atvyko pirmadienį vakare. Tai pirmasis E.Macrono ir jo sutuoktinės vizitas mūsų šalyje.
Prancūzijos vadovas patikino, kad antradienį susitiks su Sviatlana Cichanouskaja. Baltarusijos opozicijos lyderė S.Cichanouskaja paprašė Prancūzijos lyderio tarpininkauti, sprendžiant politinę krizę kaimyninėje Baltarusijoje.
„Aš su ja susitinku ir taip parodau pagarbą visiems Baltarusijos žmonėms. <..> Mūsų požiūris labai aiškus – mes nepripažįstame Aliaksandro Lukašenkos išrinkimo į prezidentus, mes nepripažįstame jo kaip prezidento“, – teigė E.Macronas.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda taip pat pabrėžė, kad negalima pripažinti A.Lukašenkos Baltarusijos prezidentu.
Liudija tvirtą ryšį
„Jis (susitikimas – aut. past.) ženklina tvirtus mūsų šalių ryšius, tvirtą asmeninį ryšį, kurį mes jau sugebėjome užmegzti Europos Vadovų Taryboje (EVT)“, – teigė G.Nausėda.
Lietuvos ir Prancūzijos prezidentų dvišalio susitikimo metu buvo aptarti Europos Sąjungos (ES), NATO, ES kaimynystės politikos, Rytų partnerystės klausimai. Valstybių vadovai kalbėjosi apie situaciją Baltarusijoje ir šalių santykius su Rusija. Viena iš susitikimo temų taip pat buvo ekonominis ir kultūrinis Lietuvos bei Prancūzijos bendradarbiavimas.
„Mes labai nuoširdžiai, be užuolankų aptarėme dalykus, kurie svarbūs abiems valstybėms. Padėkojau Prancūzijos prezidentui už indėlį į regioninį saugumą. <..> Baltarusijos klausimu sutarėme, kad ES negali gaišti laiko, turi padaryti viską, kad tos sankcijos būtų patvirtintos jau artimiausiame EVT posėdyje. Tai yra nepaprastai svarbu“, – pabrėžė Lietuvos prezidentas.
Siekia skaidraus dialogo su Rusija
E.Macronas patikino, kad paaiškino Lietuvos valstybės vadovui G.Nausėdai, kodėl Prancūzija ėmėsi dialogo su Rusija vystymo. Pasak Prancūzijos prezidento, „jei norime, kad Europoje ilgam laikui įsivyrautų taika, mes turime dirbti su Rusija“.
„Mes norime turėtų skaidrų, ne naivų dialogą su Rusija ir aš norėjau, kad jūs būtumėte informuotas apie mūsų požiūrį ir būtumėte skaidriai informuotas, kaip vyksta darbai. Tas dialogas yra labai svarbus iš strateginės pusės, bet žinau, kad praeitis jums yra labai svarbi taip pat. Tai sakau su didele pagarba. Žinau, kad ši šalis išgyveno labai skaudžias žaizdas. Dvidešimtas amžius čia nebuvo toks pat kaip pas mus. Jūs jautėtės palikti likimo valiai ir po Antrojo pasaulinio karo laikas jums dar labiau prailgo. Žinau, ką reiškia jums kalbėti apie strateginį dialogą su Rusija. Dėl to jums sakau labai atvirai“, – kalbėjo E.Macronas.
Tačiau, anot Prancūzijos vadovo, turint dialogą su Rusija, Europa gali jaustis saugesne.
„Mes negalime gyventi taip lyg Europa būtų toli nuo Rusijos. Lyg Europa būtų tolima sala nuo Rusijos. Taigi dėl to mes turime dirbti strategiškai ir sukurti saugumo architektūrą, atnaujinto bendradarbiavimo architektūrą, pasitikėjimo architektūrą, kuri neleistų kilti įtampai“, – sakė E.Macronas.
Rusija privalo išaiškinti visas aplinkybes dėl A. Navalno apnuodijimo
E.Macrono teigimu, Rusija turi pateikti visas išvadas apie „pasikėsinimą nužudyti“ opozicijos politiką Aleksejų Navalną.
„Pirmiausia noriu išreikšti paramą A. Navalnui bei jo šeimai. Mes labai džiaugiamės sužinoję, kad jis jaučiasi geriau, kad jis pabėgo nuo baisios mirties. Dabar vyksta tyrimas ir nacionalinės ekspertizės. Prancūzija, Vokietija, Švedija atliko ekspertizes. Mums yra visiškai aišku, kad yra panaudotas cheminis ginklas su uždraustomis cheminėmis medžiagomis.
Dabar vyks techniniai darbai ir bus priimti sprendimai. Mums reikės imtis veiksmų. Tai yra bandymas nužudyti, taip pat agresija, kuri įvyko Rusijoje prieš Rusijos oponentą su rusiška chemine medžiaga. Taigi Rusija turi išaiškinti šią situaciją. Tarptautinė bendruomenė turi paprašyti šių paaiškinimų Rusijoje ir turi būti priimti sprendimai, ar Rusija paaiškins, ar ne. Tuomet mes metodiškai ir veiksime“, – teigė jis.
44-erių Kremliaus kritikas ir kovotojas su korupcija buvo apnuodytas praeitą mėnesį. A. Navalnas neteko sąmonės lėktuvu skrisdamas iš Tomsko į Maskvą, o po kelių dienų, praleistų Omsko ligoninėje, buvo nuskraidintas į Berlyną.
Berlyno ligoninėje jis praleido 32 dienas, 24 iš jų – intensyvios terapijos skyriuje.
Nori puoselėti ekonominius ryšius
Po susitikimo su Prancūzijos prezidentu G.Nausėda akcentavo, kad siekia šalių bendradarbiavimo ekonominėje srityje, todėl pasiūlė ekonomines galimybes prancūzų investuotojams.
„Pasiūliau Lietuvos ekonomikos galimybes Prancūzijos investuotojams, verslo misijoms, nes tai yra iš tikrųjų įspūdinga, ką Lietuva padarė per pastaruosius 10-15 metų – įsitvirtino kaip technologiškai pažangias investicijas pritraukianti valstybė. Aš manau, kad šia prasme ji galėtų būti įdomi ir Prancūzijos investuotojams“, – patikino Lietuvos valstybės vadovas.
Jis atkreipė dėmesį ir į pirmadienį ryte vykusį verslo forumą, kuris, anot G.Nausėdos, yra to patvirtinimas.
Saugumo ir vieningos Europos siekis
„Prancūzijos Prezidento vizitas, minint šimto metų, kai Prancūzija de facto pripažino nepriklausomą Lietuvos Respubliką, sukaktį, simbolizuoja tvirtą Prancūzijos ir Lietuvos ryšį. Bendradarbiaujame gynybos ir saugumo, ekonomikos ir kultūros, mokslo ir inovacijų srityse. Esame pasiruošę stiprinti transatlantinį saugumą, kurti vieningą, žalią ir inovatyvią Europą bei ginti demokratijos ir žmogaus teisių principus“, – sakė Lietuvos prezidentas.
Valstybės vadovas padėkojo Prancūzijos lyderiui už jo vaidmenį liepos mėnesį vykusiame EVT susitikime, kurio metu pavyko pasiekti ambicingą susitarimą dėl Gaivinimo plano ir ilgalaikės ES finansinės perspektyvos. Prezidentas taip pat padėkojo Prancūzijos vadovui už jo šalies indėlį didinant regioninį saugumą. Jau aštuonis kartus Prancūzija dalyvavo NATO Baltijos šalių oro policijos misijoje. Šiuo metu Lietuvoje taip pat dislokuota 300 Prancūzijos karių.
„Susitikime paskelbtas bendras Prancūzijos, Lietuvos ir Latvijos pareiškimas dėl ES veiksmų, apsaugant mūsų demokratijas, parodo šalių tvirtą pasiryžimą užkirsti kelią trečiųjų šalių kišimuisi į rinkimus, kovoti su kibernetinėmis grėsmėmis ir dezinformacija“, – teigė šalies vadovas.
Savo vizitą Lietuvoje pirmoji Prancūzijos pora tęs ir antradienį. 
Prancūzijos prezidento pareigas E.Macronas eina nuo 2017 m.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.