Po A.Verygos pareiškimo – G. Nausėdos atkirtis: „Vadovai privalo prisiimti atsakomybę“

2020 m. rugpjūčio 7 d. 07:34
Lrytas.lt
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kritiškai sureagavo į prezidento Gitano Nausėdos raginimą grįžti iš atostogų ir pasiaiškinti dėl kaltinimų viceministrei Linai Jaruševičienei korpucija įsigyjant koronaviruso testus. A.Veryga, kuris per savo atostogas penktadieniais grįžta į darbą, tikina nustebęs dėl tokių prezidento žodžių.
Daugiau nuotraukų (6)
Raginimus vadina keistai
„Ar neužtenka vienos dienos paaiškinti situaciją? – kalbėdamas Lietuvos radijui klausė A.Veryga. – Vakar išgirdau, kad turėčiau grįžti, nors jau buvo anksčiau pranešta, kad aš per atostogas dirbsiu penktadieniais. O mano atostogas tvirtina mano vadovas – premjeras. Iš jo raginimų grįžti (į darbą – red.) nebuvo, o jeigu epidemiologinė situacija dramatiškai nesikeis, galėsiu pabaigti atostogas kitą savaitę“.
Taip jis pakomentavo ketvirtadienį šalies vadovo G.Nausėdos pasiųstą kritiką jo adresu.
„Būtų nenormalu, jei sveikatos apsaugos ministras neprisiimtų atsakomybės, kuri yra jo sektoriuje ir tiesiogiai susijusi su viceministrės darbu. Galbūt galima nežinoti žmogaus, kuris toli nuo tavęs vykdo veiklą, visų darbo niuansų, tačiau viceministras yra net ir ministrą pavaduojantis žmogus. Yra daug klausimų, ministrui reiktų skubėti greičiau papoilsiauti ir grįžti į darbą“, – į koronaviruso testų pirkimo skandalus sureagavo G.Nausėda.
Prezidento teigimu, šie skandalai išryškino sistemines sektoriaus problemas. „Kai Lietuvai trūko priemonių, vis dėlto buvo daug drumsto vandens, kuriame dalis žmonių bandė ieškoti ir gaudyti žuvis. Tai nėra toleruotina ir liaudyje tai vadinama marodieryste ir su tokiais reiškiniais mes privalome kovoti“, – ketvirtadienį kalbėjo šalies vadovas.
Tuo tarpu A.Veryga penktadienį tikino neabejojantis, kad kaltinimai viceministrei yra laužti iš piršto. 
„Labai keista ir sudėtinga situacija,. Tikiuosi, kad tai nedemotyvuos kitų komandos narių. Aš asmeniškai neturiu jai (viceministrei – red.) nė menkiausių priekaištų – žmonės neskaičiavo nei darbo valandų, nei laiko, nei sveikatos. Dabar viceministrė nusprendė pasitraukė ne dėl to, kad mananti esanti kalta, o kad, kaip ir visi paprasti piliečiai, galėtų įrodyti savo nekaltumą jau nebūdama politinės komandos nare.
O tie reikalavimai grįžti (iš atostogų – red.) ir pasiaiškinti yra keisti. Nes visą laikotarpį, kuomet SAM vyko COVID-19 valdymo štabas, Prezidentūros atstovai kiekvieną rytą nuotoliniu video ryšiu jungdavosi prie štabo ir stebėjo ir matė visą šitą situaciją. Lygiai taip pat matė, kai mes dalinamės darbus. 
Mano manymu, taip ir praktiškai neabejoju, kad pateikus detalius paaiškinimus šių kaltinimų bus atsisakyta. Aš tikrai tuo tikiu ir tikiuosi. Bet kaip ir sakiau šešėlis yra mestas ir pabandykit įsivaizduoti, kaip žmonės, kurie neskaičiavo laiko ir (...) ėmėsi atsakomybės, darė ir dirbo darbus dabar atsiduria situacijoje, kuomet yra kaltinami piktnaudžiavimais. Tai man tas tikrai nesuprantama.
Ministrės pasitraukimas nėra mano iniciatyva. Ji norėjo tai padaryti (atsistatydinti - red.) anksčiau, kai įtarimai dar nebuvo pateikti. Tąkart man pavyko ją perkalbėti. Mažiausiai, ko aš norėčiau, prarasti dar daugiau komandos narių. Tikiu ir tikiuosi, kad po detalių paaiškinimų ir tarnyboms bus aišku, kad viceministrės kaltės nebuvo“, – teigė A.Veryga ir patikino, kad pats trauktis iš savo pareigų neketina.
Sureagavo ir prezidentas
Netrukus į tokius ministro sureiškimus ir pats šalies vadovas. Penktadienį ryte jis pareiškė, kad A.Verygai reikės atsakyti į visus klausimus.
„Į konkrečių tyrimų klausimus nesikišau ir nesikišiu ir, skirtingai nuo kitų politikų, neaiškinsiu, kuri byla „turi perspektyvą“, o kuri „subliukš“. Žinau vieną – politikų taip pamėgtai „atpirkimo ožių“ paieškos praktikai turi ateiti galas, o vadovai privalo prisiimti atsakomybę už savo komandos ir gerus, ir blogus darbus.
Sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai teks atsakyti į susikaupusius klausimus. Ne man, o visuomenei ir kompetentingoms institucijoms“, – socialiniame tinkle penktadienį rašė G.Nausėda.
Pirmadienį teisėsauga paskelbė, kad tyrime dėl greitųjų testų įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir įgaliojimų viršijimu pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei L. Jaruševičienei. Viceministrė įteikė prašymą ją atleisti, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jį tenkins penktadienį, kai darbo dienai grįš iš atostogų.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos teigimu, tyrime dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo viceministrė įtariama galimu piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, įgaliojimų viršijimu, kai dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą.
Dar vieną tyrimą dėl daugiau nei 5 mln.eurų vertės reagentų COVID-19 tyrimams atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba. Šiame tyrime įtarimai dėl prekybos poveikiu pareikšti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos buvusiam vadovui Šarūnui Narbutui. Atliekant šį tyrimą taip pat apklaustas ir sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, viceministrė Kristina Garuolienė, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, vicekancleris Lukas Savickas.
Abu minėtus teisėsaugos institucijų tiriamus pirkimus vykdė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jos vadovas Vytautas Zimnickas prieš kelias savaites mirė. Teisėsauga yra apklaususi laikinąją laboratorijos vadovybę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.