O kritikos strėlių daugiausia susilaukė liberalų sprendimas prisivilioti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, po kurio, kaip tvirtina politologas Vytautas Dumbliauskas, „norisi tik verkti“.
„Kaip kažkada kūrusiam Lietuvos liberalų sąjungą, man net verkti norisi dėl Pranckiečio. Tai, kad jį išreitingavo Liberalų sąjūdžio nariai, rodo tam tikrą desperaciją, kada žmonės kabinasi už kažkokios žinomos pavardės, nes bijo, kad neperžengs 5 proc. barjero.
Partijos, aišku, yra pasmerktos stengtis pralįsti į Seimą, bet ką jos atsiveda? Kokie ateina žmonės? Ir po to jie ketverius metus priims sprendimus, kurie lies mus visus, o mes po to galbūt ir verksim dėl tokių sprendimų“, – ketvirtadienį „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ pareiškė V.Dumbliauskas.
A.Katauskas: G.Landsbergis patyrė lengvą sutriuškinimą
Šią savaitę Seimo rinkimų savarankiškos politinės kampanijos dalyvėmis registravosi 22 partijos. Jos jau šių metų spalio mėnesį varžysis dėl 141 mandato šalies parlamente. Tam, kad pritrauktų rinkėjų dėmesį, partijų atstovai iš stalčių traukia rinkiminius pažadus bei rikiuoja savo „karius“ kovai dėl kiekvienos papildomos kėdės Seime.
Viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas pastebi, kad vidinius reitingavimus viduje atlikusios partijos per daug nenustebino, o vienintelės konservatorių partijos narių vidinis rinkimų sąrašo perstumdymas privertė kilstelėti antakius, kai į priekį išsiveržė labiau krikdemiškoji partijos pusė.
„Visi sąrašai niekuo nenustebino, išskyrus, ko gero, konservatorių sąrašą. Mes matome dabar visą krikdemų liniją labai stipriai įsitvirtinusią sąraše. Jų reitingavimas labai gerai sutapo su „Laisvės partijos“ smėliuko kampanija, kurioje konservatoriai, kaip oponentai, labai stipriai pasirodė ir reiškėsi.
G.Landsbergis, kuris dėjo daug pastangų, kad iš liberalų perviliotų jauną rinkėją, ko gero, patyrė tokį lengvą sutriuškinimą“, – komentavo A.Katauskas.
Labiausiai jis išskyrė konservatoriaus Lauryno Kasčiūno, reitingavime užėmusio pirmąją vietą, darbą. Viešųjų ryšių eksperto teigimu, L.Kasčiūnas buvo puikiai matomas, mėgo daug ir aštriai pasisakyti.
Tačiau šioje vietoje, pasak jo, stipriai išsiskiria pirmųjų dviejų sąrašo narių – G.Landsbergio ir I.Šimonytės – bei einančių po jų – krikdemiškojo flango narių – pažiūros daugeliu klausimų.
„Žiūrint į pirmą dešimtuką, man yra toks disonansas, kaip I.Šimonytė ir G.Landsbergis su savo pažiūromis, kurias jie demonstravo 4 metus, kaip jiems seksis vesti tokį sąrašą, kur susidūrimai kartais ir tarp jų visai įmanomi“, – svarstė A.Katauskas.
Sąrašo viršuje – juodadarbiai, tačiau nebūtinai ryškiai matomi
Panašiai kalbėjo ir kitas viešųjų ryšių ekspertas Liutauras Ulevičius, tačiau jis pažymėjo, kad konservatorių sąraše pačių partiečių išreitinguoti tikrieji „juodadarbiai“ yra nebūtinai tie politikai, kuriuos geriausiai žino visuomenė.
„Mes turime tokią įdomią situaciją, pavadinkime ją „juodadarbių sąrašų situacija“, kai partijų sąrašuose atsiranda žmonės, kurie daug dirbo pagrindiniuose darbuose, jie nėra matomi, daugelio mes negalėtume pavadinti politikos A lygio žvaigždėmis, daugelis jų neatkreipia į save dėmesio, bet jie politikoje tikrai dalyvauja, dirba.
Mes matome, kad tie juodadarbiai išėjo į pirmuosius dešimtukus. Konservatorių sąraše tai labai akivaizdu, kai tie žmonės, pasitraukus tokioms ryškioms žvaigždėms kaip Juknevičienei, Kubiliui ir kitiems, užpildė likusią tuščią ertmę“, – kalbėjo L.Ulevičius.
„Tai yra labiausiai dirbantys žmonės, bet ne tie, kurie visuomenei keltų kažkokias emocijas. Pavyzdžiui, koks A.Guoga pasako, kad eina su „Darbo partija“, tai visi mato ir visiems įdomu. Pas valstiečius ir konservatorius neturime esminių lyderių, išskyrus tuos pirmuosius numerius“, – sakė jis.
Pasigenda potencialių ministrų
Kita problema, kurią išskyrė L.Ulevičius, apžvelgdamas visų partijų pirmuosius dešimtukus – potencialių ministrų ar kandidatų į Vyriausybės vadovus trūkumas. Labiausiai jis tvirtino pasigendantis asmens, kuris, būdamas bet kokios partijos sąraše, galėtų užimti finansų, aplinkos ar sveikatos apsaugos ministrų vietas.
„Be Verygos kitose partijose kas galėtų būti Sveikatos apsaugos ministru, kuris artimiausiais metais pandemijos situacijoje bus vienas svarbiausių?“ – klausė viešųjų ryšių ekspertas.
Nesupranta liberalų pasirinkimo
Politologui V.Dumbliauskui daugiausia klausimų sukėlė liberalų sąrašas, kuriame Seimo pirmininkas V.Pranckietis atsidūrė aukščiau už senuosius partijos lyderius.
„Konservatorių sąraše, bent jau pirmajame dešimtuke, visi patyrę. Tą patį galima pasakyti ir apie socialdemokratus. Apie valstiečius kol kas susilaikau, nes, pavyzdžiui, T.Tomilinas buvo labai aktyvus, bet negavo aukštos vietos, o aukštesnę gavo Švietimo komiteto pirmininkas E.Jovaiša, o su švietimu privirta tiek košės... Tai kelia abejonių.
Šiaip daugiausiai nuostabų kelia liberalai. Pranckietis ten – trečias, o E.Gentvilas, kuris turbūt labiausiai ten nusipelnęs partijai – tik šeštas. Kalbant apie keturias partijas, kurios yra pasiruošusios peržengti barjerą – konservatoriai, valstiečiai, socialdemokratai ir liberalai – pirmieji jų dešimtukai atrodo gana solidžiai“, – apibendrino politologas.
„Ko gero, tai yra pirmas atvejis Lietuvos istorijoje, kaip aš juokauju, kada liberalai turi savo Seimo pirmininką“, – tiek liberalų, tiek paties V.Pranckiečio pasirinkimu eiti į rinkimus drauge neatsistebėjo ir A.Katauskas.
Primename, kad Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.