Didelės V. Uspaskicho svajonės: dėl premjero posto atsisakytų europarlamentaro mandato, žiebė dabartinei Vyriausybei
Agnė Černiauskaitė
2020-09-08 13:12Likus mėnesiui iki Seimo rinkimų, juose dalyvausiančios politinės partijos Vilniuje pristato savo rinkimų programas. „Darbo partijos“ pirmininkas Viktoras Uspaskichas tvirtino, kad pergalės atveju siektų pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje dėmesį skiriant ne ligų gydymui, o prevencijai, taip skatinant aktyvesnį fizinį gyvenimą, taip pat – darbo vietų kūrimo ir bedarbystės klausimams.
Būtent pastaruoju klausimu kritikos jis pažėrė dabartinei premjero Sauliaus Skvernelio Vyriausybei, kuri, anot V.Uspaskicho, didindama įvairias pašalpas ir išmokas esą finansavo bedarbystę.
Vyriausybės formavimas. Paklaustas, kodėl yra tik partijos rinkimų sąrašo veidas, nors pats neina į Seimą, V.Uspaskichas rėžė, kad Seimo nario mandatas jo visiškai netenkintų, jo tikslas – dalyvauti Vyriausybės formavime.
„Esu tikras, kad daugiausiai naudos galiu duoti vykdomojoje valdžioje, ir todėl, neslėpdamas ir nemeluodamas žmonėms, iš karto tai sakau, jog mano tikslas – būtent vykdomoji valdžia naujoje kadencijoje. (...)
Jeigu būtų laimėti rinkimai, bet nebūtų tiek balsų, kad būtų galima dalyvauti Vyriausybės formavime, manęs, šiaip Seimo nario, mandatas netenkintų. Aš viską ten žinau. Jeigu būni ne daugumoje, tu negali turėti įtakos jokiems įstatymams“, – pareiškė V.Uspaskichas.
Jis iškart patikslino pergalės atveju sieksiantis tapti šalies ministru pirmininku, nes paprasto ministro portfelis taip pat esą nelabai domintų. Dėl to partijos lyderis net išsižadėtų Europos Parlamento (EP) nario mandato.
„Daugiau galiu pasakyti – jeigu nesurinsime tiek balsų, kad patys galėtume formuoti Vyriausybę ir galėčiau tapti premjeru, tai galiu pasirašyti, jog paliksiu EP mandatą ir dirbsiu čia. Jeigu mes surinksime balsų arba mandatų tiek, kad galėtume formuoti pusę Vyriausybės, sutikčiau tapti ir ministru.
Šiaip manęs ministro postas nedomina. Sutikčiau eiti tam, kad atsakyčiau už programą ir būčiau komandos vedančiuoju žmogumi, prižiūrėčiau visą situaciją“, – kalbėjo V.Uspaskichas.
Išskyrė sektorius. Pristatydamas partijos rinkiminę programą, jos lyderis demonstravo lentelę su šalies sektoriais, iš kurių valstybė esą gauna daugiausia pinigų. V.Uspaskichas išskyrė kelis svarbiausius sektorius.
„Žemės ūkis, pramonė ir aukštosios technologijos atneša pinigus, o nedaug pinigų atneša paslaugų, maitinimo, apgyvendinimo, transporto sektoriai. Tai yra maždaug tik apie 10 proc. žmonių nuo visų Lietuvos gyventojų, kurie atveža pinigus į Lietuvą. Vienas rūpinasi atvežti pinigus, o kiti devyni juos dalinasi tarpusavyje.
Jeigu laimėtume rinkimus, mes paskelbtume šituos sektorius, kurie užsiima eksportu ir konkuruoja vidaus rinkoje su importu, strateginėmis sritimis. (...) Būtent šioje srityje mes norime sukurti ypatingą investicinę aplinką ir priimti regioninės politikos paketą, kad į regionus būtų galima investuoti naudingiau nei į didelius miestus“, – aiškino jis.
Ekonomika. „Darbo partijos“ lyderis tikino, kad tokiu būdu būtų „sukurta 120 tūkst. gerai apmokamų darbo vietų, t.y. naujos, modernizuotos kompanijos ir t.t., didžiausią dėmesį skiriant apleistiems regionams“.
„Tada nemažai pinigų gautų biudžetas. 2023 m. mes laukiame 25 proc. biudžeto augimo. Tada, kai atsiranda mūsų rinkoje daugiau pasiturinčių žmonių, viduriniosios klasės, gaunančių aukštesnius atlyginimus, tai padidės paklausa ir paslaugų sferoje. Mes tikimės, kad paslaugų sferoje per artimiausius 4 metus bus sukurta papildomai apie 160 tūkst. darbo vietų.
Tai vėlgi, paslaugų sektoriaus mokesčiai eina į biudžetą. Taip pat, jeigu biudžetas didėja, pakankamai patvariai gyvena viešasis sektorius, yra galimybė didesnėms pensijoms, atlyginimams ir kitiems dalykams“, – sakė jis.
Sveikatos apsauga. V.Uspaskicho teigimu, partija siektų pokyčių ir sveikatos apsaugos sistemoje, persiorientuojant ne į ligų gydymą, o į jų prevenciją.
„Sveikatos apsaugos sistemoje mes daugiau dėmesio norime skirti ligų prevencijai, o ne jų gydymui. Tai maždaug pasitvirtina kitose šalyse, kaip Islandija, kada pradeda mokėti pensininkams ir žmonėms, turintiems kokią nors ligą, už aktyvesnį fizinį gyvenimą ir t.t., mokėti už praeitą kilometrą gamtoje, tai kreipimasis į klinikas sumažėja beveik 70 proc.
Tokį modelį pritaikyti galime ir mes, nes šiandien pinigai dalinami į kairę ir į dešinę“, – svarstė jis.
Užsienio politika. Partijos nuostatas V.Uspaskichas pristatė ir užsienio politikos klausimais. Lietuvai čia atiteko taikytojos vaidmuo.
„Mes sakome – jokios agresijos, Lietuva turi spinduliuoti į visas pasaulio puses apie taiką, draugiškus santykius, naudingus santykius. Tai nebūtinai turi būti ekonominiai naudingi santykiai mūsų nepriklausomybės, demokratijos sąskaita. Lietuva geografiškai yra labai patogioje srityje tarp Rytų ir Vakarų, tai mes norime, kad mūsų teritorijoje būtų kuriama taika.
Jeigu kažkur vyksta konfliktai, kad tų konfliktų pusių vadovai važiuotų į Lietuvą taikytis, o ne kariauti“, – pabrėžė partijos lyderis.
Kritika dėl išmokų. Komentuodamas partijos socialinės politikos siekius, V.Uspaskichas sukritikavo dabartinę premjero S.Skvernelio Vyriausybę, pareikšdamas, kad ši esą finansuoja ir skatina bedarbystę.
„Socialinė politika turi būti skatinanti, motyvuojanti, o ne skatinanti laukti išmaldos. Todėl mūsų programoje yra numatyta, kad minimalus atlyginimas turi būti mažiausiai dvigubai didesnis nei pašalpos visų sričių. Tada žmonės norės dirbti.
Šitos Vyriausybės klaida buvo, iš kurios reikia mokytis, tai finansuojama ir skatinama bedarbystė. Iki karantino paskelbimo ji buvo 7 proc., o dabar – beveik 14 proc. Rinkoje yra pilna laisvų darbo dietų, bet niekas nenori dirbti“, – stebėjosi jis.
Mandatai. Paklaustas, kokių rezultatų tikisi rinkimuose, V.Uspaskichas įvardijo, kad jo siekis – 27 proc. rinkėjų balsų, o tai, anot jo, apimtų net 45 mandatus Seime.
Šūkis. Partija savo programą yra pavadinusi „Planas Lietuvai“, pasak V. Uspaskicho, partijos šūkiu galėtų būti pažadas atsakyti už kiekvieną programos žodį. „Atsakom už kiekvieną žodį, guldom galvas už savo žodžius ir rinkėjų suteikt pasitikėjimo mandatą“, – sako V. Uspaskichas.
Reitingai. Kaip rodo liepos 10-18 dienomis vykdyta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausa, už Darbo partiją rinkimuose balsuotų 6,2 proc. respondentų. Tai – ketvirtoji vieta partijų reitingų lentelėje.
Antradienį ir trečiadienį savo programas lygiomis teisėmis pristatys ir į žurnalistų klausimus atsakys visos 17 rinkimuose dalyvaujančių partijų, jų eiliškumas nustatytas burtų keliu.
Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 11 dieną.