Ragina į paplūdimius grąžinti kaukes: siūlo ir daugiau ribojimų, Palangos policija pasiruošusi tikrinimams

2020 m. rugpjūčio 11 d. 15:58
Poilsiautojams dėl puikių orų masiškai nugulus Lietuvos pajūrį, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pareiškė, kad į viešąsias lauko erdves, o ypač – šalies pajūrį, kur, skaičiuojama, praėjusį savaitgalį apsilankė apie pusė milijono žmonių, būtina grąžinti kaukes.
Daugiau nuotraukų (36)
Specialistės teigimu, gulėjimas pliaže, kai vienas rankšluostis praktiškai siekia kitą, o žmonės artimai bičiuliaujasi nuo kaitrios saulės besislėpdami po skėčiais, yra toks pat pavojingas, kaip bendravimas uždarose erdvėse.
Anot D.Razmuvienės, pavyzdžio reikėtų imtis iš Belgijos, kur asmenims, kurie neužsiregistruoja elektroninėje erdvėje, apskritai draudžiama atvykti į paplūdimius.
NVSC Palangos skyriaus vedėjas Remigijus Kučiauskas sako, kad kaukių prievolės įvedimas pliažuose epidemiologine prasme būtų logiška priemonė, tačiau poilsiautojams tai esą sudarytų nemažai nepatogumų dėl komforto ir gražaus įdegio.
Tuo tarpu Palangos policijos departamento viršininkas Algirdas Bugdinas tikina, kad policijos pareigūnai, jei tik atsirastų toks nurodymas, būtų pasiruošę prižiūrėti, jog asmenys be kaukių nepatektų į paplūdimius.
Siūlo grąžinti kaukes į pliažus
Lepinant puikiems orams, poilsiautojai iš visos Lietuvos jau nuo praėjusios savaitės vidurio pradėjo masiškai plūsti į šalies pajūrį. Gelbėtojų skaičiavimais, Lietuvos pajūryje savaitgalį ilsėjosi apie pusė milijono asmenų. Tokie skaičiai sukėlė nerimą šalies epidemiologams, kurie kelia klausimus dėl žmonių saugumo.
Anot NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės D.Razmuvienės, į paplūdimius reikėtų kuo greičiau grąžinti kaukes, nes žmonės, gulėdami vienas šalia kito, ten praleidžia daugiau nei 15 minučių, taigi susirgimo rizika – itin aukšta. Ji rėmėsi ir pavyzdžiais užsienio valstybėse, tokiose, kaip Prancūzija ar Belgija.
„Manau, tikrai, kad reikėtų grąžinti kaukes. Atsižvelgiant į artimą kontaktą, esant paplūdimyje, ir laiko ekspoziciją. Faktas, kad žmonės neateina į paplūdimį 5 minutėms. Kitos užsienio šalys dabartiniu metu reikalauja paplūdimiuose dėvėti kaukes. Nemanau, kad būtent ta temperatūra, kuri tikrai yra pliusinė ir siekia 20-30 laipsnių, (užtikrina saugumą, – aut.past.).
Dar yra neaiškios paties viruso savybės, kaip jis reaguoja į tą temperatūrą. Tai priklauso nuo viruso sudėties: jeigu dabar – liepą, rugpjūtį – karštuoju metų laiku neregistruotume sergamumo, tai reiškia, kad virusas turėtų plisti tik šaltuoju metų laiku ir tapti sezoniniu.
Bet, kadangi visuomenė neturi to visuomeninio imuniteto, nėra vakcinos, kad galėtume jį įgyti, mažai dar yra prasirgusių, todėl kalbėti, kad šis virusas mus užkrės tik šaltuoju metų laiku, tikrai yra neteisinga.
Todėl ir vasaros laiku, ir tokiuose susibūrimuose, kokie yra paplūdimyje dabar, asmenims, kurie turi tam tikrų sveikatos problemų, įvairiausių rizikos veiksnių, kiekvienam asmeniui reikėtų dėvėti kaukę. Tegul tai bus perteklinė priemonė, bet ji turėtų būti įvertinta“, – portalui lrytas.lt tvirtino specialistė.
D.Razmuvienė pasakojo, kad, norintieji nuvažiuoti prie vandens telkinio Belgijoje, turi iš anksto elektroniniu būdu registruotis tam atvykimui: „Jeigu tu esi neužsiregistravęs, tavęs ten neįleidžia. Čia kalbame apie visus žmones, ne tik apie rizikos grupei priklausančius.“
Anot NVSC atstovės, kaukes pliažuose turėtų dėvėti ne tik vyresniojo amžiaus, bet ir įvairių ligų turintys asmenys. D.Razmuvienė pabrėžė, kad apie koronavirusą mokslininkai dar žino per mažai ir lieka daugybė neatsakytų klausimų.
„Vėlgi, reikia įvertinti ir aplinką, ir savo asmeninę riziką. O tų rizikų gali būti įvairių, neatsižvengiant į amžių. Kaip žinome, šis virusas dažniausiai paveikia asmenis, kurie serga širdies ligomis, cukriniu diabetu, – taip kad tokių žmonių sergančių yra ir rizika išlieka ir atviroje erdvėje. Jeigu žmonės ilgai guli paplūdimyje, sakykime, po vienu skėčiu, ir jie ilgai ir atvirai bendrauja, tai kodėl tuo oro lašeliniu keliu negali užsikrėsti?
Dar nėra iki galo įrodyta labai daug kas apie šį virusą: ar jis tikrai plinta aerozoliniu keliu, ar tiktai oro lašeliais, kaip jo apvalkalas reaguoja į temperatūrą, drėgmę ir t.t. Dar yra labai daug neatsakytų klausimų. Šiandien mes tik žinome, kad yra kaukės, atstumas ir bendravimo laikas. Tų priemonių reikėtų laikytis“, – ragino ji.
Ragino iniciatyvos imtis savivaldą
Kaip portalui lrytas.lt aiškino D.Razmuvienė, nors Palangoje fiksuojama mažai susirgimų koronavirusu, tokia statistika gali būti apgaulinga, nes asmenys, kurie užsikrečia čia atostogų metu, simptomus galimai pajaučia tik grįžę į namus, kur vėliau ir būna registruojami infekcijos atvejai.
Specialistė akcentavo, kad saugumo užtikrinimo iniciatyvos daugiau turėtų imtis vietos savivaldybė.
„Čia turėtų labai įsikišti savivalda ir spęsti savo teritorijos visus ypatumus, visą išplanavimą, situaciją persirengimo kabinose, kur turėtų būti ir dezinfekcinės priemonės. Toks palaidas žmonių poilsis, visi labai atsipalaidavo... Kažkokie turėtų būti įspėjimai, žmonės turėtų būti informuojami.
Užsienyje ir policija, ir savanoriai vaikšto, įspėja žmones, ir per garsinę informaciją ir t.t. Žmonės šiuo laiku, kai koronavirusas vis dar plinta visuomenėje, negali elgtis kaip praėjusių metų vasarą, kai nebuvo viruso. Grėsmė tikrai yra.
Niekas negąsdina žmonių, bet tai yra paprasčiausia informacija. Sergančiųjų skaičius visur vėl sparčiai auga“, – perspėjo D.Razmuvienė.
Dėl kaukių pliažuose mato daug nepatogumų poilsiautojams
NVSC Palangos skyriaus vedėjas Remigijus Kučiauskas portalui lrytas.lt teigė palaikantis idėją dėl kaukių grąžinimo epidemiologine prasme, tačiau tai, anot jo, sukeltų poilsiautojams daugybę nepatogumų.
„Realu, bet, pagal dabartinę situaciją, kaukes dėvėti yra tik rekomendacija. Bet, atsižvelgiant dabar į Palangos apimtis ir visa kita, tai būtų tikslinga. Tačiau techninės kliūtys ir pan., nežinau, tai – sudėtingas klausimas.
Žmogus nori gal ir veidą įdegti, yra didelė temperatūra, karštis, tai tas kaukes reikėtų dažnai keisti dėl prakaitavimo. Jos sudrėksta, sunku kvėpuoti ir pan. Epidemiolgine prasme palaikyčiau“, – svarstė specialistas.
Policija pasiruošusi
Savo ruožtu Palangos policijos departamento viršininkas A.Bugdinas portalui lrytas.lt komentavo, kad, jei kaukės būtų grąžintos, policijos pareigūnai būtų pasiruošę patruliuoti prie paplūdimių ir prižiūrėti tvarką, tačiau iš poilsiautojų jis tikisi ir sąmoningumo.
„Kaip čia pasakius, kur daug žmonių, ten ir pareigūnų dėmesys turi būti stipresnis. Kiek mes pajėgūs, kiek nepajėgūs, jei bus tokia priemonė – kontroliuosime. O kaip mums seksis, laikas parodys.
Kai buvo pirmoji banga, viskas buvo gerai. Žmonės buvo sąmoningi ir nereikėjo daug pykčių ar diskusijų, visi solidarizavosi su kitais, tvarkingai dėvėjo tas kaukes. Jeigu vėl jų reikės, manau, kad žmonės bus sąmoningi ir jokių problemų nebus.
Visada atsiras vienetai, kurie kels problemas. Bet ta tvarka pas mus gerėja ir viskas turėtų būti kaip civilizuotoje Europos valstybėje“, – tikino policijos viršininkas.
Jo duomenimis, grąžinus kaukių prievolę uždarose erdvėse, iki šiol Palangoje nebuvo nubaustas nė vienas asmuo.
kaukė^InstantDaiva Razmuvienė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.