„Situacija tiek Lietuvoje, tik visame pasaulyje eina blogyn, susirgimų skaičius didėja, siekiant apsaugoti mūsų ekonomiką, aiškiai siunčiant ženklą, kad mes neuždarinėsime (verslo įstaigų, – aut.past.).
Prašysime ir reikalausime visuomenės dėvėti kaukes viešose uždarose patalpose, įskaitant prekybos ir paslaugų teikimo vietas, viešajame transporte“, – sakė sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Ministras pridūrė, kad kaukės nebus privalomos viešojo maitinimo įstaigose bei sporto ir kultūros renginiuose, nes šiose vietose esą galioja atskiri ir pakankamai griežti atstumų reikalavimai. Prievolė bus įvesta nuo šeštadienio tam, kad verslas ir gyventojai spėtų pasiruošti.
„Šie sprendimai tikrai yra reikalingi matant tendencijas, statistiką ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse. Tai daryti reikia jau dabar“, – dar prieš balsavimą tvirtino teisingumo ministras E.Jankevičius.
Nors iki šeštadienio veido apsaugos priemonių dėvėjimas dar nebus privalomas, ministrų kabinetas vieningai išreiškė raginimą kaukes dėvėti jau nuo dabar.
„Ir dabar ta rekomendacija yra galiojanti, mes dar galime ją sustiprinti ir akcentuoti – jau nuo šiandien labai stipriai rekomenduojame dėvėti kaukes“, – pabrėžė E.Jankevičius.
Ž.Vaičiūnas: grįžtame į tuos reikalavimus, kurie buvo taikomi anksčiau
Kaip po posėdžio kalbėjo premjerą Saulių Skvernelį pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, kaukių dėvėjimas bus privalomas viešose uždarose erdvėse, išskyrus tuos atvejus, kai paslaugos teikimas su kauke nėra įmanomas, pavyzdžiui, kirpyklose skutant barzdą.
Jis taip pat patvirtino, kad grąžinus privalomas kaukes bus taikomos dar dvi išimtys – jos nebus būtinos viešojo maitinimo patalpose ir kultūros bei sporto renginiuose.
„Ta pati kontrolė, kuri buvo anksčiau, bus taikoma tais pačiais principais. Pirmiausia, už šių reikalavimų laikymąsi atsako tos įstaigos, kurių patalpose vyksta prekyba arba yra teikiamos paslaugos.
Jeigu to nėra laikomasi, tai, be abejo, visa administracinė ir kita atsakomybė taikoma kontroliuojant Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui“, – į klausimą, kaip bus prižiūrima kaukių dėvėjimo tvarka, atsakė Ž.Vaičiūnas.
„Nėra nieko naujo, kad uždarose patalpose bus taikomas kaukių dėvėjimas. Skirtumas tik tas, kad šį kartą į tai einame laipsniškai“, – pridūrė jis.
Detalesni reikalavimai, susiję su kaukių dėvėjimu, bus numatyti trečiadienį arba ketvirtadienį valstybės lygio operacijų vadovą A.Verygą pavaduojančio teisingumo ministro E.Jankevičiaus pasirašytame sprendime.
„Mes grįžtame į tuos reikalavimus, kurie buvo taikomi anksčiau. Detalūs dalykai bus nustatyti operacijų vadovo sprendimu, nes tai yra jo kompetencija“, – aiškino Ž.Vaičiūnas.
Anot premjerą pavaduojančio ministro, turime suprasti, kad situacija Lietuvoje dar nėra pasikeitusi dramatiškai, tačiau vis tiek turime augantį užsikrėtimo skaičių ir daugėjančių atvejų, kuomet nėra identifikuojami užkrato šaltiniai.
„Dėl to šiai situacijai suvaldyti, be abejo, reikalingas papildomas dėmesys“, – tikino Ž.Vaičiūnas.
Jei situacija keistųsi, ribojimų daugėtų
Kaip kalbėjo S.Skvernelį pavaduojantis Ž.Vaičiūnas, kol kas kaukių dėvėjimas įstaigų ir organizacijų viduje tarp darbuotojų nėra privalomas, tačiau, jei epidemiologinė situacija dar labiau prastėtų, būtų svarstomos ir tokios priemonės.
„Žinia yra tokia, kad dėl kitų paslaugų teikimo, kalbu apie įstaigas, organizacijas, čia tokio kriterijaus ir reikalavimo nebus. Bet taip pat planuojame įvesti, jeigu situacija keistųsi“, – akcentavo jis.
Jei situacija prastėtų, kas griežtėtų toliau? „Šiandien priimti sprendimai pirmiausia dėl pirmųjų žingsnių. Turiu omenyje tai, kad mes turėjome išėjimo iš karantino strategiją ir konkrečius etapus. Šiandien yra turbūt svarbiausias sprendimas dėl to, kad ši epidemija, kaip žinia, plinta iš žmogaus žmogui, dėl to būtent kaukių naudojimas yra skirtas prevenciniais tikslais.
Taip pat tai ir ženklas visuomenei, kad jei kaukių dėvėjimas privalomas uždarose patalpose prekybos ir paslaugų vietose, taip pat yra rekomenduotina ir skatintina naudoti ir kitose uždarose patalpose, bet tai nėra privalomas reikalavimas“, – teigė Ž.Vaičiūnas.
„Kaip ir minėjau, tai yra pirmasis žingsnis ir mes toliau seksime situaciją. Nuo tokių priemonių sugriežtinimo mes patį efektą galėsime matyti tik maždaug po 2-3 savaičių“, – pridūrė ministras.
Ž.Vaičiūnas patikino, kad Vyriausybė kol kas nesvarsto vėl riboti verslo veiklą. Pasak jo, Vyriausybė mano, kad privalomas kaukių dėvėjimas šiuo metu yra pakankama priemonė, bet neatmetė galimybės, jog situacijai pablogėjus, gali būti svarstomi ir kiti žingsniai.
„Šiai dienai nėra papildomų konkrečių svarstymų dėl kitų žingsnių, vertiname, kad kaukių dėvėjimo įvedimas uždarose patalpose būtų pakankamas šiai dienai. Jeigu situacija keisis, tai, be abejo, bus ir kiti žingsniai, kiti elementai. Bet šiai dienai tokių papildomų svarstymų nėra“, – sakė ministras.
Už kaukes pasisakė COVID-19 komitetas
Už kaukių dėvėjimo prievolės grąžinimą pirmadienį pasisakė Vyriausybės COVID-19 komitetas, atsakingas už koronaviruso krizės valdymą. Sveikatos apsaugos ministrą A.Verygą pavaduojantis teisingumo ministras E.Jankevičius pabrėžė, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje susirgimų skaičius didėja.
„Kol kas mes siūlysime dėvėti kaukes tik uždarose patalpose, tai būtų viešasis transportas, prekybos centrai, parduotuvės, kur yra didesnis žmonių kiekis“, – pirmadienį siūlymus pristatė ministras.
Apsauginių veido kaukių dėvėjimas šalyje buvo privalomas tam tikru metu per karantiną, šį pavasarį įvestą dėl koronaviruso grėsmės. Tiesa, net ir atšaukus kaukių dėvėjimo prievolę, Sveikatos apsaugos ministerija bei Vyriausybė toliau ragino kaukių nenusiimti, ypač vyresniems asmenims.
Kaukių dėvėjimo būtinybė atvirose erdvėse buvo atšaukta gegužės 14 d., uždarose – birželio 17 d., kartu su karantinu.
Susirgimų skaičius auga
NVSC duomenimis, trijų asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos, kaip užsikrėtė dar keturi asmenys, visuomenės sveikatos specialistai vis dar aiškinasi.
Lietuvoje iki šiol nustatyti 2043 koronaviruso atvejai, šiuo metu tebeserga 316 asmenų, pasveiko – 1643. Nuo COVID-19 mirė 80 asmenų, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.