Pirmąją lituanistinę mokyklą vakarų Australijoje atidariusios lietuvės sulaukė mokinių ir už 800 kilometrų

2020 m. rugpjūčio 17 d. 18:16
Rugilė Augustaitytė
Šių metų pradžioje vakarų Australijoje gyvenanti lietuvė Jūratė Kušeliauskienė Perto mieste įkūrė lituanistinė mokyklą „Baltų šalelė“. Tai pirmoji ir vienintelė lituanistinė mokykla vakarų Australijos valstijoje.
Daugiau nuotraukų (11)
Dvylika metų anglų kalbos mokytoja Rokiškyje dirbusi moteris atskleidė, kad imtis šios idėjos pastūmėjo keli svarbūs veiksniai.
„Į Australiją atvykau su šešiamete dukra Liepa, kuri tuo metu nekalbėjo angliškai. Ieškojome kontaktų su lietuvių šeimomis, kad ji galėtų susidraugauti su bendraamžiais, bet susidūrėme su problema – ne Lietuvoje gimę vaikai nekalbėjo lietuviškai.
Bendraudama su šeimomis supratau, kad tėvai nežino nei ką mokyti, nei kaip, nei kur ieškoti medžiagos ir, svarbiausia, dirbantys tėvai neturi tam laiko“, – portalui lrytas.lt pasakojo J.Kušeliauskienė.
Bendraudama su šeimomis moteris sulaukė prašymų pamokyti vaikus gimtosios kalbos ar įkurti mokyklėlę.
Imtis idėjos paskatino ir reguliarūs lietuvių mamų ir vaikų savaitiniai susitikimai. Moteris pasakojo, jog susiburdavo net devynios šeimos su būriu vaiku, tad tapo akivaizdu, jog buvo reikalinga ne klasė, o visa mokykla.
Įkvėpė Vilniaus darželis
Prieš 3,5 metus į Australiją pas sutuoktinį emigravusi lietuvė idėją nešiojosi nuo pat atvykimo, tačiau išspręsti visus organizacinius ir ugdymo klausimus užtruko. Laimei, J.Kušeliauskienei padėjo bendraįkūrėja Ingrida Peleckaitė-Radzivanienė.
Pastaroji savo atžalą Lietuvoje vedė į Vilniuje įsikūrusį „Baltų šalelės“ darželį, tad idėjų moterys sėmėsi iš ten – darželis sužavėjo savo kultūrinio ir istoriniu ugdymo koncepcija.
„Darželis puikiai atitiko mūsų lituanistinės mokyklos viziją. Siekdami partnerystės, kultūrinio ugdymo programos klausimais konsultavomės su Vilniaus darželio įkūrėja Alina Sinice ir savo mokyklėlę pavadinome pagal šią ugdymo įstaigą.
Pavadinimas, be abejo, mums labai patiko ir tiko, nes Lietuvą mes norime pristatyti savo mokiniams kaip modernią ir demokratišką valstybę, turinčią senas ir gilias baltiškas tradicijas“, – komentavo J.Kušeliauskienė.
Sunkumai – tai tik lengvi iššūkiai
Išsprendus visus klausimus, maždaug prieš pusmetį mintis realizavosi – buvo įkurta pelno nesiekianti organizacija su motyvuota bei tobulėti siekiančia komanda. J.Kušeliauskienė atviravo, kad visi sunkumai – tai tik iššūkiai, kuriuos pavyko lengvai įveikti.
„Baltų šalelė“ įsikūrė „Chrysalis Montessori“ pradinės mokyklos patalpose. Veiklai buvo išnuomota nedidelė biblioteka, tačiau užsiėmimai vykdomi ir kituose kampeliuose.
„Mokome tiek virtuvėlėje, tiek mokyklos kiemelyje, kur mažieji turi daugiau erdvės pajudėti ir patriukšmauti. Kartais tenka įsikurti ir laiptų aikštelėje. „Chrysalis Montessori“ mokykloje jau trečius metus mokosi mano dešimtmetė dukra, dėl to visus nuomos klausimus pavyko išspręsti sklandžiai“, – lituanistinės mokyklos įkūrimą komentavo J.Kušeliauskienė.
Tarp veiklų – ir lietuviškos tradicijos
Mokykloje pamokos vyksta kiekvieną sekmadienį, išskyrus mokinių atostogas ir šventines dienas, taigi, per metus mokyklos bendruomenė yra suplanavusi 34 užsiėmimus.
Pamokos vyksta vos kelias valandas (nuo 9.30 iki 13 valandos), tad mokykloje dirba penki mokytojai-savanoriai, kuriems atlyginimai nemokami. Iš viso visoje mokykloje mokosi 29 mokiniai, 2 iš jų – nuotoliniu būdu.
„Turime keturias skirtingo amžiaus grupes. Labai džiaugiamės turėdami suaugusiųjų grupę, kurią daugiausia sudaro lietuvaičių partneriai užsieniečiai.
Tai parodo didelę pagarbą mūsų kalbai ir kultūrai bei bendrą siekį išlaikyti vaikų dvikalbiškumą mišrioje šeimoje“, – portalui lrytas.lt pasakojo moteris.
Mokykloje galima mokytis ne tik lietuvių kalbos, tačiau ir dalyvauti integruotose krašto pažinimo pamokose, kuriose vaikai susipažįsta su lietuviška kultūra, šventėmis, istorija bei geografija. Užsiėmimų metu galima netgi išmokti lietuvių liaudies šokius ir žaidimus.
„Vienas iš mokyklos uždavinių yra burti lietuvių bendruomenę. Taigi, mes planuojame ir organizuojame įvairius renginius, šių metų kovo 15 d. sukvietėme visus norinčius rašyti nacionalinį diktantą“, – gausia veikla dalijosi J.Kušeliauskienė.
Nors mokykla veikia dar tik pusmetį, susidomėjimas ir noras mokytis yra didelis. Karantino metu veikla persikėlė į virtualią erdvę, tad mokinių gretas papildė dar du mokiniai, gyvenantys už 800 kilometrų nuo „Baltų šalelės“.
Mokyklos įkūrėja džiaugiasi, jog net ir sugrįžus į fizines pamokas, mokiniai ir toliau sėkmingai tęsia lituanistines studijas nuotoliniu būdu.
J.Kušeliauskienė šiemet baigė nuotoliniu būdu organizuotas lituanistines studijas užsienio lituanistinių mokyklų mokytojams, kurias trečius metus iš eilės Vytauto Didžiojo universitetas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.