Kas keičiasi Lietuvoje nuo rugpjūčio 1-osios: įsigalioja krūva naujų reikalavimų
2020-07-31 12:18Nuo šeštadienio dalyje patalpų grąžinamas privalomas kaukių dėvėjimas, šio reikalavimo nesilaikantiems grės piniginės baudos.
Ministrų kabinetas nusprendė, kad dėl vis labiau blogėjančios epidemiologinės situacijos Lietuvoje jau nuo šeštadienio vėl įsigalios nurodymas dėvėti apsaugines veido kaukes uždarose viešose vietose, įskaitant prekybos centrus ir viešąjį transportą.
Tiesa, su šia prievole nuo rugpjūčio 1-osios įsigalioja ir dar šūsnis reikalavimų bei rekomendacijų.
Sveikatos apsaugos ministrą, valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų vadovą Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasirašė sprendimą, kokių tiksliai reikalavimų reikės laikytis nuo pat šeštadienio.
Naujienų portalas lrytas.lt kviečia susipažinti su naujais reikalavimais ir rekomendacijomis.
Kas keičiasi?
Paslaugų teikimas, prekyba, laisvalaikio ir pramogų vietos
Nuo šeštadienio privalomos kaukės prekybos, laisvalaikio ir pramogų vietose bei viešojo maitinimo įstaigose.
Sprendimu nurodyta, kad lankytojus aptarnaujantis personalas uždarose viešojo maitinimo įstaigos patalpose dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.
Taip pat nuo šeštadienio privaloma uždarose prekybos, įskaitant ir prekybos centrų patalpas, paslaugų teikimo ir veiklos vykdymo vietose prekiautojus ir paslaugų teikėjus bei vyresnius nei 6 metų amžiaus lankytojus, pirkėjus, paslaugų gavėjus, vartotojus dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.
Prekybos, laisvalaikio ir pramogų vietų įstaigos nuo šiol privalo riboti ir pirkėjų bei paslaugų gavėjų srautus: užtikrinti, kad pirkėjai ir paslaugų gavėjai eilėse laikytųsi saugaus, ne mažesnio kaip 1 metro atstumo vienas nuo kito.
Išimtys taikomos paslaugoms, kurių neįmanoma suteikti dėvint kaukę, pavyzdžiui, barzdos skutimo paslaugai, kosmetologinių ir grožio procedūrų metu.
Sportuojantiems sporto klubuose ir lankantis laisvalaikio ir pramogų parkuose, kai paslaugos teikimas dėvint kaukę neįmanomas, pavyzdžiui, baseinuose – dėvėti kaukės taip pat neprivaloma.
Darbo organizavimas valstybės ir savivaldybių institucijose
Atnaujinamos sąlygos darbo organizavimui valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose bei jų valdomose įmonėse. Nuo šeštadienio institucijos, įstaigos ir įmonės turės aptarnauti lankytojus, užtikrindamos saugos priemones.
Jos įpareigojamos užtikrinti, kad lankytojus aptarnaujantys darbuotojai dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius arba kitas priemones.
Institucijoms, įstaigoms ir įmonėms nurodyta įpareigoti vyresnius nei 6 metų amžiaus lankytojus dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Tai reiškia, kad priemonių dėvėjimas nuo šiol tampa privalomas. Informaciją apie šį reikalavimą lankytojams aptarnaujančių institucijų, įstaigų ir įmonių vadovai įpareigojami pateikti prie įėjimo.
Darbuotojų fizinis kontaktas su lankytojais turės būti apribojamas, išlaikant ne mažesnį nei 1 metro atstumą arba atskiriant darbo vietą nuo lankytojo pertvaromis.
Taip pat įvedamas naujas nurodymas, kuriuo institucijos, įstaigos bei įmonės turės, organizuojant susirinkimus, pasitarimus uždarose patalpose, rekomenduoti darbuotojams dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Iki šiol valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose bei jų valdomose įmonėse vyresniems nei 6 metų amžiaus lankytojams dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones buvo tik rekomenduojama.
Baudos grės ir įmonėms, ir asmenims
Nuo šeštadienio sugrąžinus privalomą kaukių dėvėjimą vidaus patalpose, už šio reikalavimo nesilaikymą bus galima bausti ne tik įmones, bet ir fizinius asmenis, BNS penktadienį informaciją patikslino Sveikatos apsaugos ministerija.
„Ekstremaliosios situacijos metu baudas galima skirti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims, jei nesilaikoma Operacijų vadovo sprendime numatytų taisyklių, šiuo atveju – jei nedėvima kaukių“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė.
„Vadinasi, jei nuo šeštadienio nebus dėvimos kaukės ar kitos veidą dengiančios apsaugos priemonės, gali būti skiriamos baudos ne tik juridiniams asmenims, bet ir pavieniams žmonėms“, – teigė ji.
Anot jos, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą baudas skirti gali Karo policija, Policija, Priešgaisrinio gelbėjimo departamentas, Viešo saugumo tarnyba, Sienos apsaugos tarnyba, Savivaldybių administracijos.
Anksčiau penktadienį spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad už kaukių nesilaikymą atsakomybė tenka tik įmonėms ar įstaigoms.
Viešasis transportas
Viešojo transporto įmonės nuo šeštadienio privalės užtikrinti, kad viešajame transporte nedirbtų asmenys, kurie serga arba jiems pasireiškia ūmių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, arba jiems yra taikomas reikalavimas dėl privalomos ar rekomenduojamos izoliacijos.
Viešojo transporto darbuotojai ir keleiviai, išskyrus vaikus iki 6 metų amžiaus, viešajame transporte privalės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Viešojo transporto priemonių vairuotojai galės atsisakyti vežti keleivius, kurie nedėvi kaukių.
Be to, rekomenduojama vairuotojus atskirti pertvaromis nuo keleivių arba išlaikyti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą, vežti tiek keleivių, kiek yra sėdimųjų vietų. Jei vežami stovintys keleiviai, turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 1 metro atstumas tarp keleivių.
Rekomenduojama nenaudoti sėdėjimo vietų, kai sėdima veidu į veidą, išskyrus, kai sėdi sutuoktiniai, artimieji giminaičiai, įtėviai, įvaikiai, globėjai ir rūpintojai.
Keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo vietose rekomenduojama sužymėti laukimo vietas eilėje, tarp kurių turi būti ne mažesnis kaip 1 metro atstumas. Rekomenduojama neprekiauti kelionės bilietais viešojo transporto priemonėse.
Privaloma užtikrinti, kad viešose transporto priemonėse reguliariai būtų valomi ir dezinfekuojami dažnai liečiami paviršiai.
Skrydžiai
Nuo šeštadienio oro uostų darbuotojai darbo metu ir vyresni nei 6 metų amžiaus keleiviai oro uosto patalpose viso buvimo metu privalės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Taip pat nurodyta įpareigoti vyresnius nei 6 metų amžiaus keleivius oro uosto patalpose viso buvimo metu privalomai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Apsauginių veido kaukių dėvėjimas šalyje buvo privalomas tam tikru metu per karantiną, šį pavasarį įvestą dėl koronaviruso grėsmės. Tiesa, net ir atšaukus kaukių dėvėjimo prievolę, Sveikatos apsaugos ministerija bei Vyriausybė toliau ragino kaukių nenusiimti, ypač vyresniems asmenims.
Kaukių dėvėjimo būtinybė atvirose erdvėse buvo atšaukta gegužės 14 d., uždarose – birželio 17 d., kartu su karantinu.