Rinkimai, kokių Lietuvoje nebuvo: tūkstančiai žmonių namuose sulauks „kostiumuotų“ svečių, balsuodami turės būti stebimi
Agnė Černiauskaitė
2020-09-24 14:01Iki pandemijos metų paženklintų Seimo rinkimų likus vos kiek daugiau nei dviem savaitėms, infekuoti, privalomoje saviizoliacijoje esantys ar teisę balsuoti iš namų turintys Lietuvos gyventojai susirūpino, kaip galės atiduoti savo balsą už norimą politinę partiją bei kandidatą, nesudarant rizikos apsikrėsti klastingąja COVID-19 liga.
Naujausiais duomenimis, šalyje privalomoje saviizoliacijoje yra jau beveik 18 tūkst. žmonių, bet jų skaičius kasdien vis auga.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė naujienų portalui lrytas.lt sutiko atsakyti į svarbiausius klausimus, kaip šiemet savo balsą galės atiduoti tie, kuriems išėjimas iš namų gali užraukti net ir baudžiamąją atsakomybę.
Ji taip pat paaiškino, kaip gyventojams likti budriems ir į duris beldžiančių apsauginiais kostiumais „apsiginklavusių“ rinkimų komisijos narių nesupainioti su sukčiais.
– Šie rinkimų metai bus visiškai kitokie. Išskirtinės sąlygos susidaro ir dėl asmenų galimybės balsuoti namuose, jei jie yra privalomoje saviizoliacijoje arba serga koronavirusu. Kaip atrodys tokių asmenų balsavimas namuose? Kas apskritai turi teisę balsuoti iš namų?
– Seimo rinkimų įstatymas aiškiai numato, kad balsuoti namuose teisę turi asmenys, vyresni nei 70 metų, negalią turintys asmenys, asmenys, kurie prižiūri neįgaliuosius, asmenys, kurie dėl sveikatos būklės negali rinkimų dieną patekti į rinkimų apylinkes ir asmenys, esantys izoliacijoje. Šiais metais saviizoliacijoje esantys asmenys ir tapo naujove, nes jie papildomai įrašyti į teisę turinčių balsuoti namuose asmenų sąrašą.
Jie turėtų kreiptis į VRK, pateikti prašymą balsuoti namuose, mes tą informaciją patikrintume, ar tie asmenys tikrai yra saviizoliacijoje. Jeigu taip, ta informacija būtų perduodama rinkimų komisijų nariams, atitinkamai tos apylinkės rinkimų komisijai, į kurios sąrašą jis yra įrašytas, ir rinkimų komisijų nariai, kuomet vyksta balsavimas namuose – t.y. dvi dienas penktadienį ir šeštadienį – turėtų nuvykti pas rinkėją, esantį namuose saviizoliacijoje.
Rinkimų komisijų nariai, vykdami pas tokius asmenis, turėtų būti apsirūpinę daugiau asmens apsaugos priemonių, nei įprastai balsavimo namuose metu. Jie turėtų dėvėti ne tik medicininę kaukę ar respiratorių, ne tik vienkartines pirštines, bet kartu dėvėti ir kostiumą, antbačius, kepuraitę ir visas tas priemones, kurias suteiktų Sveikatos apsaugos ministerija iš valstybės rezervo.
Taip pat rekomenduojama dezinfekuoti rankas, laikytis saugaus atstumo, neiti pas rinkėją į namus, paduoti dokumentus laiptinėje ar prie namo. Žinoma, rinkėjas neturėtų nueiti toli, kur rinkimų komisijų nariai, stebėtojai negalėtų matyti viso balsavimo proceso, kadangi svarbu, kad pats rinkėjas užpildytų biuletenius, o ne kažkas kitas už kampo.
Jeigu rinkėjas, pavyzdžiui, dėl negalios negali palikti savo gyvenamosios vietos, žinoma, tokiu atveju reikėtų užeiti pas rinkėją ir jo gyvenamojoje vietoje atiduoti atitinkamus dokumentus. Bet pirminė rekomendacija yra, jei tik leidžia galimybės, kad tie dokumentai būtų perduodami prie asmens durų.
– Ar rinkimų komisijų nariai su visomis apsaugomis – kostiumais, antbačiais, kepuraitėmis – vyks tik pas saviizoliacijoje esančius asmenis, ar ir tuos, kurie turi teisę balsuoti namuose, pavyzdžiui, vyresnius asmenis?
– Jeigu nebus kažkokios rizikos toje vietoje, tai daugiau apsaugos priemonių bus reikalinga, kai rinkimų komisijos narys eis pas rinkėjus, esančius saviizoliacijoje arba tuos, kurie balsuoja gydymo įstaigose.
Tos rizikos paprastai nėra ir kiti asmenys, kurie turi teisę balsuoti namuose, turėtų dengti veidą atitinkamomis asmens apsaugos priemonėmis, laikytis reikiamo atstumo, kad apsaugoti būtų ne tik jie patys, bet ir rinkimų komisijų nariai.
Nėra taip, kad pas kiekvieną rinkėją reikėtų eiti maksimaliai apsirengus visomis asmens apsaugos priemonėmis. Mes visas galimas rizikas vertiname objektyviai.
– Kiek reikės tokių komisijos narių, kurie vaikščios pas saviizoliacijoje esančius asmenis?
– Reikėtų žiūrėti, kiek mes žmonių turėsime saviizoliacijoje, kiek turėsime asmenų iš jų tarpo, pareiškusių norą balsuoti namuose. Tas skaičius žmonių, esančių saviizoliacijoje, nuolat kinta. Svarbus aspektas, kiek tokių žmonių, esančių namuose, norės savo teise balsuoti pasinaudoti.
Paprastai pagal Seimo rinkimų įstatymą į balsavimą namuose, tai taip pat ir balsavimą namuose pas saviizoliacijoje esančius rinkėjus, turėtų vykti du komisijos nariai.
Atitinkamai gali vykti ir keli rinkimų stebėtojai, kurie, vėlgi, turėtų laikytis ne mažesnio nei dviejų metrų atstumo nuo rinkėjų, komisijų narių, ir komisijų nariai turėtų laikytis to atstumo, dėvėti visas apsaugos priemones, stengtis kaip įmanoma trumpiau užtrukti balsavimo proceso metu.
– Ar taip į žmonių namus vaikščiojantys savo veidus po kostiumais paslepiantys rinkimų komisijos nariai neatvers galimybių žmonėms į namus įsileisti ir komisijos nariais apsimetančių sukčių? Kaip asmeniui įsitikinti, kad į jo duris beldžiasi būtent komisijos narys?
– Jeigu asmeniui kyla abejonių, asmuo gali pasitikrinti, ar konkretus asmuo yra rinkimų komisijos narys. Ta informacija yra skelbiama VRK svetainėje, kadangi mes skelbiame duomenis apie visus komisijų narius, dirbančius rinkimų apygardose.
– Ar į teisę balsuoti turinčių asmenų, taip pat esančių saviizoliacijoje ar sergančių, namus galės vaikščioti rizikos grupei priklausantys rinkimų komisijos nariai?
– VRK negali diskriminuoti asmenų dėl amžiaus ar lyties, ar kažkokiu kitu aspektu. Jeigu politinės partijos arba nevyriausybinės organizacijos, dirbančios žmogaus teisių, rinkimų srityje, remiantis Seimo rinkimų įstatyme atitinkamomis nuostatomis, deleguotų tokius asmenis rinkimų stebėtojasi, tai tie asmenys rinkimų stebėtojais tikrai galėtų būti.
Jiems galiotų tie patys reikalavimai dėl asmens apsaugos priemonių ir atstumų.
– Ar asmuo biuletenį turės užpildyti stebint rinkimų komisijos nariams?
– Svarbiausia, kad asmuo, gavęs visus reikalingus dokumentus – tai bus ir biuleteniai, ir išankstinio balsavimo vokai – juos užpildytų stovėdamas būtent toje vietoje, jog rinkimų komisijų nariai vizualiai matytų, kad rinkėjas pats pildo biuletenį.
Bet, be jokios abejonės, neturi būti atskleidžiama balsavimo paslaptis, neturi būti rodoma komisijos nariams, už ką asmuo balsavo ar žymimi biuleteniai taip, kad rinkimų komisijų nariai bei stebėtojai matytų rinkėjo pasirinkimą. Svarbiausias dalykas, kad komisijų nariai ir stebėtojai įsitikintų, jog nuošaliau esantis rinkėjas pats pažymi biuletenius, o ne kažkas kitas.
– Saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius sparčiai didėja ir nuolat keičiasi. Turbūt tiems, kurie privalomoje saviizoliacijoje yra dabar, dar nėra aktualu balsavimas iš namų, nes iki rinkimų privaloma saviizoliacija jiems baigsis. Tačiau ką daryti asmenims, kuriems saviizoliacija ar pati liga, sakykime, prasidės likus dienai ar kelioms iki pačių rinkimų? Ar VRK spės sureaguoti į tokių asmenų prašymus balsuoti namuose?
– Mes turėsime toje vietoje labai greitai reaguoti, kadangi balsavimas namuose vyksta tik dvi dienas – penktadienį ir šeštadienį. Jeigu asmenys pateiktų tuos prašymus ketvirtadienį ar penktadienį, t.y. jau prasidėjus balsavimui namuose, mes operatyviai turėtume tą informaciją patikrinti, ar tikrai asmuo nepiktnaudžiauja savo teise, tikrai yra saviizoliacijoje ir gali balsuoti namuose.
Tada tą informaciją turėtume nedelsiant perduoti rinkimų komisijų nariams, kad jie spėtų būtent tuo laikotarpiu nuvykti pas asmenį, esantį saviizoliacijoje, ir jis galėtų pasinaudoti savo teise balsuoti.
– Ar pats asmuo bus iš anksto įspėjamas, kurią dieną ir galbūt konkrečią valandą pas jį ateis komisijos nariai? Ar jie tiesiog sulauks skambučio į duris bet kuriuo metu?
– Viskas priklausys nuo rinkimų komisijų narių ir kaip jie patys organizuos darbą. Mes nereguliuojame ir nenustatome konkretaus grafiko. Yra komisija, kuri atitinkamus asmenis paskiria į balsavimą namuose, jie turi balsuojančių namuose sąrašus ir eina pas tuos asmenis.
Paprastai rinkimų komisijos nariai tiesiog pagal faktą keliauja pas rinkėjus, nes gali būti taip, kad pas vieną užtrunka daugiau laiko, pas kitą – mažiau. Jeigu turėsime atskirą kategoriją atitinkamoje apylinkėje asmenų, kurie yra saviizoliacijoje, galbūt komisijų nariai, siekdami apsaugoti asmens sveikatą ir atitinkamai savo, susisieks su rinkėju ir informuos, kad atvyksta.
– Ar atvykus rinkimų komisijos nariui, saviizoliacijoje esančiam ar sergančiam asmeniui bus matuojama temperatūra?
– Ne, temperatūra tikrai nebus matuojama. Rinkimų komisijų nariai tikrai neturės termometro, tai tos galimybės nebus.
– Kiek apsauginių kostiumų iš valstybės rezervo iš viso reikės?
– Artimiausiu metu kaip tik sutarsime dėl logistikos, kiek į kokias apylinkes keliauja asmens apsaugos priemonių, kadangi vienose apylinkėse yra specialių punktų, ligoninių ir kitų gydymo įstaigų, bausmių atlikimo vietų.
Pagal tai, kokių punktų specialių yra, pagal esamą situaciją, bus asmens apsaugos priemonės paskirstomos.
– Ar paskaičiavote, kiek šie rinkimai valstybei papildomai kainuos, lyginant su įprastais balsavimo metais, nesant pandemijai?
– Jeigu ne pandemija, kalbant apie asmens apsaugos priemonių įsigijimą, jas Sveikatos apsaugos ministerija skirs iš valstybės rezervo, o tam yra skirta 1,6 mln. eurų.
Kalbant apie tai, kiek dar išaugtų išlaidos rinkimų organizavimui dėl pandemijos, tai VRK kreipėsi į Vyriausybę ir Finansų ministeriją dėl papildomo finansavimo skyrimo, kadangi mes priėmėme sprendimą, kad balsavimas iš anksto savivaldybių patalpose turėtų būti organizuojamas ne dvi dienas, kaip buvo iki šiol, bet keturias dienas.
Atitinkamai prailgėja ir balsavimo laikas, balsavimas prasidės valanda anksčiau, t.y. nuo 7 valandos ryto. Be to, balsavimas iš anksto gali būti organizuojamas ne tik savivaldybių patalpose, bet ir kitose išankstinio balsavimo vietose.
Kitas aspektas, dėl visų taikomų priemonių, atstumo laikymosi, dažnai liečiamų paviršių dezinfekavimo tikrai mums balsavimo procesas sulėtės, atitinkamai lėtės ir balsų skaičiavimo procesas, rinkimų komisijų nariai ilgiau dirbs.
Mes skaičiuojame, kad tam darbo užmokesčiui rinkimų komisijų nariams papildomai reikia 3,7 mln. eurų. Praėjusią savaitę Vyriausybė skyrė atitinkamą finansavimą rinkimų organizavimui.