Po skubaus posėdžio – griežtas verdiktas: kaukės turėtų grįžti jau nuo ketvirtadienio
Agnė Černiauskaitė
2020-07-27 12:04Tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje staiga vėl šoktelėjus susirgimų koronavirusine infekcija skaičiams, Vyriausybės COVID-19 komitetas pirmadienį svarstė, nuo kada ir kokia apimtimi šalyje dar kartą įvesti privalomą veido kaukių dėvėjimą.
Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, vietoje taip pat atostogų išėjusio premjero Sauliaus Skvernelio pirmininkavęs posėdžiui, po jo pranešė, kad trečiadienį į Vyriausybės darbotvarkę bus įtrauktas kaukių grąžinimo klausimas.
„Mes matome, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje susirgimų skaičius, deja, didėja, tai, siekdami apsaugoti mūsų žmones nuo pavojingo viruso, siekdami nesuardyti ekonomikos, siūlysime trečiadienio posėdyje pataisyti nutarimą ir įvesti keletą papildomų nedidelių reikalavimų.
Viešose uždarose vietose dėvėti kaukes ir laikytis tam tikrų kitų saugos reikalavimų, būti tam tikru atstumu vienas nuo kito ir, tikėkimės, kad tuomet susirgimų skaičius Lietuvoje nebedidės“, – pranešė jis.
Kur reikėtų dėvėti kaukes?
E.Jankevičius paprašytas patikslinti, kur reikėtų dėvėti kaukes, pirmiausia įvardijo viešąjį transportą.
„Kol kas mes siūlysime dėvėti kaukes tik uždarose patalpose, tai būtų, ko gero, viešasis transportas, galbūt prekybos centrai, parduotuvės, kur yra didesnis žmonių kiekis, taip pat svarstysime ir apie kitas alternatyvas. Galutinį sprendimą priimsime trečiadienį Vyriausybės posėdyje. Bet faktas, kad siūlysime kaukes dėvėti uždarose patalpose“, – sakė ministras.
„Gali būti, kad siūlysime įvesti (kaukių dėvėjimo prievolę, – aut.past.) ir kavinėse“, – pridūrė jis.
Grįžtų jau nuo ketvirtadienio
Anot E.Jankevičiaus, jeigu trečiadienį Vyriausybė nuspręs grąžinti kaukes, jų dėvėjimas būtų privalomas jau nuo ketvirtadienio.
„Mes siūlysime privalomumą, nes delsti nėra ko. Matome, kad susirgimų skaičius didėja ir mums reikia imtis ryžtingų priemonių. Jeigu šiandien elgsimės kažkaip kitaip, nieko nedarysime, susirgimų skaičius vėl augs ir mes turėsime uždarinėti verslą, ko mes tikrai dabar jau nedarysime. Ekonomika turi gyvuoti, darbo vietos turi likti, žmonės turi dirbti, eiti į darbą.
Todėl mums reikia išmokti gyventi su apsaugos priemonėmis. Tą mes ir darysime. (...) Mums svarbu pažadinti žmonių sąmoningumą. Aš tikiu, kad visi priims šias prievoles teigiamai, nes jos yra reikalingos apsaugoti mus pačius ir mūsų Lietuvos ekonomiką“, – kalbėjo ministras.
Ministras taip pat minėjo, kad kaip atskiras kriterijus priimant sprendimus dėl saugumo priemonių bus įvestas neaiškios kilmės COVID-19 infekcijos užkrato skaičius.
„Taip pat planuojama įvesti papildomą kriterijų dėl kaukių dėvėjimo – kai susirgimų skaičius nenustatytas, iš kurio šaltinio, jei neturime tikslios informacijos, kaip žmogus užsikrėtė, jei tokių atvejų didės ir jie pasieks tam tikrą ribą, tai būtų įvesta kaip papildomas kriterijus“, – sakė E. Jankevičius.
Apsauginių veido kaukių dėvėjimas šalyje buvo privalomas tam tikru metu per karantiną, šį pavasarį įvestą dėl koronaviruso grėsmės. Šiuo metu kaukės yra tik rekomenduojamos.
Šiuo metu Lietuvos sergamumo koronaviruso infekcija rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra 3,7. Anksčiau premjeras S.Skvernelis tvirtino, kad kaukės galėtų grįžti, jei atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje siektų 5.
Sergamumo rodiklis išaugo
Vyriausioji Lietuvos epidemiologė Loreta Ašoklienė sakė, kad, penktadienio duomenimis, sergamumo koronavirusu rodiklis buvo 3,7. Bet bent pastarąsias 14 dienų sergamumo rodiklis padidėjo.
Šios dienos duomenimis, sergamumo rodiklis siekia 4,9 per keturiolika dienų.
Trakų rajone sergamumo rodiklis siekia 18,4, Kėdainių rajone – 15,5, Šakių rajone – 15,0, Kauno mieste – 12,1, Molėtų rajone – 11,7, Vilniaus rajone – 10,0, Šalčininkų rajone – 9,8, Panevėžio mieste – 9,3, Klaipėdos rajone – 8,3.
Šią savaitę dėl koronaviruso intensyviau bus tiriami Trakų, Kėdainių, Šakių, Molėtų, Vilniaus, Šalčininkų ir Klaipėdos rajonų bei Kauno ir Panevėžio miestų savivaldybių gyventojai.
Lietuvoje iš viso kol kas patvirtinta 2019 koronaviruso atvejų, tebeserga 306 asmenys, 1620 – pasveiko, 76 žmonės yra izoliacijoje. Vien per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 11 naujų atvejų.
Iš Ispanijos grįžtantiems lietuviams įvedama privaloma izoliacija
Iš Ispanijos grįžtantiems lietuviams nuo pirmadienio įvedama privaloma dviejų savaičių izoliacija, siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui. Užsieniečių atvykimas iš šios šalies taip pat yra draudžiamas.
Tokia pati tvarka kaip ir Ispanijai pradedama taikyti Liuksemburgui, Rumunijai, Švedijai, Bulgarijai, Portugalijai ir Kroatijai.
Visiems atvykstantiems iš Belgijos, Čekijos, Austrijos, Šveicarijos, izoliacija taip pat privaloma, tačiau draudimas iš šių šalių atvykti užsieniečiams – netaikomas.
Ministerija primena, kad ši tvarka galioja užsieniečiams iš Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės.
Be to, paveiktomis koronaviruso infekcijos šalimis nuo pirmadienio laikomos tos šalys, kuriose sergamumo rodiklis per paskutiniąsias 14 dienų didesnis negu 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.