Atnaujintas koronaviruso paveiktų šalių sąrašas: įtrauktos 5 naujos valstybės, Estijai ir Lenkijai numatytos išimtys
2020-09-25 18:57Penktadienį atnaujintas labiausiai koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų šalių sąrašas, kuris įsigalioja nuo rugsėjo 28 d. Paveiktų valstybių sąrašą papildė Estija, Lenkija, Vokietija, Islandija ir San Marinas. Šiose šalyse sergamumo rodiklis per paskutines 14 dienų viršijo 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Iš paveiktų šalių atvykusiems ar per paveiktas šalis keliavusiems žmonėms yra privaloma izoliuotis, tačiau Lenkijai ir Estijai numatytos išimtys.
Iš labiausiai paveiktų šalių sąrašo taip pat išbrauktas Kazachstanas ir Saudo Arabija, iš kurių užsieniečiams atvykti galima tik pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime numatytas išimtis.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė ir apie Estijai ir Lenkijai numatytas išimtis, kuomet 14 dienų saviizoliacija nebus taikoma.
- Lenkijos ir Estijos piliečiams bei teisėtai ten gyvenantiems žmonėms, grįžusiems ar atvykusiems darbo, studijų, su žemės ūkio veikla ar sveikatos priežiūra susijusiais reikalais.
- Žmonėms, iš koronaviruso nepaveiktos šalies tranzitu grįžtantiems ar atvykstantiems per Lenkiją, kai Lenkijoje užtikrinami tik būtinieji sustojimai, pavyzdžiui, degalų papildymui ar higienos poreikių užtikrinimui.
- Taip pat izoliacija nebus taikoma pareigūnams, vykdantiems ekstradicijos, asmenų perdavimo ar perėmimo užduotis.
Naujausiais duomenimis, susirgimų rodiklis mūsų šalyje jau siekia 33,7, todėl Lietuva taip pat bus laikoma viena iš labiausiai koronaviruso paveiktų Europos Sąjungos (ES) valstybių.
Kokia situacija pas kaimynus?
Mūsų artimiausių kaimynių situacija išsiskiria. Pavyzdžiui, Estijoje šis rodiklis beveik toks pat, kaip Lietuvoje – 33,8. Tačiau Latvijoje jis siekia vos 6,7.
Lenkija taip pat yra ant ribos patekti tarp labiausiai paveiktų valstybių. Joje rodiklis siekia 25,6.
Beje, pagal susirgimų rodiklį nedaug atsiliekame nuo pandemijos itin paliestos Italijos. Rodiklis šioje šalyje dabar yra 34,7.
A.Veryga neatmeta galimybės keisti rodiklį
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar ketvirtadienį kalbėjo neatmetantis galimybės, kad Vyriausybė keis koronaviruso paveiktų šalių rodiklį.
Šiuo metu koronaviruso paveiktomis šalimis, iš kurių grįžus būtina saviizoliacija, laikomos būtent 25 susirgimus 100 tūkst. gyventojų perkopusios šalys.
Ši kartelė nuo anksčiau galiojusių 16 atvejų jau kilstelėta prieš kiek daugiau nei savaitę.
„Kol kas COVID-19 valdymo komitete nebuvo sprendimo ir sutarimo keisti rodiklį. Esu ne kartą minėjęs, kad būtų gerai, kad Europa susitartų dėl kažkokio bendro principo, bendrų rodiklių – kol kas tokio sutarimo, išskyrus rekomendacijas tam tikras, nėra.
Bet tikrai neatmesčiau galimybės, kad tas rodiklis gali keistis, iš šalių, iš kurių atvykus gali nebereikėti izoliuotis“, – sakė A.Veryga.
Anot jo, COVID-19 komitete „buvo diskusija, bet apsispręsta kol kas pasilikti prie to paties – prie 25 atvejų“.
Paaiškino, kas saviizoliacija privaloma, o kada ne
Žmonėmis, turėjusiais sąlytį, laikomi grįžusieji ar atvykusieji iš šalių, įtrauktų į koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašą, arba keliavę per paveiktas šalis. Jiems yra privaloma izoliacija.
Tačiau izoliacija neprivaloma, kai žmonės keliauja oro transportu, neišeidami iš oro uosto tranzito zonos arba keliauja iš koronaviruso infekcijos nepaveiktos šalies tranzitu per Lenkiją, kai joje užtikrinami tik būtinieji sustojimai, pavyzdžiui, degalų papildymui, higienos poreikių užtikrinimui ir pan.
SAM primena, kad kiekvienas oro, jūrų ar sausumos transportu reguliariais, specialiais ar užsakomaisiais reisais į Lietuvą grįžtantis ar į ją atvykstantis keliautojas nuo rugsėjo 15 d., antradienio, turi užsiregistruoti NVSC elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad dar prieš įlipdamas į lėktuvą, keltą, autobusą ar traukinį žmogus turės užpildyti anketą NVSC interneto svetainėje ir gautą patvirtinimą – vadinamąjį QR kodą – pateikti įlaipinimo į transporto priemonę metu.
Tais atvejais, kai žmogus savarankiškai keliavo žemės transportu, jis privalo ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento elektroniniu būdu užsiregistruoti NVSC.
Lietuvos piliečiams ir Lietuvoje teisėtai gyvenantiems žmonėms, grįžtant ar atvykstant į Lietuvą, toks tyrimas nėra privalomas, tačiau ir toliau išlieka privaloma 14 dienų izoliacija.
SAM primena, kad labiausiai paveiktų valstybių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną savaitę, atsižvelgiant į epidemiologinius rodiklius užsienio šalyse.