Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius atkakliai neigė jau kurį laiką Vilniuje sklandžiusias kalbas, kad prieštaringai vertinama R.Svetikaitė trūks plyš užsigeidė išvykti kur nors į „normalią“ šalį.
Bet kalbos pasitvirtino: į skubiai įsteigtas teisingumo ir intelektinės nuosavybės atašė pareigas Lietuvos atstovybėje prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje siunčiamas ne kas kitas, o R.Svetikaitė.
Pastaruoju metu Teisingumo ministerijoje vyriausiojo patarėjo pareigas ėjusi moteris jau turėtų būti pakeliui į Šveicariją – naujas pareigas ji pradeda eiti nuo rugsėjo 1-osios.
D.Grybauskaitės valdymo laikais įpratusi parodyti savo galią R.Svetikaitė anksčiau bandė siekti ir teisingumo viceministro posto, tačiau tam pasipriešino premjeras Saulius Skvernelis.
Atranka – be varžovų
E.Jankevičius anksčiau žadėjo, kad specialiojo atašė atranka vyks ypač skaidriai. Teisingumo ministras tikino, kad joje galės dalyvauti bet kuris ministerijos darbuotojas, o šį procesą esą net galės stebėti žiniasklaidos atstovai.
Tačiau žurnalistai kvietimų į rugpjūčio 17-ąją vykusią atranką negavo.
Labai panašu, kad ir kiti ministerijos darbuotojai nebuvo ypač skatinami mesti iššūkį užkulisiuose konkurso nugalėtoja iš anksto nominuotai patarėjai.
Ministerijos atstovai šią savaitę patvirtino, jog atrankoje į naujas pareigas dalyvavo vienintelė R.Svetikaitė.
„Kandidatė atitiko šiai pareigybei keliamus aukštus reikalavimus, tarp kurių – anglų ir prancūzų kalbų mokėjimas“, – paaiškino ministro atstovai. Dar pridūrė, jog R.Svetikaitė turi šešiolikos metų teisinio darbo patirtį, yra teisės mokslų daktarė ir, be minėtų kalbų, moka itališkai ir rusiškai.
Ratas sukosi greitai
Nors „Lietuvos ryto“ kalbinti patyrę diplomatai teigė, kad panašių pareigybių steigimas užtrunka bent pusmetį, šiuokart procesas sukosi neįtikėtinu mūsiškiams biurokratams greičiu.
Dar birželį Teisingumo ministerijoje buvo kurpiami planai buvusią D.Grybauskaitės patarėją išsiųsti kaip teisingumo atašė į Lietuvos nuolatinę atstovybę prie Europos Sąjungos.
Bet šios pareigos buvo užimtos. Šaltinių teigimu, teisingumo atašė pareigas Briuselyje einanti Aurelija Giedraitytė buvo įkalbinėjama pirma laiko sugrįžti į Vilnių, kitaip esą grasinta reorganizacija.
Tik „Lietuvos rytui“ paskelbus apie tokius planus ministerija atsitraukė ir sumanymo atsisakė.
Tiesa, ministras E.Jankevičius neneigė, kad diskusijos dėl pertvarkos vyksta.
Ministerijos vadovas birželio mėnesį dalijosi abejonėmis, ar verta turėti net dvi teisingumo atašė pareigybes Briuselyje. Jis tada svarstė, kad galbūt tikslinga vieną jų panaikinti ir steigti kur nors kitur.
Tuomet E.Jankevičius neužsiminė apie valstybės poreikius turėti specialųjį atašė būtent atstovybėje prie JTO biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje.
Tokį tikslą ministras įvardijo tiktai pasklidus kalboms, kad R.Svetikaitė žlugus planams dėl Briuselio prabilo apie Šveicariją.
Tiesa, dar ir liepos viduryje apie tokios pareigybės steigimą E.Jankevičius kalbėjo aptakiai, nors tuo pat metu su Užsienio reikalų ministerija jau buvo derinami reikiami dokumentai.
Atsirado naujų funkcijų
Tačiau net ir tuomet E.Jankevičius tvirtino, kad postas Ženevoje gali atsirasti ne dėl R.Sveikaitės užgaidų, o dėl iškilusio poreikio – esą Teisingumo ministerijai priskirta naujų funkcijų.
Buvo aiškinama, kad ministerija tapo atsakinga už informacijos teikimą, bendradarbiavimą ir atstovavimą Jungtinių Tautų Organizacijos Priverstinio dingimo ir Neįgaliųjų teisių komitetuose, be to, jai priskirta nacionaliniu lygiu koordinuoti intelektinės nuosavybės apsaugos funkcijas.
E.Jankevičius anksčiau tikino, kad ši svarbi misija gali būti patikėta nebūtinai R.Svetikaitei, nors neatmetė galimybės, jog ir ji gali dalyvauti būsimoje atrankoje.
Abejonių nesureikšmina
Komentuodamas dabar surengtą atranką ministras „Lietuvos rytui“ teigė nesureikšminantis to, kad pasitvirtino išankstiniai spėjimai apie jos rezultatus: „Įvyko, kaip įvyko.“
E.Jankevičius tvirtino negalįs paaiškinti, kodėl neatsirado daugiau norinčiųjų išvykti dirbti į Šveicariją, tačiau teigė nemanąs, kad kitus pretendentus atbaidė kalbos apie R.Svetikaitės ketinimus.
Didelės bėdos dėl mažo pasirinkimo neįžvelgęs ministerijos vadovas tikino, kad būsimas atašė uždarbis Šveicarijoje ir tenykštis pragyvenimo lygis nėra labai viliojantis.
Teisingumo ministras taip pat nesutiko su pasigirstančiais vertinimais, kad atašė pareigybės steigimo procesas vyko neįtikėtinai spėriai: „Niekas tikrai nesivertė per galvą. Panašiai užtruko ir Lukiškių kalėjimo iškėlimas iš Vilniaus centro.“