Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) prokuroras Tomas Meškauskas taip norėjo tapti Europos prokuroru, kad kolegos protegavimu apkaltino net savo tiesioginį vadovą, buvusį generalinį prokurorą Darių Valį.
Vis dėlto bandymas įsisprausti tarp pretendentų į Europos prokurorus T.Meškauskui nepavyko.
Po pralaimėjimo – skundas
Į teismą dėl esą neteisingai komisijos įvertintų kandidatų T.Meškauskas kreipėsi po praėjusiais metais Teisingumo ministerijos surengtos atrankos, kurioje Lietuva atrinko tris pretendentus tapti kuriamos Europos prokuratūros prokurorais.
Atrankoje dalyvavo 7 kandidatai, komisijos nuomone, geriausiai joje pasirodė generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Karčinskas, Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vadovas Tomas Krušna ir šio departamento prokuroras Simonas Minkevičius.
Būtent šiuos tris teisininkus Vyriausybė pasiūlė kandidatais į Europos prokuroro postą. ES taryba turi iš jų atrinkti vieną ir 6 metų kadencijai paskirti Europos prokuroru nuo Lietuvos.
Tačiau tokie rezultatai netenkino T.Meškausko. Jis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą su ieškiniu tvirtindamas, kad vienas atrankos komisijos narių, Generalinės prokuratūros ONKTD vyriausiojo prokuroro pavaduotojas D.Valys, buvo šališkas – pernelyg sumažino jo balus, o S.Minkevičiui paskyrė gerokai daugiau. Esą dėl to jis nepateko tarp trijų geriausių.
Paaiškino savo sprendimą
Tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas T.Meškausko ieškinį atmetė. Į teismo posėdį kaip liudytojas iškviestas ir apklaustas D.Valys paaiškino, kodėl, jo nuomone, S.Minkevičius yra akivaizdžiai vertesnis už T.Meškauską.
Buvusio generalinio prokuroro įsitikinimu, S.Minkevičius pirmiausia pranašesnis todėl, kad jo darbų apimtis tiriant finansinius nusikaltimus yra gerokai didesnė.
Pasirenkant S.Minkevičių buvo atsižvelgta ir į tai, kad šis pareigūnas laisvai kalba keliomis užsienio kalbomis, jis buvo paskirtas nacionaliniu korespondentu Eurojuste (ES bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra), dvejus metus kaip nacionalinis ekspertas buvo deleguotas į ES policijos misiją Afganistane.
Teisme D.Valys taip pat aiškino, kad mažus balus skyrė ne tik T.Meškauskui, bet ir dar keliems kandidatams.
Tokie buvusio generalinio prokuroro argumentai įtikino Vilniaus apygardos administracinį teismą, kuris praėjusių metų pabaigoje atmetė T.Meškausko ieškinį.
Jautėsi pranašesnis už kitus
Nusivylęs tokiu sprendimu T.Meškauskas surašė apeliacinį skundą. Prokuroras teigė, kad vien aplinkybė, jog jį su D.Valiu sieja kolegiški santykiai, jo neapsaugojo nuo pastarojo nederamų veiksmų arba nekompetencijos.
Be to, T.Meškauskas buvo įsitikinęs, kad D.Valys, savo menkais balais sulyginęs jį su kitais, žemesnę vietą užėmusiais, pretendentais taip pat buvo neteisus.
Prokuroro nuomone, jis už šiuos pretendentus yra pranašesnis, nes daug metų dirba Generalinėje prokuratūroje ir turi platesnę kompetenciją organizuoti tarptautinius ir sudėtingus ikiteisminius tyrimus.
Neseniai Vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą.
Teismas konstatavo, kad nebuvo nustatytos jokios aplinkybės, kurios leistų abejoti D.Valio objektyvumu ar šališkumu.
Išreiškė nepasitenkinimą
Nepatenkintas Teisingumo ministerijos organizuotos atrankos rezultatais buvo ir generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
Tiesa, jam neįtiko ne S.Minkevičius, o atrankoje antrąją vietą užėmęs T.Krušna.
Oficialiai kreipęsis į Teisingumo ministeriją generalinis prokuroras pareiškė, kad T.Krušna neturi praktinės patirties tiriant sudėtingus finansinio pobūdžio nusikaltimus, kuri būtina dirbant Europos prokuroru, taip pat aiškino, jog kiti du komisijos atrinkti pretendentai D.Karčinskas ir S.Minkevičius „yra vadovavę, organizavę ir kontroliavę ne vieną tokio pobūdžio tyrimą“.
Stebėjosi vadovo elgesiu
Po tokio E.Pašilio akibrokšto netylėjo ir T.Krušna.
„Generalinio prokuroro pozicija, dėl ko jis pateikė mano asmeninį vertinimą, man nėra žinoma.Nežinau, kokia informacija generalinis prokuroras vadovavosi, ir nežinau, kokiu teisiniu pagrindu jis atliko tą vertinimą, nes procedūriškai tai nėra numatyta. Gal pasieksime tokį lygį, kad vienas šalies pareigūnas priiminės sprendimus dėl dviejų pakopų atrankų“, – kalbėjo T.Krušna.
Prokuroras priminė, kad jis vienintelis iš Lietuvos teisininkų baudžiamosios teisės srityje yra dirbęs ir Eurojuste, ir Europos Komisijoje – Europos kovos su sukčiavimu tarnyboje (OLAF).
Pamalonino krikštatėvį
Tai, kad generalinis prokuroras buvo nepatenkintas Teisingumo ministerijos rengto konkurso rezultatais, – nieko keista.
Ne vieno prokuroro nuomone, E.Pašilis nepaiso ir Generalinėje prokuratūroje organizuotų atrankų rezultatų. Dažnai į svarbius postus jis paskiria net mažiausiai balų tarp visų kandidatų surinkusius pareigūnus, o kartais visai ignoruoja atrankos komisijos pasiūlymus.
Tipiškas pavyzdys – galimas savo dukters krikšto tėvo Juliaus Gelumbausko protegavimas, apie kurį yra rašęs „Lietuvos rytas“.
2017 metais E.Pašilis šį eilinį Ukmergės apylinkės prokuratūros prokurorą paskyrė į atsakingas Panevėžio apygardos prokuratūros 2-ojo Baudžiamojo skyriaus vadovo pareigas, nors konkurse iš 3 kandidatų jis surinko mažiausiai balų.
Praėjusiais metais J.Gelumbauskas dar labiau pakilo karjeros laiptais – buvo paskirtas Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru. Tuomet šis teisininkas atrankoje taip pat surinko mažiausiai balų iš trijų kandidatų.
Abiem atvejais, pasirašydamas įsakymą paskirti į pareigas J.Gelumbauską, generalinis prokuroras nenurodė jokių motyvų, kodėl pasirinko mažiausiai balų surinkusį pareigūną.
Kilus skandalui, jog taip proteguojamas artimas žmogus – jo dukters krikšto tėvas, E.Pašilis teisinosi, kad jie artimų santykių esą nepalaiko.
Beje, kaip vieną J.Gelumbausko privalumų generalinis prokuroras paminėjo jo darbą diplomatinėje tarnyboje.
Tačiau greitai paaiškėjo, kad J.Gelumbauskas niekada nedirbo diplomatinėje tarnyboje, o buvo tik raštvedys Lietuvos ambasadoje Latvijoje.
Kovos su korupcija
Europos prokuratūra kovos su sukčiavimu ir korupcija Europos Sąjungos paramos srityje bei kitomis nusikalstamomis veikomis. Šiuo metu sukčiavimo ar korupcijos nusikaltimų baudžiamąjį tyrimą gali atlikti tik nacionalinės institucijos. Planuojama, kad naujoji institucija turės būstinę Liuksemburge.
Kiekviena ES narė Europos prokuratūrai turi pateikti po tris kandidatūras: vienas prokuroras dirbs būstinėje Liuksemburge, dar du – Bendrijos valstybėse.
Europos prokurorai skiriami maksimaliai šešerių metų kadencijai.