„Mieli tėveliai, mieli mokiniai, jeigu kyla klausimas, ar pirkti, ar išlyginti mokiniui uniformą, atsakymas yra taip. Mokslo metai prasidės įprastu būdu mokyklose“, – ketvirtadienį pranešė ministras.
A.Monkevičius informavo, kad visose šalies mokyklose, profesinio ugdymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose mokslo metai prasidės rugsėjo 1-ąją. Ministerija rekomenduoja aukštosioms mokykloms mokslo metų pradžią pirmo kurso studentams organizuoti nuo rugsėjo 14 d. Tačiau, anot Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vadovo, tai yra rekomendacija, o galutinį sprendimą turi priimti pačios aukštosios mokyklos.
Ministras, paskelbęs mokslo metų pradžios datą, moksleiviams, tėveliams ir pedagogams pasiuntė ir linkėjimą. „Norėčiau palinkėti gerai, turiningai baigti vasaros atostogas ir su gera nuotaika grįžti į mokyklas“, – linkėjimu pasidalijo A.Monkevičius.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras akcentavo, kad Rugsėjo 1-osios šventę ministerija rekomenduoja planuoti ir organizuoti lauke.
Nurodė kriterijus dėl nuotolinio ugdymo
ŠMSM vadovas ketvirtadienį paskelbė ir kriterijus, kuriais vadovaujantis būtų svarstomas perėjimas prie nuotolinio ugdymo. Anot A.Monkevičiaus, nustatyti du slenksčiai.
„A atvejis, kai užsikrėtusių skaičius pasiekia 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir bent 10 proc. susiję su lokalizuotais židiniais, bus svarstoma dėl privalomų kaukių dėvėjimo ir kitų priemonių. Tai vienas slenkstis. Kitas slenkstis – aukštesnis.
Jei konkrečioje savivaldybėje esant 25 užsikrėtimams 100 tūkst. gyventojų ir 10 proc. naujų atvejų nesusiję su lokalizuotais židiniais, valdomais ar įvežtiniais atvejais, bus vertinama galimybė pereiti prie nuotolinio mokymo šioje savivaldybėje, bet net ne visoje savivaldybėje, o lokaliai“, – detalizavo A.Monkevičius.
Pasak jo, „kol kas šitų kriterijų neatitinka nei viena savivaldybė ir nėra pagrindo manyti, kad situacija staiga pasikeis“.
Spręsti galės ir dėl atskirų mokyklų
Anot A.Monkevičiaus, darbas turėtų vykti mokyklų patalpose, bet „laikantis nustatytų epidemiologų reikalavimų“.
A.Monkevičius nurodė, kad kiekvieną savaitę bus tariamasi su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologais ir įvertinus rodiklius bus sprendžiama, ar reikia perorganizuoti ugdymo procesą konkrečioje mokykloje ar savivaldybėje. Tai bus daroma operacijų vadovo teikimu, įvertinus situaciją ir pasitarus su konkrečia savivaldybe, ugdymo įstaigomis.
Galutinį sprendimą priims Vyriausybė, įskaitant ir tai, ar ugdymą nuotoliniu būdu organizuoti iš dalies, ar visiškai.
Visuomenės informavimo grupės (VIG) vadovas Giedrius Surplys informavo, kad tuo atveju, jei kažkurioje mokykloje kiltų koronaviruso protrūkis, mokykloje būtų skelbiamas karantinas.
„Noriu pasakyti, kad tam ir dabar galioja taisyklės: vyriausiasis šalies epidemiologas gali staigiai paskelbti karantiną“, – paaiškino jis.
Pasak G.Surplio, karantinas tokiu atveju gali būti paskelbtas per dieną.
Teikia centralizuotą pagalbą
ŠMSM vadovas informavo, kad ministerija pradeda teikti centralizuotą pagalbą mokykloms. Savivaldybėms bus išdalinta 2850 nešiojamų kompiuterių, skirtų mokytojams, prioritetas bus teikiamas naujai pradedantiems dirbti mokytojams arba tiems, kuriems kompiuterių trūksta.
Pasak ministro, mokytojams antrąją rugpjūčio pusę organizuojami tobulinimosi seminarai.
Daugiau nei 12 mln. eurų bus skiriama mokykloms, skaitmeniniam turiniui bei mokytojų kvalifikacijos, susijusios su skaitmeniniu turiniu, panaudojimui. Skaičiuojant vienam mokiniui, ši parama sieks 40 eurų.
Įvedamos judėjimo schemos, ilgesnės pertraukos
ŠMSM Bendrojo ugdymo departamento direktorė Jolanta Navickaitė pabrėžė, kad ugdymas turės būti organizuojamas taip, jog skirtingų klasių moksleiviai turėtų kuo mažiau kontaktų tarpusavyje, ypač skirtingo amžiaus mokiniai. Kaip ir iki šiol, bus draudžiama eiti į mokyklą peršalimo simptomus jaučiantiems moksleiviams ir pedagogams, turės būti užtikrinta būtina higiena, patalpų vėdinimas.
„Gali būti rekomenduojamas ir saugos priemonių dėvėjimas tiek darbuotojams, tiek mokiniams“, – sakė ji.
„Mokyklose turi būti taikomas mokymosi klasėmis principas, kai į klases vaikšto mokytojai, o klasės mokiniai yra viename kabinete, vienoje patalpoje. Mokytojas, ateidamas pas mokinius, visada galės atsinešti savo naudojamas priemones ar reikalingą mokomąją medžiagą“, – teigė ji.
Pasak ministerijos atstovės, akivaizdu, kad gamtos mokslų, technologijų, fizinio ugdymo pamokos turės būti organizuotos tam skirtose specialiose klasėse, bet užtikrinant, kad būtų dezinfekuojami visi paviršiai, išvėdintos patalpos. J.Navickaitė tikino, kad bus rekomenduojama į mokyklą leisti patekti ne tik per pagrindinį, bet ir per kitus įėjimus, tai pat bus patariama „numatyti rekomenduotinas judėjimo iki klasės, iš klasės – į valgyklą, iki tualetų ar iki specializuotų kabinetų schemas“. Apie tokias schemas mokyklos administracija privalės detaliai informuoti tiek pedagogus, moksleivius, tiek jaunesniųjų moksleivių tėvus, pateikti informaciją matomose vietose.
„Vertinant tai, kad mokyklose reikės reguliuoti mokinių srautus ir užtikrinti kiek įmanoma mažesnį skirtingų klasių mokinių kontaktą, rekomenduojame numatyti ir ilgesnę pertrauką papietauti, planuoti vieną po kitos einančias dvi dalykų pamokas, jeigu tokių savaitinių pamokų yra daugiau, kad būtų sumažintas mokytojų judėjimas iš vieno kabineto į kitą“, – tvirtino ministerijos atstovė.
Maitinimas, anot jos, galės būti organizuojamas tiek klasėse, tiek valgyklose. Jei valgyklos didelės, bus leidžiama vienu metu pietauti ir skirtingų klasių moksleiviams, tačiau numatant atskiras erdves. Maistas, atsineštas iš namų, galės būti valgomas tiek valgyklose, tiek klasėse.
Rekomenduojama mokykloms tvarkaraščius kurti taip, kad būtų įmanoma kuo lengviau pereiti prie nuotolinio mokymo.
Numatyti ir papildomi reikalavimai ugdymui nuotoliniu būdu, t.y. nustatytas nuotolinių sinchroninių pamokų skaičius.
Nuo rugsėjo ir toliau bus vykdomas moksleivių pavėžėjimas, čia moksleiviai turės dėvėti kaukes, o autobusai po kelionės – dezinfekuojami.
Situacija pradėti ugdymo procesą kol kas leidžia
Trečiadienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė tikino, kad, atsižvelgiant į dabartines tendencijas, mokslo metai galėtų prasidėti įprastai. „Dabartinės tendencijos, jei jos nepasikeis, rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti normaliai, kaip ir buvo įprasta, bet laikantis viso komplekso saugumo priemonių, kurios buvo rekomenduotos“, – teigė ji.
Anot NVSC atstovės, tarp šių priemonių yra sveikatos patikrinimas, nepriėmimas mokytojų ar mokinių, kurie jaučia bent vieną iš simptomų, dezinfekcijos priemonių užtikrinimas, tinkamai vėdinamos patalpos, rekomendacija dėvėti kaukes ir kitos priemonės.