Nuotolinių gydytojų konsultacijų era baigėsi: Vyriausybė pritarė pokyčiams
Viktorija Rimaitė
2020-07-29 13:44Pirmenybė turi būti teikiama tiesioginėms gydytojų konsultacijoms – tokį sprendimą trečiadienį Vyriausybės posėdžio metu priėmė ministrų kabinetas. Šis sprendimas priimtas gydymo įstaigoms pernelyg lėtai atnaujinant tiesioginį paslaugų gydymo įstaigose teikimą.
Atnaujinus tvarką, pirmoji šeimos gydytojo komandos nario ir gydytojo specialisto konsultacija turi būti teikiama tiesioginiu būdu, išskyrus tuos atvejus, kai pacientui įtariama užkrečiamoji liga ir paciento būklė leidžia jam suteikti konsultaciją nuotoliniu būdu.
„Buvo taip, kad numatyta, kad nuotoliniam būdui turi būti teikiamas prioritetas. Iškilo daug klausimų, nuspręsta, kad pirmas vizitas, pirmas kontaktas, jei žmogus turi tam tikrų požymių dėl ligos, jei ji nesusijusi su užkrečiama liga ar koronavirusu, gydytojas jei nuspręstų, kad tai yra būtinas kontaktas prioritetiniu atveju“, – pristatydamas pakeitimą sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Premjerą Saulių Skvernelį pavaduojantis Žygimantas Vaičiūnas tikino, kad tai labai svarbus sprendimas, įnešiantis daugiau aiškumo.
Prioritetas – tiesioginiam kontaktui
„Nebebus nuotolinei konsultacijai teikiamas prioritetas. Tą keisime, žmonės galės patekti į įstaigą greičiau, paprasčiau, tik antrinė ir vėlesnė konsultacija galės vykti nuotoliniu būdu“, – pirmadienį šį pakeitimą komentavo ministras Elvinas Jankevičius.
„Prioritetas nuotolinei konsultacijai nebebus teikiamas. Nuotolinė konsultacija išliks, jai nebus teikiamas prioritetas. Tas padidins paslaugų prieinamumą“, – trečiadienį detalizavo E.Jankevičius.
Nuspręsta, kad bus trumpinami tarpai tarp pacientų priėmimo, jei pacientai yra nekarščiuojantys. Taip pat, organizuojant gydymo įstaigų veiklą, bus atsisakoma kryžminės taršos sąvokų.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šių metų birželį apsilankymų pas šeimos gydytoją buvo beveik 60 proc. mažiau nei tą patį mėnesį pernai. Tai lėmė dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje pilna apimtimi neatnaujinamas medicinos paslaugų teikimas.
Birželį daugiau kaip 80 proc. stacionarinių paslaugų apimčių atnaujinusios buvo 14 šalies ligoninių. 70–80 proc. paslaugų apimčių pasiekė 19 ligoninių, 50–70 proc. – 26, o devynios ligoninės teikė mažiau nei pusę stacionarinių paslaugų.
Šiuo metu gydymo įstaigoms siekiant kompensuoti dėl koronaviruso sumažėjusio pacientų srauto patirtus nuostolius, kas mėnesį mokama viena dvyliktoji metinės sutartinės sumos.
Pagal ministro nurodymą, sveikatos priežiūros įstaigos, norinčios išlaikyti tokį finansavimą, liepą turi būti atnaujinusios ne mažiau kaip 70 proc. stacionarinių ir ne mažiau kaip 80 proc. ambulatorinių paslaugų apimčių.