Skaitykite ir pirmąją „Lietuvos ryto“ dalį: Aiškėja sunkiai sirgusio milijonieriaus R. Karpavičiaus slaptų vestuvių paslaptis: „Lietuvos rytui“ prabilo kunigas.
A.Grybauskienei dar užrašytas namas Nidoje, Pamario gatvėje, ir 4 milijonų eurų vertės vila Tenerifėje.
Kol vyksta teisminiai ginčai, visam turtui yra pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės. Bet namas Nidoje nestovi tuščias. Nors langinės užvertos, rugpjūtį jame lodavo šuo, o prie namo stovėdavo dviratis ir automobilis.
Vila Tenerifėje, dėl kurios kova užvirė dar turtuoliui gyvam esant, priklauso ne fiziniam, bet juridiniam asmeniui.
Būdamas aiškaus proto R.Karpavičius vargu ar būtų galėjęs taip suklysti ir įrašyti vilą kaip nuosavą. Notarė turėjo tai patikrinti ir įspėti apie klaidą.
„Lietuvos rytui“ pavyko gauti R.Karpavičiaus rašytinio testamento kopiją. Jame nurodyta 2019 metų kovo 1-oji, bet matyti, kad skaičius 3, kuris žymi mėnesį, pataisytas. Prieš tai galėjo būti įrašytas 1. Tada kaunietė A.Grybauskienė šventė gimtadienį.
Būtent pagal šį raštą notarė Ramutė Valantiejienė, su kuria R.Karpavičius praeityje nėra turėjęs reikalų, esą ir rengė spausdintą testamento variantą, kuris buvo patvirtintas tų pačių metų kovo 5 dieną.
Ir ranka rašytame, ir spausdintame testamente yra tik R.Karpavičiaus parašai, nors iki tol daug metų jis visus dokumentus pasirašydavo kitaip – vardu, pavarde ir parašu.
Rašytinis testamentas, kuriuo paliekamas net šimtamilijoninis turtas, į Kauno notarų biurą neva buvo atsiųstas elektroniniu paštu. Tačiau kas ir iš kokio elektroninio adreso jį siuntė, neaišku, mat notarės kažkodėl neišsaugojo laiško su siuntėjo adresu.
Kaunietė R.Valantiejienė tais pačiais metais išėjo į pensiją, o į mano skambučius ir elektroniniu paštu siųstus klausimus neatsakė nei anksčiau, nei šią savaitę.
Ji atsisakė duoti parodymus ir teisėsaugos pareigūnams, kurie atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo didelės vertės turto užvaldymo. Notarė motyvavo tuo, kad turi liudyti teisme dėl užginčyto testamento.
Įtarimų sukėlė ir klaidos
Mirusio R.Karpavičiaus verslo partneriai, praeityje matę jo rengtus dokumentus, suabejojo rašytinio testamento tikrumu.
Rašysena jiems pasirodė panaši į R.Karpavičiaus, bet pernelyg netvarkinga, o tai jam esą buvo nebūdinga. Įtarimų kėlė ir klaidos, pasikartojantys žodžiai.
Vienos iš šimtamilijoninio turto paveldėtojų kaunietės A.Grybauskienės pavardė net tris kartus parašyta skirtingai: „Grybauskauskienė, Grybauskaitė, Grybiauskienė“.
Ar R.Karpavičius, valdęs didžiulę verslo imperiją ir viską kruopščiai tikrinęs, galėjo nežinoti būsimos žmonos pavardės ir svarbiame dokumente taip suklysti?
Dokumentą matęs ekspertas svarstė, kad R.Karpavičius galėjo jį rašyti būdamas sunkios būklės ir jam kas nors diktavo arba vedžiojo jo ranką.
Negana to, rašytiniame R.Karpavičiaus testamente nėra įrašyta, kad atimama paveldėjimo teisė iš 39 metų sūnaus Roko Karpio. Toks įrašas atsirado notarų biure tvirtintame testamente.
Pasirašė prieš pat injekciją
Šiaulietis H.Karpavičius „Lietuvos rytui“ teigė, kad iki paskutinės minutės jo brolis mąstė labai blaiviai ir suvokė, kokį dokumentą pasirašė.
„Lietuvos ryto“ žiniomis, tą dieną, kai buvo sudarytas testamentas, R.Karpavičius turėjo tam tikru nustatytu laiku vartoti stiprius vaistus, kurių dalis – tabletės, kiti – suleidžiami į veną.
Kovo 5 dieną jam turėjo būti daromos net trys lašinės infuzijos ir atliktos trys injekcijos į veną.
Testamentas notarų biure buvo pasirašytas 16 valandą 30 minučių.
17 valandą pacientui turėjo būti suleista viena iš trijų injekcijų. Tai buvo vaistai, skirti smegenų edemai gydyti.
Ekspertų nuomone, tikėtina, kad testamento pasirašymo momentu prieš tai sušvirkštos vaistų dozės poveikis galėjo būti jau minimalus arba jo išvis galėjo nebūti.
Tad pacientas galėjo kentėti nuo smegenų edemos, o tai pasireiškia intensyviu galvos skausmu, pykinimu, vėmimu, motoriniais, regos ir kalbos sutrikimais, haliucinaciniu sindromu.
Ekspertų nuomone, testamento sudarymo metu paciento būklė buvo sunki ir kelia abejonių, ar jis suvokė savo veiksmus.
Vėžys vystėsi greitai
Užvirus kovai dėl šimtamilijoninio palikimo Lietuvos ir užsienio ekspertai tyrė ir paciento būklę likus dviem dienoms iki Kauno klinikose jam atliktos smegenų naviko šalinimo operacijos.
R.Karpavičius, jau būdamas Kauno klinikose, 2018 metų lapkričio 20-ąją galėjo būti įtikintas sudaryti generalinį įgaliojimą ir perleisti turto valdymą.
Mirusio verslininko ligos istoriją ištyrę ekspertai pabrėžė, kad jį veikė pats agresyviausias piktybinis galvos smegenų navikas, taip pat vėžinė intoksikacija – organizmą nuodijo biologiškai aktyvios medžiagos, kurios susidaro vėžinio proceso metu.
Šios medžiagos sukelia silpnumą, nervingumą, apetito stoką, nejudrumą, mieguistumą, nuovargį, karščiavimą, odos uždegimus, galvos skausmus ir mažakraujystę, dėl kurios smegenys blogiau aprūpinamos deguonimi.
Išplitęs auglys apėmė abi kaktines galvos smegenų skiltis. Operacijos metu kairėje pusėje buvęs didesnis darinys buvo pašalintas.
Po operacijos auglys greitai augo, apėmė ir kitas smegenų sritis, atsakingas už nervinę veiklą.
Neurochirurgas ekspertas iš Šveicarijos pabrėžė, kad kaktinės srities auglių simptomai pasireiškia nesugebėjimu naudotis anksčiau buvusiomis galimybėmis atlikti tam tikrus veiksmus, naudoti anksčiau įgytas žinias.
Tokie ligoniai nepajėgūs savarankiškai veikti, pasikeičia jų asmenybės bruožai, jie praranda valią, nesuvokia klaidų.
Labai tikėtina, kad R.Karpavičius nuo 2018 metų lapkričio mėnesio iki 2019-ųjų rugpjūčio dėl abipusio didelės apimties galvos smegenų kaktinių sričių pažeidimo ir greitai plintančio agresyvaus auglio negalėjo suvokti savo veiksmų reikšmės ir teisinių pasekmių.
Po R.Karpavičiaus mirties, kuri jį ištiko 2019 metų rugpjūčio 9-ąją, našlė Aistė Karpavičienė viešai teigė, kad vėžys buvo suvaldytas.
Tačiau įrašai paciento ligos istorijoje liudija ką kita.
2019 metų balandžio 5 dieną R.Karpavičių konsultavęs neurochirurgas patvirtino, kad vėžys progresuoja, navikas auga.
Tą dieną pacientą buvo ištikęs priepuolis. Jis per apžiūrą nekalbėjo, tik linkteldavo galvą.
Nuo 2019 metų birželio vidurio vėžys progresavo jau nevaldomas.
Pacientas neįstengė pats valgyti, dėl sepsio ir pablogėjusios būklės buvo atsisakyta trečio chemoterapijos kurso.
Notaro atsakomybė išėjus į pensiją neišnyksta
Marius Stračkaitis
Lietuvos notarų rūmų prezidentas
„Net ir nutrūkus notaro įgaliojimams, pavyzdžiui, notarui išėjus į pensiją, jo civilinė atsakomybė už praeityje atliktus notarinius veiksmus ir patvirtintus sandorius niekur neišnyksta.
Notariato įstatymo 16 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad notaras atsako Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir Notariato įstatymo nustatyta tvarka už savo, savo atstovo ir notaro biuro darbuotojų kaltais veiksmais fiziniams ar juridiniams asmenims padarytą žalą vykdant notaro profesinę veiklą. Taigi notaro įgaliojimų pasibaigimas teisės aktuose nėra numatytas kaip notaro civilinės atsakomybės pasibaigimo pagrindas.“