Mokslininkė apie unikalią laboratoriją Šiaulių universitete: „Tai investicija į ateitį“

2020 m. rugpjūčio 13 d. 16:18
Planai Lietuvoje atverti 10 STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos ugdymo) centrų virsta realybe. Švietimo ekspertai vieningai sutaria, kad tokie centrai ne tik padės ugdyti inovacijų kultūrą šalyje, bet ir skatins mokinių susidomėjimą tiksliaisiais mokslais.
Daugiau nuotraukų (5)
Kiekvienas regioninis STEAM centras turės tris standartizuotas laboratorijas (biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir IT) ir vieną specializuotą, regiono poreikius atitinkančią laboratoriją.
Šiuose centruose bus rengiamos ir įgyvendinamos įvairios ugdymo programos vaikams, mokiniai galės eksperimentuoti, atlikti laboratorinius darbus, o mokytojai turės galimybę tobulintis, kelti kvalifikaciją. STEAM centrų kūrimui iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos administruojamų ES lėšų skiriama beveik 9 mln. eurų.
Apie Šiaulių universitete (ŠU) kuriamą STEAM centrą ir jau netrukus duris atversiančią pirmąją unikalią šio centro laboratoriją papasakojo STEAM centro direktorė dr. Violeta Šlekienė.
– Šiaulių universitetas STEAM centrų kūrimo projekte pirmasis pakvies moksleivius ir studentus į naują mokslo erdvę. Kas lėmė, kad iš visų projekte dalyvaujančių aukštųjų mokyklų jums tai pavyko padaryti anksčiausiai?
– Mes labai tikime STEAM centrų idėja. Viskas prasidėjo dar 2016 metais, kai dar tik buvo svarstoma, kokiu būdu būtų galima integruoti gamtos mokslus ir skleisti didaktines naujoves, atsirado valstybės palaikoma strategija. Mes ja patikėjome ir pradėjome dirbti.
Nuo 2017 m. pradėjome vykdyti Šiaulių miesto savivaldybės inicijuotas STEAM ir STEAM JUNIOR programas moksleiviams. Atlikome patalpų remontą, prdėjome ir šiuo metu tebevykdome viešuosius pirkimus. Centras įsikurs gražiame pastate miesto centre. Pirmajame pastato aukšte jau dabar veikia Jaunųjų technikų centras, o antrajame aukšte įsikurs STEAM centras. Tikimės, centrą atidaryti rudenį. Jame bus organizuojamos STEAM veiklos visų Šiaulių apskrities savivaldybių moksleiviams. Viena laboratorija vienu metu galės priimti penkiolika moksleivių. Užsiėmimo trukmė – trys valandos, o per dieną moksleiviai galės dalyvauti dviejuose užsiėmimuose. Po pietų bus galima rinktis neformalaus ugdymo programas. Numatome organizuoti įvairius mokslo populiarinimo renginius, varžybas, olimpiadas, abiturientams bus sudaryta galimybė atlikti brandos darbo tyrimus. Mokytojams bus organizuojami kvalifikacijos kėlimo užsimėmimai.
Pirmoji duris atvers specializuota Gyvenimo kokybės ir sveikatos technologijų laboratorija, į kurią kviesime moksleivius ir mokytojus. Centre bus vykdomos ir savivaldybės finansuojamos STEAM programos, kurios numato aktyvų bendradarbiavimą su Šiaulių gimnazijomis, darželiais.
– Kokie tyrimais bus atliekami Gyvenimo kokybės ir sveikatos technologijų laboratorijoje?
– Šioje laboratorijoje bus vykdomi gyvenimo kokybės ir sveikatinimo koncepcija grindžiami tiriamieji darbai, kurie pristatomi trimis pagrindiniais aspektais. Pirmasis gyvenimo kokybės aspektas – žmogaus sveikatos parametrai, pažįstant ir analizuojant žmogaus fizinius duomenis, centrinės nervų sistemos veiklą, atliekant regos kokybės tyrimus. Bus tyrinėjama, kaip žmogaus pusiausvyra, pulsas, širdies ritmas priklauso nuo fizinio aktyvumo, aiškinamasi, kaip fizinis pajėgumas veikia kitas organizmo funkcijas ir kt. Taip pat tirsime, kaip žmogaus gyvenimo kokybę lemia rega, susipažinsime su pagrindiniais regos terapijos principais. Tai darysime optometrijos laboratorijoje.
Antras sveikatos ir gyvenimo kokybės aspektas – subalansuota mityba ir natūrali kosmetika, tad bus tiriama maisto ir vandens kokybė bei poveikis sveikatai, mokysimės gaminti natūralią kosmetiką, aiškinsimės, kokie komponentai ją sudaro.
Trečiasis, bet nemažiau svarbus tyrimų aspektas – žmogų supanti aplinka, kuri neabejotinai susijusi su gyvenimo kokybe. Juk tai, kuo kvėpuojame, kokioje šviesoje, kokiame triukšme dirbame veikia mūsų savijautą. Todėl bus analizuojama triukšmo, apšvietos svarba sveikatai ir gyvenimo kokybei, atliekami oro bei vandens kokybės tyrimai.
– Kodėl nuspręsta įkurti būtent Gyvenimo kokybės ir sveikatos technologijų laboratoriją?
– Kiekvienas STEAM projekte dalyvaujantis regionas laboratorijos kryptį rinkosi pagal regiono strategiją, atsižvelgdamas ir į aukštosios mokyklos veiklos kryptis, prioritetus. Šiaulių miesto strategijoje numatoma, kad vienas iš svarbiausių prioritetų – gyvenimo kokybė. Kai sprendėme dėl laboratorijos krypties, atkreipėme dėmesį ir į tai, kad ŠU visuomet buvo akcentuojamas inkliuzinis ugdymas ir gyvenimo kokybė. Tiek savivaldybės, tiek universiteto požiūrio taškai sutapo ir svarbiausia būsimo laboratorijos tyrimų ašimi pasirinkta ši tyrimų sritis.
– Kas galės naudotis naująja laboratorija?
– Šiauliuose įsikursiančios STEAM laboratorijos skirtos visos Šiaulių apskrities moksleiviams. Į formalaus ugdymo užsiėmimus kviesime vaikus nuo septintos iki dvyliktos klasės, o į neformalaus ugdymo užsiėmimus lauksime ir pradinukų, ir ikimokyklinukų. Esame sudarę sutartis su vaikų darželiais, tad bus laukiami visų amžiaus grupių vaikai. Į šį procesą įsilies ir studentai, jie tai darys per savo studijų programas. STEAM centras jiems galės tapti tam tikros praktikos vieta, kur jauni specialistai galės įgyti didaktikos žinių. Centre dirbs ir mokslininkai, kuriems tai bus vieta ne tik tyrimams, bet ir galimybė dirbant su jaunimu taikyti didaktikos naujoves.
Įdomu tai, kad su ŠU bendradarbiauja ir vaikų darželiai, tad net penkiuose Šiaulių darželiuose bus įkurtos mažos laboratorijos. Dalis veiklų bus organizuojama pačiuose darželiuose, o daliai jų kviesime atvykti į STEAM centrą, universiteto aplinką. Su darželių bendruomene nuolat bendradarbiaujame, jai esame parengę ir metodinių leidinių.
– Jau kurį laiką garsiai kalbama, kad Lietuvoje nepakankamai daug jaunų žmonių nori savo ateitį sieti su gamtos mokslais, matematika. Ekspertai perspėja, kad šių krypčių studijų populiarumą būtina didinti. STEAM projektas kaip tik skatina domėtis tiksliaisiais ir gamtos mokslais dar net mokyklos nelankančius vaikus – ar jis taps platforma, paskatinsiančia jaunosios kartos žingeidumą?
– Labai to tikimės ir tuo tikime. Galimybė pažinti vienus ar kitus reiškinius, jų neskaidant į atskirtus segmentus ir principingai nepriskiriant atskiriems mokslams – labai svarbi. Vaikui nerūpi, ar gamtos reiškinys yra fizikinis, cheminis ar biologinis, jam norisi tiesiog pažinti gamtą ir atrasti joje daug įdomių dalykų. Labai svarbu, kad vaikai pajustų pažinimo džiaugsmą ir žinotų, kad jų smalsumas juos gali vesti vis tolyn ir tolyn. Tai reikia padėti daryti nuo pačios pradžios – dar darželyje. Mokomoji medžiaga tiek darželyje, tiek pradinėje mokykloje turi būti paprasta, bet moksliškai teisinga. Vaikams viskas turi būti pateikiama paprastai, tiksliai ir patraukliai.
– STEAM projektas turės užauginti visą kartą jaunųjų tyrėjų, bet veikiausiai projekto rezultatų teks luktelti ne metus, bet dešimtmetį?
– Žinoma, visi norime rezultatų čia ir dabar, bet šioje srityje taip nebūna. Tai mūsų investicija į ateitį. Bendraudami su socialiniais partneriais matome, kad jie mus supranta ir palaiko. Džiaugiamės, kad mums į pagalbą atėjo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, kurie koordinuos vietos verslo prisijungimą prie STEAM veiklų. Prieš centrui pradedant veikti jau turėjome dvylika socialinių partnerių: šešios Šiaulių apskrities savivaldybės, Šiaulių miesto savivaldybė ir verslo partneriai, o neseniai prisijungė dar bent dešimt partnerių iš verslo ir švietimo sektoriaus. Ieškant socialinių partnerių mums padėjo ir programos „Kurk Lietuvai“ atstovai.
Šiaulių universitetas^InstantSteam
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.