Situacija Kaune ir pačioje keleivinio transporto įmonėje privertė imtis pokyčių. Kaip portalui lrytas.lt pasakojo „Kauno autobusų“ generalinis direktorius Mindaugas Grigelis, jau nuo praėjusios savaitės pabaigos Kauno autobusuose ir troleibusuose nebegalima įsigyti vienkartinių bilietėlių, o darbuotojai privalo dėvėti apsaugines veido kaukes.
Įmonės vadovas: galiu užtikrinti, tarp užsikrėtusiųjų vairuotojų nėra
Kauno mieste, antradienio ryto duomenimis, per pastarąsias 14 dienų sergamumo COVID-10 rodiklis, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, jau siekia 15,6. Pagal šį rodiklį Kauną lenkia tik trys savivaldybės, tiesa, turinčios daug mažiau gyventojų.
Koronaviruso protrūkis Kauno mieste daugiausia fiksuojamas židiniuose: čia susirgo jau per 30 minėtosios logistikos bendrovės darbuotojų, kurių didžioji dalis – uzbekai. Visai neseniai nauju židiniu tapo ir keleivinio transporto įmonė „Kauno autobusai“.
Kaip skaičiuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), su šia įmone susiję jau 11 viruso atvejų. Iš viso susirgo šeši įmonės darbuotojai ir penki su jais susiję asmenys.
„Kauno autobusų“ generalinio direktoriaus M.Grigelio teigimu, tarp visų šešių užsikrėtusių darbuotojų nėra nė vieno vairuotojo, todėl keleiviams grėsmės esą nėra.
„Visi šeši darbuotojai tarpusavyje kontaktuodavo, bet su keleiviais jie nebendravo. Visi jie dirbo įmonės viduje, keleivių autobusais nevežė nei vienas iš užsikrėtusiųjų. Vienas darbuotojas pagal savivaldybės pavedimą jau du mėnesius vežė žmones į mobilius patikros punktus pasitikrinti dėl koronaviruso.
Taip pat susirgo dispečerė, duomenų operatorė, varinėtojas ir du mechanikai. Jie visi būdavo, kalbėdavosi vienoje patalpoje“, – informavo įmonės generalinis direktorius.
Jis pabrėžė, kad beveik visi įmonės darbuotojai, taip pat ir vairuotojai, jau buvo patikrinti dėl koronavirusinės infekcijos.
Ėmėsi konkrečių priemonių
Anot M.Grigelio, jau nuo praėjusios savaitės dėl blogėjančios situacijos Kauno mieste, taip pat ir protrūkio pačioje įmonėje, buvo imtasi konkrečių priemonių. Pirmiausia, nuo penktadienio keleiviai nebeįleidžiami pro autobusų bei troleibusų priekines duris, jie nebeturi galimybės iš vairuotojo įsigyti vienkartinių bilietėlių.
„Žmonės gali keliauti su mobilia programėle arba elektroniniu bilietu. Žinoma, kažkuriai kategorijai žmonių yra dėl to nepatogumas, dėl to mes labai apgailestaujame. Bet keleivių sveikata yra svarbesnis faktorius, nei nepatogumas“, – tikino įmonės generalinis direktorius.
Be to, nuo penktadienio visi įmonės darbuotojai, išeinantys iš savo kabinetų, privalo dėvėti apsaugines veido kaukes. Tiesa, autobusų bei troleibusų vairuotojams kaukes dėvėti nėra privalu, nes šie esą yra izoliuoti atskirose kabinose ir kontakto su keleiviais neturi.
„Transporto priemonių mes ir nebuvome nustoję dezinfekuoti, visada dezinfekavome. Taip pat neleidžiame dirbti nei vienam darbuotojui, kol jis neišsitiria dėl koronaviruso“, – akcentavo M.Grigelis.
Jis tvirtino itin palaikantis idėją, kad keleiviai autobusuose bei troleibusuose, taip pat ir kitose masinio susibūrimo vietose, privalomai dėvėtų kaukes.
P.Keras: Kaune tam tikra grėsmė šiuo metu yra
Dėl COVID-19 užkrato padidėjusios grėsmės „karštuoju tašku“ vadinamo Kauno ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas, miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras antradienį naujienų agentūrą ELTA patikino, kad „Kauno autobusų“ bendrovėje buvo patikrinta per 400 darbuotojų. Tarp jų nenustatyta nė vieno infekuotojo.
„Galima paaiškinti, kodėl Kauną pastarosiomis dienomis visuomenės sveikatos specialistai priskiria prie „karštųjų taškų“. Kadangi tas epitetas miestui „prilipo“ pagal tą užsikrėtimų koronavirusu skaičių, kurį mums padovanojo atvykėliai uzbekai ir juos įdarbinusi „Hegell Transporte“ įmonė.
Taip Kaunas gali būti vadinamas ir dar dėl iš ligoninės pabėgančio bei po miestą ir toliau nuo jo klajojančio Dzūkijos gyventojo „nuotykių“, kai jo klajonėms bei užkrato plitimui stabdyti prireikia policijos.
Tačiau koronos židiniu kelias dienas laikytojoje „Kauno autobusų“ bendrovėje nustatyta 6 užsikrėtę darbuotojai, dar gal keli su jais susiję asmenys. Tarp užsikrėtusiųjų nėra nė vieno vairuotojo, dirbančio su keleiviais“, – pabrėžė P.Keras.
Jo nuomone, virusas į miesto savivaldybės įsteigtą viešojo transporto įmonę „persimetė“ nuo tų pačių uzbekų, atvykusių į Lietuvą uždarbiauti. Nes užsikrėtė juos į gydymo įstaigą vežęs „greitukės“ vairuotojas. Centro vadovo teigimu, uzbekiškas užkrato šleifas dar nesibaigęs.
Nepaisant to, kad apie 30 infekuotų užsienio valstybės piliečių jau pristatyta į ligoninę Abromiškėse, vis tik galimas ir užsikrėtimo atvejų skaičiaus Kaune padidėjimas.
„Sunku prognozuoti, kada pavojus dėl viruso plitimo mūsų mieste išnyks, ir kiek dar įvežtinių ar vietinių atvejų bus fiksuota artimiausiomis dienomis. Yra ir kitose transporto įmonėse įdarbinta atvykėlių iš užsienio valstybių. Sudarytos jiems sąlygos testuotis, ir tuo užsieniečiai naudojasi tiek dėl savo, tiek dėl kitų sveikatos.
Dar galiu priminti, kad lygiai taip pat rūpinamės ir kauniečiais. Turiu galvoje viešojo transporto keleivius. Noriu pabrėžti, kad gerokai anksčiau nei buvo nustatyti atvejai „Kauno autobusuose“, pradėjome prašyti kauniečių keleivių dėvėti transporte kaukes. Visuose autobusuose ir troleibusuose galima rasti ir naudotis rankų dezinfekcijai reikalingomis priemonėmis.
Kad vairuotojai neturėtų jokių kontaktų su keleiviais, transporte nepardavinėjami bilietai. Ir kas dar labai svarbu, – į reisus važiuoja tik patikrinti vairuotojai. Iki šiol nė vieno iš tikrintų asmenų nebuvo užsikrėtusio koronavirusu. Sutinku su intensyviai savo darbus tęsiančiais epidemiologais, kad Kaune tam tikra grėsmė šiuo metu yra“, – sakė P.Keras.
„Todėl primygtinai prašome visų gyventojų ar jų svečių laikytis asmeninių atsargumo priemonių. Ypač tai aktualu vadinamosios rizikos grupės žmonėms. Tiek jie, tiek jaunesni, o dar geriau – visi mes atsakingai turime saugoti ir save, ir kitus“, – ragino jis.
Praėjusią parą patvirtinti aštuoni nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 2027. Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 311 asmenų, pasveiko – 1623. Nuo COVID-19 mirė 80 asmenų, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 86 įvežtiniai atvejai.