A. Veryga informavo prezidentą: trumpina atostogas iki 4 savaičių
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-07-29 13:21Prezidentas Gitanas Nausėda per pokalbį telefonu su atostogaujančiu sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga aptarė pasirengimą koronaviruso pandemijos (COVID-19) antrajai bangai ir viešųjų sveikatos paslaugų Lietuvos gyventojams užtikrinimą.
Ministras A. Veryga informavo prezidentą, kad, atsižvelgdamas į besikeičiančią situaciją, planuoja sutrumpinti suplanuotas atostogas nuo penkių iki keturių savaičių, taip pat atostogų metu grįžti į darbą kiekvieną penktadienį.
Ministro patarėja Lina Bušinskaitė teigia, kad A.Veryga darbe bus šį ir kitą penktadienį, t.y. liepos 31 d. ir rugpjūčio 7 d., o į darbus pilnai grįš savaite anksčiau, t. y. rugpjūčio 17 d.
„Atostogų atšaukimo formalumai šiuo metu tvarkomi. Apie šio ir kito penktadienio ministro darbotvarkes informuosime atskirai, jos bus paskelbtos SAM interneto svetainėje. Jei epidemiologinė situacija dar labiau prastės, gali būti ir daugiau pokyčių dėl ministro A. Verygos atostogų“, – informavo L.Bušinskaitė.
Pokalbio metu taip pat buvo skirtas dėmesys Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro pasirengimui vykdyti savo funkcijas, gydymo įstaigų galimybėms veikti išaugus ligonių skaičiui, taip pat valstybės kaupiamam asmens apsaugos priemonių ir testavimo pajėgumų rezervui.
Prezidentas pabrėžė, kad antrosios COVID-19 bangos suvaldymui skirtame plane turi būti aiškiai sudėlioti sergamumo kriterijai, pagal kuriuos būtų sprendžiami klausimai, susiję su kaukių dėvėjimu, mokyklų ir kitų įstaigų veiklos, įvairių renginių ribojimu.
„Tiek Lietuva, tiek kitos valstybės jau yra sukaupusios nemažai pandemijos valdymo patirties. Negalima leisti, kad pandemijos suaktyvėjimas mus antrą kartą užkluptų netikėtai“, – sakė šalies vadovas.
Prezidentas taip pat klausė ministro A. Verygos, dėl kokių priežasčių dalis sveikatos įstaigų iki šiol teikia tik dalį paslaugų ir kokių veiksmų imamasi, kad padėtis pradėtų gerėti.
Pasak šalies vadovo, net ir prireikus įvesti papildomų ribojimų, įprastinių sveikatos paslaugų teikimas negali nutrūkti. Tam būtina kruopščiai pasirengti – aprūpinti ligonines ir poliklinikas asmens apsaugos priemonėmis, taip pat kiekvienoje gydymo įstaigoje turėti iš anksto paruoštas pacientų srautų valdymo sistemas.
Prezidentas po pokalbio su A. Veryga: COVID-19 suvaldymui būtinas konkretus veiksmų planas
Antrosios COVID-19 bangos suvaldymui skirtame plane turi būti aiškiai sudėlioti sergamumo kriterijai, pagal kuriuos būtų sprendžiami klausimai, susiję su kaukių dėvėjimu, mokyklų ir kitų įstaigų veiklos, įvairių renginių ribojimu, teigia prezidentas Gitanas Nausėda.
„Tiek Lietuva, tiek kitos valstybės jau yra sukaupusios nemažai pandemijos valdymo patirties. Negalima leisti, kad pandemijos suaktyvėjimas mus antrą kartą užkluptų netikėtai“, – po pokalbio telefonu su atostogaujančiu sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga pranešime žiniasklaidai cituojamas šalies vadovas.
Prezidentas ir ministras aptarė pasirengimą koronaviruso pandemijos (COVID-19) antrajai bangai ir viešųjų sveikatos paslaugų Lietuvos gyventojams užtikrinimą.
Be to, anot Prezidentūros, pokalbio metu dėmesys skirtas Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro pasirengimui vykdyti savo funkcijas, gydymo įstaigų galimybėms veikti išaugus ligonių skaičiui, taip pat valstybės kaupiamam asmens apsaugos priemonių ir testavimo pajėgumų rezervui.
Prezidentas taip pat klausė ministro, dėl kokių priežasčių dalis sveikatos įstaigų iki šiol teikia tik dalį paslaugų, ir kokių veiksmų imamasi, kad padėtis pradėtų gerėti.
Pasak šalies vadovo, net ir prireikus įvesti papildomų ribojimų, įprastinių sveikatos paslaugų teikimas negali nutrūkti. Tam būtina kruopščiai pasirengti – aprūpinti ligonines ir poliklinikas asmens apsaugos priemonėmis, taip pat kiekvienoje gydymo įstaigoje turėti iš anksto paruoštas pacientų srautų valdymo sistemas.
Vyriausybė trečiadienį planuoja atsisakyti rekomendacijos prioritetą gydymo įstaigose teikti nuotolinėms medikų konsultacijoms.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šių metų birželį apsilankymų pas šeimos gydytoją buvo beveik 60 proc. mažiau nei tą patį mėnesį pernai.
Birželį daugiau kaip 80 proc. stacionarinių paslaugų apimčių atnaujinusios buvo 14 šalies ligoninių. 70–80 proc. paslaugų apimčių pasiekė 19 ligoninių, 50–70 proc. – 26, o devynios ligoninės teikė mažiau nei pusę stacionarinių paslaugų.
Šiuo metu gydymo įstaigoms siekiant kompensuoti dėl koronaviruso sumažėjusio pacientų srauto patirtus nuostolius, kas mėnesį mokama viena dvyliktoji metinės sutartinės sumos.
Pagal ministro nurodymą, sveikatos priežiūros įstaigos, norinčios išlaikyti tokį finansavimą, liepą turi būti atnaujinusios ne mažiau kaip 70 proc. stacionarinių ir ne mažiau kaip 80 proc. ambulatorinių paslaugų apimčių.