Jūros šventės fiesta įsibėgėja – koronavirusas baidomas patrankų salvėmis iš kranto ir laivų

2020 m. liepos 25 d. 14:38
Klaipėdoje startavo didžiausias Lietuvos pajūryje vasaros festivalis – Jūros šventė. Penktadienį kone visą laiką krapnojęs lietus dalyvių ir žiūrovų iš senamiesčio erdvių neišvaikė – visur, kur tik vyko renginiai, šurmuliavo žmonės. Tiesa, jų buvo gerokai mažiau nei ankstesniais metais.
Daugiau nuotraukų (94)
Mariose ir krante – patrankų salvės
Kruizinių laivų terminale susrinkę žmonės stebėjo į Klaipėdą į renginį „Baltic Sail“ suplaukusių burlaivių paradą ir Nacijų saliutą – spalvingą inscenizaciją, kurią įgyvendino iš visos Lietuvos suvažiavę istorinių karybos klubų nariai. Plaukiantys laivai patrankų salvėmis sveikino žiūrovus krantą, o artileristai jūrininkams atsakė tuo pačiu.
Kuršių marių pakrantėje, ties Danės žiotimis, nugriaudėjo kelios dešimtys šūvių. „Balti Sail“ laivynui prisišvartavus prie krantinių, ant Klaipėdos universiteto mokomojo burlaivio „Brabander“ stiebo iškelta šventės vėliava. Ji čia plaikstysis iki sekmadienio vakaro.
Anksčiau vėliavos pakėlimo ceremonija tapdavo populiariausio renginio – švntinės eisenos uostamiesčio gatvėmis – kulminacija. Šiemet jos atsisakyta – ilgametę tradiciją, sutraukdavusią tūkstančius klaipėdiečių ir svečių, keičia atraktyvūs veiksmai ant vandens.
Savaitgalį terminale stovėsiantys burlaiviai nebus vieniši. Danės krantines puoš senovinės burvaltės ir kitokie istoriniai laivai – Lietuvos jūrų muziejaus organizuojamo parado „Dangės flotilė“ dalyviai. Jame šįkart dalyvaus ir svečiai iš Estijos bei Lenkijos.
Vainikus į jūrą nuleido ir Gitanas Nausėda
Šeštadienį įvyko vienas gražiausių ir didingiausių šventės scenarijaus renginių – žuvusiųjų jūroje pagerbimo ceremonija. Joje dalyvavo ne tik Lietuvos karinės jūrų pajėgos, „Baltic Sail“ burlaiviai, tarnybiniai ir pramoginiai laivai, bet ir NATO orlaiviai, Lietuvoje vykdantys ES oro erdvės apsaugos misiją.
Praėjus kelioms minutėms po vidurdienio, NATO naikintuvai praskriejo virš ceremonijos vietos Baltijos jūroje, pagerbdami visus iš jūrų negrįžusius žmones ir laivus. Vainikus į vandenį nuo karo laivo „Kuršis“ denio nuleido ceremojoje dalyvavęs buvęs klaipėdietis – šalies prezidentas Gitanas Nausėda su palyda.
Tradicinio jūrininkų vakaro, kuris vykdavo Klaipėdos koncertų salėje, o paskui persikeldavo į kiemelį, atsisakyta. Jūros darbininkai ir uostinininkai buvo pagerbti atviroje erdvėje – Smiltynėje, prie paminklo žuvusiems Lietuvos jūrininkas ir nuskendusiems laivams „Albatrosas“.
Po pietų jūrininkų bendruomenės atstvai susirinko ir maloniai bendravo kitoje jiems artimoje erdvėje po atviru dangumi – Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos kiemelyje.
Pandemijos grėsmė koreguoja scenarijų
Šiųmetės Jūros šventės scenarijus pakoreguotas atsižvelgiant į koronaviruso pandemijos riziką. Nors dalyviai ir svečiai gali šypsotis savo veidų neprisidengę kaukėmis, organizatoriai juos ragina būti atsakingais, laikytis medikų rekomendacijų, saugoti savo ir kitų sveikatą.
Šventės programa sudėliota taip, kad visi pasirodymai neužtruktų ilgiau nei 15 minučių, po to daromos pertraukėlės. Išsiskirsčius žmonių srautams, veiksmas vėl atgija arba persikelia kitur.
Vengiant spūsčių masinių renginių vietose, neskelbiamas tikslus koncertų ir atrakcijų laikas, žmonėms patariama laiką leisti vaikštinėjant, bendraujant kavinėse – šventės dalyviai patys atkeliauja pas juos.
Didžiausi ir daugiausiai publikos dėmesio sulaukdavę masiniai Jūros šventės akcentai – naktiniai fejerverkai virš uosto akvatorijos, prie Jono kalnelio šokančių ir dainuojančių fontanų programa, didieji koncertai Kruzinių laivų terminalo aikštėje – šįkart apskritai neįvyks.
Senamiestyje šurmuliuoja amatininkai
Tačiau senamiesčio gatvėse veikia laikinosios kavinės, šalia rekonstruojamo Danės skvero savo gaminius ant prekystalių išdėliojo bemaž 400 iš Klaipėdos apskrities ir visos Lietuvos suvažiavusių amatininkų, išradingų tautinės kulinarijos paveldo puoselėtojų.
Tradicinėje Jūros šventės mugėje laikinosios prekybos vietos išretintos, kad ir ten nesitelktų žmonių spūstys, amatininkų paviljonai, jų patogės ir palapinės išdėstytos didesnėje erdvėje.
Pasikeitusios aplinkybės organizatorius privertė ieškoti naujų raiškos formų – programas, kurių dėl koronaviruso rizikos negalėta įgyvendinti, keičia naujos idėjos.
Koncertinės scenos, perkeltos į vilkikus, su atlikėjais migruoja iš vienos miesto erdvės į kitą, kad nesutrauktų daugiau publikos.
Atlikėjų koncertai – ant mobiliųjų scenų
„Tam neprieštaravo ir atlikėjai, kuriems nelengva programas skaldyti dalimis. Bet nieko nepadarysi, viskas – dėl jų pačių ir auditorijos saugumo“,- kalbėjo projekto „Jūros šventė 2020“ vadovė Rūta Steponavičienė.
Per Jūros šventę ant mobiliųjų scenų pasirodys atlikėjai Vidas Bareikis, Saulius Prūsaitis, grupės „The Roop“, DJ „Radistai“, „The Ditties“, „Voicelles“. Muzikos erdve taps ir Danė – vakarais čia plaukios laivelis su scena.
Senamiesčio erdvėse savo talentu, naujausiais projektais dalinsis muzikos, teatro, šokio profesionalai ir tiesiog entuziastai, po karantino tylos grįžtantys pas publiką.
Vaizdai transliuojami per Jūros šventės televiziją. Tai dar viena naujovė besibaiminantiems dėl savo sveikatos žmonėms – dabar jie gali viską stebėti neišeidami į miestą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.