FNTT tyrime dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo – įtarimai SAM viceministrei, A. Veryga žada sprendimą

2020 m. rugpjūčio 3 d. 14:50
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)  ikiteisminiame tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų įsigijimo pareiškė įtarimus sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei.
Daugiau nuotraukų (10)
Pasak FNTT, ji įtariama galimai piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, viršijusi įgaliojimus, dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą. Jai skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Iš viso šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pareikšti jau šešiems asmenims.
Tyrimas atliekamas dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir įtariamo piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį.
Apie tyrimą pranešta birželio pradžioje, pareigūnų akiratyje – 6 mln. eurų vertės Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vykdytas greitųjų koronaviruso testų pirkimas.
Pasak FNTT, ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus informacijos apie Lietuvoje registruotos įmonės, manoma, įtartinas finansines operacijas.
Sprendimą A. Veryga žada penktadienį
Sprendimą dėl korupcija Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrime įtariamos viceministrės L.Jaruševičienės sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada penktadienį, kai darbo dienai grįš iš atostogų.
Apie tai BNS pirmadienį informavo ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė.
Jos teigimu, viceministrė šiuo metu jaučiasi prastai, kurį laiką turi nedarbingumo pažymėjimą, tad darbe jos nėra.
Sveikatos apsaugos ministerija, be kita ko, teigia bendradarbiausianti su teisėsaugos institucijomis ir pateiksianti visą reikiamą informaciją, kad tyrimas būtų baigtas kaip galima greičiau.
Plačiau situacijos L. Bušinskaitė teigė negalinti komentuoti dėl vykstančio tyrimo, tačiau pridūrė, jog tikisi, kad šis atvejis nesutrukdys sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams ir toliau bendradarbiauti, suvaldant koronaviruso protrūkį.
„Visi kolegos, tarp jų – ir viceministrė, dirbo dienomis ir naktimis, savaitgaliais negailėdami jėgų, kad tik šalyje būtų greičiau suvaldytas viruso plitimas“, – teigė L. Bušinskaitė.
Paaiškėjus, kad L.Jaruševičienei pareikšti įtarimai, SAM išplatino pranešimą spaudai.
„Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kaip ir iki šiol, taip ir šiuo atveju bendradarbiauja ir bendradarbiaus su teisėsaugos institucijomis, pateiks visą reikiamą informaciją, atsakys į rūpimus klausimus, kad šis tyrimas būtų baigtas kaip galima greičiau ir atsakyta į visus klausimus. Įvertinus tai, kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, išsamesnio komentaro pateikti negalime – teikiame tiek, kiek galime pasakyti, – pranešime cituojama A.Verygos patarėja Lina Bušinskaitė. – Norėtųsi pabrėžti, kad tiek SAM, tiek Vyriausybė darė viską, kas tuo metu buvo įmanoma ir reikalinga, kad koronaviruso plitimas Lietuvoje būtų kiek galima greičiau suvaldytas. Buvo imtasi visų reikiamų priemonių, taip pat ir vertinant poreikių ir veiksmų visumą. Visi kolegos, tarp jų – ir viceministrė, dirbo dienomis ir naktimis, savaitgaliais negailėdami jėgų, kad tik šalyje būtų greičiau suvaldytas viruso plitimas.“
L.Bušinskaitė tikisi, kad situacija su viceministre netrukdys ir toliau kovoti su koronavirusu. Pasak jos, L.Jaruševičienė „šiuo metu prastai jaučiasi, kurį laiką jau turi nedarbingumo pažymėjimą ir darbe jos nėra.“
Aiškinasi dėl testus tiekusios įmonės „Profarma“ veiklos
BNS žiniomis, pareigūnai aiškinasi dėl testus tiekusios įmonės „Profarma“ veiklos. Tai pirmadienį patvirtino Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Petrauskas.
„Taip, (Profarma – BNS), Lietuvos įmonė. Toliau yra keturios kryptys: tiriamas pats sandėris, pinigai, galbūt kad galėjo būti neteisėtai gauti, tiriamas sukčiavimo atvejis, tiriamas galimas piktnaudžiavimas ir tiriamas galimas pinigų plovimas“, – žurnalistams sakė M. Petrauskas.
Anot jo, kai kuriems įmonės atstovams pareikšti įtarimai.
„Su šia įmone susijusiems asmenims – taip, dalis iš jų buvo ir apklausti, yra ir specialiųjų liudytojų, yra ir įtariamųjų. Šiuo metu yra šeši įtariamieji“, – tvirtino M. Petrauskas.
Apie tyrimą pranešta birželio pradžioje, kaip skelbta, pareigūnų akiratyje – 6 mln. eurų vertės Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vykdytas greitųjų koronaviruso testų pirkimas.
Klausiamas apie galimus įtarimus laboratorijos atstovams, M. Petrauskas pabrėžė, kad laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas prieš kelias savaites mirė, o kitiems darbuotojams įtarimai, anot jo, kol kas nėra pareikšti.
Jis taip pat nurodė, kad L. Jaruševičienė „kol kas iš pareigūnų vienintelė“, kuriai pareikšti įtarimai.
„Šiandien buvo apklausoje, buvo jai įteiktas pranešimas apie įtarimą, skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti“, – sakė jis.
Lėšos, kuriomis įmonė bandė disponuoti, buvo gautos po viešojo pirkimo sudarius greitųjų COVID-19 testų pardavimo sutartį su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. FNTT teigimu, apribotas disponavimas neteisėtai įgytomis lėšomis.
Tyrimo duomenimis, sudarydama 6 mln. eurų vertės sutartį dėl greitųjų COVID-19 viruso nustatymo testų pirkimo, įmonė galimai klastojo dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją.
Įtariama, kad pirkėjas buvo suklaidintas, prieš sudarant sutartį galimai neatliko rinkos tyrimo bei neįvertino perkamos prekės kainos ir rinkos sąlygų. Sudarius sutartį lėšos buvo pervestos testų tiekėjui.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.