Skiepas nuo koronaviruso suteiks privilegijų: S. Skvernelis įvardijo, kaip keistųsi gyvenimas Atnaujinta 14 val. 18 min.

2020 m. rugsėjo 22 d. 10:17
Atnaujinta
Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, vakcina nuo COVID-19 infekcijos Lietuvai gali atsieiti daugiau nei Valdovų rūmų statyba, t.y. per 100 mln. eurų. Šalies ministras pirmininkas dėl vakcinos įsigijimo įžvelgia tris grėsmes, todėl prezidentui Gitanui Nausėdai atsisakius šaukti Valstybės gynimo tarybą (VGT) šioms grėsmėms aptarti, S.Skvernelis antradienį tuo klausimu nusprendė šaukti Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdį.
Daugiau nuotraukų (18)
Premjeras dar prieš šį posėdį skaičiavo, kad vakcinos įsigijimas šaliai gali atsieiti daugiau nei 100 mln. eurų.
„Daugiau šiek tiek. Dar daugiau“, – paklaustas, ar vakcinos įsigijimas atsieis daugiau nei Valdovų rūmų statyba, tvirtino S.Skvernelis.
Papildyta 14 val. 18 min.
S.Skvernelis: turėtų pasiskiepyti apie 70 proc. populiacijos
Po valdančiąją daugumą sudarančių partijų koalicijos tarybos posėdžio dėl Lietuvos dalyvavimo Europos Komisijos organizuojamame vakcinos nuo COVID-19 pirkime S.Skvernelis kalbėjo, kad visi koalicijos tarybos nariai vieningai sutiko, jog reikia kuo greičiau priimti sprendimus dėl vakcinos įsigijimo.
„Man atrodo, kad visų koalicijos partijų lyderiai supranta, kad reikia padaryti maksimalius sprendimus, jog mūsų žmonės būtų saugūs, sveiki, gyvi ir kad nebūtų stabdoma ekonomika“, – teigė jis.
„Aš tikiuosi, kad nebus taip, kaip buvo kovo ar vasario mėnesį. Tam ir yra tas pirkimas daromas. Jeigu EK nebūtų subūrusi ir kiekvienas pirkimą turėtų daryti pats sau, tai būtų toks pirkimo būdas, koks buvo vasario-kovo mėnesiais, kai kiekviena valstybė konkuravo su kita. Jokių ten solidarumo principų nebuvo“, – sakė premjeras.
„Mes kovosime ir su kitais žemynais. Amerika nori būti pirma ir pasiskiepijusi, lygiai taip pat ir kiti žemynai“, – apie kovą dėl vakcinų kalbėjo S.Skvernelis.
Vienos vakcinos kaina, priklausomai nuo gamintojo, anot S.Skvernelio, svyruoja nuo 3-18 eurų. Kol kas nėra aišku, kiek vakcinų Lietuva ketina pirkti.
„Mes tikrai nenumatę, kad 100 proc. visi skiepysis. Tikrai yra mažesnis skaičius, apie 70 proc. galvojame, kad populiacijos turėtų pasiskiepyti, gali būti ir mažiau. Turime ir variantus b, kad vakcinos, kuri pasieks Lietuvą, tikrai nereikėtų išmetinėti. Nors ir tai neatmetama, nes garantija, kad jos galiojimas nebus labai ilgas.
Tikrai pasistengsime išnaudoti visas galimybes, kad ta vakcina maksimaliai būtų panaudota“, – tikino S.Skvernelis.
Dėl kainų pasisakė ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Paklaustas apie vakcinų kainas, jis pabrėžė, kad tai yra konfidenciali komercinė informacija, kai įprastai pasirašomas pasižadėjimas nekalbėti apie konkrečių vakcinų kainas.
„Kainos labai skirtingos yra, jos iš tikrųjų labai skiriasi kelis kartus mažiausiai ir iš to ir gali susidėlioti ta daugiau nei 100 mln. eurų siekianti suma“, – sakė A.Veryga.
Turintys skiepą turės ir privilegijų
Anot premjero, jeigu visi veiksmai dėl vakcinos bus atlikti tinkamai ir ji iš tiesų bus veiksminga, atsitikus naujiems koronaviruso protrūkiams, mums nereikės uždarinėti šalies, ekonomikos, o tie, kas turės skiepą, įgaus ir kitokias keliavimo galimybes.
„Taip, bus sąlyga, jeigu vėl reikės kalbėti apie kažkokį kelionių burbulą, tai natūralu, kad tam, kuris turės skiepą, bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos, negu tam, kuris bus rizikos grupėse“, – aiškino S.Skvernelis.
Vėliau antradienį vyksiančiame Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdyje bus balsuojama, kurį kelią vakcinų pirkime rinktis.
Gamybos tempai – maksimaliai trumpinami
„Kol kas labiausiai pažengusi yra ta vakcina, dėl kurios gamybos ir pirkimo ir yra pasirašyta Europos Komisijos (EK) sutartis, tai yra „Astrazeneca“ kompanija. Kiek man teko matyti duomenys, yra dar bent pora gamintojų, kurie yra antroje-trečioje klinikinių tyrimų fazėje.
Bet yra ir tokių, kurie ir pirmoje fazėje yra. Žodžiu, labai skirtingai ir skirtingi terminai, kada planuojama vakciną pristatyti – nuo šių metų paskutinio ketvirčio iki kitų metų paskutinio ketvirčio“, – apie gamybos terminus kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vakcina nuo koronaviruso, lyginant su kitomis vakcinomis, gaminama per išskirtinai trumpą laiką.
„Paprastai vakcinų niekas tokiais greičiais nekuria, jų kūrimas užtrunka tikrai labai ilgai, bet ir situacija yra neeilinė, nes niekada nėra taip buvę pasaulyje, kad reiktų tokiu greičiu imtis veiksmų“, – sakė A.Veryga.
Ministras atkreipė dėmesį, kad pasaulyje mesti didžiuliai pinigai ir pajėgumai, siekiant sukurti vakciną: „visi terminai yra maksimaliai trumpinami, dėl to mes čia šnekame apie juos tokius (terminus – aut.past.)“, – sakė jis. Tačiau greiti gamybos tempai, anot SAM vadovo, neturėtų kelti nerimo dėl vakcinos saugumo.
„Vien tai, kad matėte, kad „Astrazeneca“ buvo sustabdžiusi tyrimus kuriam laikui, nes buvo užfiksuotas tam tikras neigiamas poveikis, tai rodo, kad vis tik yra rimtai žiūrima ir rimtai vertinama vakcinos kūrimas. Kiek žinome iš EK ekspertų, neplanuojama daryti kažkokių kompromisų tarp saugumo.
Tai jeigu nebus įrodyta, kad yra saugu ir efektyvu, ji ir nebus perkama“, – po posėdžio patikino A.Veryga.
Prioritetinio skiepijimo planas
SAM vadovas teigė, kad planuojamas ir skiepijimo planas, numatant kokios grupės bus skiepijamos pirmiausiai.
„Pirmiausia, kaip ir gripo vakcinos atveju, būtų skiepijami tie, kurių rizika yra didžiausia ir kuriems tenka dirbti su potencialiais užsikrėtusiais – tai yra medikai.
Toliau tai yra vyresnio amžiaus grupė ir tie, kurie serga tam tikromis lėtinėmis ligomis, kur užsikrėtimas gali reikšmingai pabloginti jų sveikatos būklę“, – detalizavo jis.
Tikslius skaičius pateiks vėliau
Dar prieš koalicijos tarybos posėdį konkrečius skaičius įsigijant vakciną premjeras žadėjo pateikti trečiadienį, po Vyriausybės posėdžio.
„Nieko kol kas nelaukti. Laukti trečiadienio, Vyriausybės posėdžio, kur tie sprendimai bus patvirtinti. O šiandien tik pristatymas bus Koalicijos tarybai pačios strategijos ir problematikos, o Nacionalinio saugumo komisijai bus pristatyta, balsuojama, kokią alternatyvą pasirinkti.
Manau, kad trečiadienį po priimto sprendimo tiek rizikas, tiek sumas, tiek galimas pasekmes mes paskelbsime“, – aiškino S.Skvernelis.
Jo teigimu, kol kas nėra kalbama apie konkrečius pirkimus, tačiau Lietuva turi pasirinkti, kokiu keliu eiti.
„Kokį kelią mes pasirinksime? Mes galime pasirinkti ir tokį kelią, kur gali atsitikti taip, kad tiesiog liksime visai be vakcinos, gali būti taip, jog mes pataikysime ir priimsime teisingus sprendimus, būsim apsirūpinę. Ir gali būti taip, kad dalies tų vakcinų nereikės“, – sakė premjeras.
S.Skvernelis kol kas nenorėjo atskleisti, apie kokį vakcinų įsigijimo kiekį yra kalbama. „Kai tik sprendimai bus priimti, bus įvardyti ir skaičiai, ir kiekiai“, – patikino jis.
„Mes kalbame apie strategiją, kokį kelią pasirinkti šaliai – rizikuoti, nerizikuoti, kokiu mastu rizikuoti?
Tai yra sprendimai, susiję su mūsų gyventojų sveikata, gyvybe, su mūsų šalies ūkiu, kokios būtų pasekmės, jeigu mes neskiepytume arba neturėtume vakcinos, kiek tai atsilieptų mūsų ekonomikai. Tai skaičiuotume ne šimtais milijonų. Dėl to tie sprendimai tikrai yra VGT“, – pabrėžė jis.
Mato tris rizikas
Premjeras akcentavo vakcinos įsigijimo klausime įžvelgiantis tris rizikas, kurias ir nori aptarti su aukščiausiais šalies vadovais.
„Rizikuojame, kad galime neturėti vakcinos, galime turėti nepakankamai veiksmingą vakciną, galime turėti per daug vakcinos“, – tvirtino S.Skvernelis.
Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijai vadovauja premjeras, jai priklauso krašto apsaugos, ūkio, užsienio reikalų, vidaus reikalų ministrai, Valstybės saugumo departamento direktorius.
Taip pat prezidento nacionalinio saugumo grupės vyriausiasis patarėjas, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorius, Vyriausybės kancleris.
Į antradienio posėdį kviestas ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Komisija teikia Vyriausybei siūlymus dėl svarbiausių šalies nacionalinio saugumo klausimų.
Iniciatyvos imasi ir R.Karbauskis
Poziciją apie sprendimų, susijusių su vakcinų nuo koronaviruso pirkimu, išsakė ir valdančiųjų valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, kuris šiuo klausimu antradienį sukvietė valdančiųjų partijų Koalicijos tarybą.
„Kadangi VGT nešaukia, kito politinio vieneto, kuris galėtų nagrinėti šį klausimą, nebeliko, ir valdančiajai koalicijai tenka prisiimti atsakomybę – išklausyti informaciją, ją įvertinti ir galbūt tam tikras pastabas išakyti Vyriausybei, prieš rytoj priimant sprendimus“, – teigė R.Karbauskis.
Politikų vertinimo, pasak R.Karbauskio, šioje situacijoje reikia, nes vakcinų pirkimas yra klausimas, kuris turi būti sprendžiamas aukščiausiame politiniame lygmenyje.
„Premjeras išdėstė logiką, kodėl to reikia. Tai yra spendimai, kurie yra politinės atsakomybės klausimas ir labai gaila, kad Lietuvoje aukščiausiame lygyje tas klausimas nėra sprendžiamas, tai spręsime koalicijoje. Prezidentūros dalyvavimas šitame sprendime būtų logiškas“, – sakė jis.
„Mes matome tai, kaip šiandien klostosi diskusija dėl pirkimų, kurie buvo daryti kovo mėnesį – ne vakcinų šiuo atveju, o testų. Prezidentūra puikiai žinojo tą visą informaciją kovo mėnesį. Dabar jie bando rodyti, kad nieko nežinojo ir atitinkamai kažkas negero buvo padaryta.
Nesinori, kad tokie svarbūs klausimai, kaip vakcinų pirkimas Lietuvai, būtų politizuoti vienų ar politinių jėgų ar institucijų“, – pridūrė R.Karbauskis.
Primename, kad praėjusią savaitę Prezidentūra atmetė S.Skvernelio iniciatyvą sušaukti VGT dėl koronaviruso vakcinos pirkimų.
SeimasSaulius Skvernelis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.