Tiesa, dar prieš Vyriausybės posėdį premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad atvykstantiesiems iš trečiųjų šalių bus privalomas testavimas dėl koronaviruso ir dviejų savaičių izoliacija, jei tam pritars ministrų kabinetas.
„Atvejis Kaune su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis iš Uzbekistano akivaizdžiai parodė, jog turime tobulinti užsieniečių atvykimo į Lietuvą tvarką. Sprendimas toks: atvykstantiesiems iš vadinamųjų trečiųjų, ne EBPO šalių, bus privalomas testavimas nuo COVID-19 ir dviejų savaičių izoliacija“, – tvirtino S.Skvernelis.
Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai buvo pavesta nustatyti kriterijų, kurį pasiekus vėl būtų galima grąžinti nurodymą privalomai dėvėti apsaugines veido kaukes.
„Sveikatos apsaugos ministerijai pavesta nustatyti konkretų užsikrėtusių asmenų 100 tūkst. gyventojų kriterijų. Jį pasiekus įsijungtų mechanizmas, leidžiantis svarstyti ir nustatyti privalomą kaukių dėvėjimą tam tikrose erdvėse, pavyzdžiui, prekybos centruose, viešajame transporte ir kitur“, – teigė Vyriausybės vadovas.
Dėl papildomų priemonių spręs A.Veryga
Praėjusią savaitę S.Skvernelis paprašė šios savaitės Vyriausybės posėdžiui parengti projektą dėl būtinųjų apsaugos priemonių taikymo viešajame transporte, prekybos vietose ir uždaruose renginiuose.
Ketvirtadienį nuspręsta, kad privalomo kaukių dėvėjimo prekybos vietose, viešajame transporte ir renginiuose klausimas, vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, bus sprendžiamas priklausomai nuo konkrečios šalyje susiklosčiusius koronaviruso plitimo situacijos. O sprendimą turės priimti sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.
„2020 m. liepos 8 d. Vyriausybės posėdyje buvo konstatuota, kad priėmus sprendimus, kuriais buvo ženkliai padidintos asmenų galimybės keliauti po užsienio valstybes, yra stebimas įvežtinių COVID-19 ligos atvejų skaičiaus didėjimas.
Kartu įvertinus blogėjančią sergamumo COVID-19 liga situaciją kitose šalyse bei siekiant išvengti naujo COVID-19 ligos protrūkio, tikslinga įvertinti galimybes sureguliuoti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių naudojimą prekybos vietose, renginiuose ir viešajame transporte – t.y. srityse, kuriose egzistuoja nuolatinis kontaktas tarp asmenų ir sudarytos palankios sąlygos ligos plitimui“, – rašome Vyriausybės nutarimo projekte.
Šiuo nutarimu pritarta, kad efektyviausias ir lanksčiausias būdas nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių naudojimui nustatyti yra grįstas valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimais.
Nutarimu įtvirtinta, kad valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovui A.Verygai pavedama sureguliuoti visuomenės sveikatos saugos priemonių naudojimą renginiuose, viešajame transporte ir prekybos vietose.
Po posėdžio S.Skvernelis pabrėžė, kad galimybė įvesti privalomą kaukių dėvėjimą tam tikrose vietose būtų svarstoma, jeigu šalies mastu būtų viršytas nustatytas kriterijus. Vyriausybės vadovo teigimu, orientacinis kriterijus šiuo metu yra penki atvejai 100 tūkst. gyventojų. Dabar sergamumo koronavirusu vidurkis Lietuvoje siekia 1,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Vyriausybės vadovo teigimu, pirmiausia būtų svarstoma privalomą kaukių dėvėjimą įvesti didžiausią riziką keliančiose uždarose vietose – viešajame transporte ir prekybos centruose.
Stiprins ir užsieniečių kontrolę
„Reaguojant į praėjusių paskutinių dviejų dienų situaciją, kuomet COVID-19 nustatyta atvykusiems į Lietuvą dirbti vairuotojams iš užsienio šalies, atsižvelgiant į COVID-19 komitete buvusį aptarimą, siūlytume papildyti punktą, kad užsieniečiams, atvykstantiems ne iš Europos ekonominės erdvės privaloma laikytis operacijų vadovo nustatytų izoliavimo sąlygų“, – papildomus ribojimus į Lietuvą atvykstantiems užsieniečiams siūlė A.Veryga.
Anot jo, šis pakeitimas leistų, esant būtinybei, nustatyti privalomą 14 dienų izoliaciją iš užsienio atvykstantiems piliečiams. Šiam siūlymui ministrų kabinetas taip pat pritarė.
Premjeras po posėdžio pakomentavo sprendimą, kuriuo numatoma, kad A.Veryga galės įvesti privalomą 14 dienų izoliaciją atvykstantiems iš trečiųjų šalių.
„Priklauso šalys nuo to, kokie rodikliai epidemiologiniai yra šalyje, ir kokią įtaką daro atvažiavę žmonės mūsų epidemiologinei situacijai. Tai ministras ir spręs, vertindamas tuos skaičius. Bus priimtas kriterijus, į kurį atsižvelgti. Jie yra, nereikia priiminėti: 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites“, – komentavo premjeras.
Ar privaloma saviizoliacija galios ir iš trečiųjų šalių atvykusiems Lietuvos piliečiams? „Taip. Tokią teisė įgyja operacijų vadovas dėl tų šalių, kurios viršija 25 susirgimus 100 tūkst. gyventojų“, – patikino S.Skvernelis.
Prekybos, pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigų teikiamos paslaugos, kultūros ir sporto ar kiti masiniai renginiai Lietuvoje privalės ir toliau būti organizuojami ir vykdomi užtikrinant asmenų srautų valdymą.
Taip pat saugaus atstumo laikymąsi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.
Sprendė ir dėl renginių
Ministrų kabinetas spendė ir kaip nuo rugsėjo atrodys masiniai renginiai. Pritarta, kad nuo liepos 17 dienos renginiuose uždarose patalpose galės dalyvauti ne daugiau nei 400 žiūrovų, nuo rugpjūčio 1 dienos – iki 500, nuo rugpjūčio 16 dienos – iki 600 žmonių, o nuo rugsėjo 1 dalyvių skaičius nebebus ribojamas.
Renginiuose lauke iki rugsėjo galės dalyvauti ne daugiau kaip 1 tūkst. žiūrovų – tiek, kiek gali dalyvauti ir šiuo metu.
„Nuo rugsėjo tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse dalyvių skaičius nebus ribojimas, tačiau, organizuojant renginius, turi būti laikomasi privalomų operacijų centro vadovo nustatytų sąlygų. Operacijų centro vadovo sąlygos būtų taip pat nustatomos atsižvelgiant į pandemijos situaciją ir keliamą grėsmę“, – posėdyje kalbėjo Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
Premjeras S.Skvernelis, kalbėdamas apie naująją tvarką, tvirtino, kad nuo rugsėjo didelė atsakomybė bus perkelta ant renginių organizatorių pečių, kad šie užtikrintų visas sąlygas apsaugoti žiūrovus.
„Tai yra didžiulė renginių organizatorių atsakomybė. O tuo pačiu ir žmonių, nes, jeigu jie jaučia bent menkiausią ligos požymį, turėtų neiti į tuos renginius. Jeigu atsirastų židinys masiniame renginyje, reikėtų priiminėti kitokius sprendimus“, – perspėjo S.Skvernelis.
Ministras pirmininkas S.Skvernelis dar anksčiau pranešė, kad ministerijos pateiks rekomendacijas dėl saugumo priemonių, kurių laikantis nuo rugsėjo žiūrovų skaičius galės būti neribojamas.
„Pabrėžiu, jog kol kas kalbame apie esamas sąlygas. Epidemiologinė situacija Lietuvoje yra ir toliau bus nuolat stebima, jei ji blogės – reikalavimai ir taisyklės keisis“, – pabrėžė premjeras.
Tiesa, po Vyriausybės posėdžio premjeras S.Skvernelis akcentavo, kad masiniuose renginiuose, kai nebus ribojamas žiūrovų skaičius, gali tekti dėvėti kaukes bei pirštines.
„Ir žiūrovams, matyt, privalomos kaukės, dezinfekcinio skysčio naudojimas, galbūt netgi vienkartinės pirštinės – tai tokiu atveju tas žmonių skaičius nebus ribojamas. Jeigu bus nustatytas židinys arba pažeidimai, jie toje arenoje ar salėje tiesiog nevyks“, – sakė ministras pirmininkas.
Karantinas gali būti skelbiamas tik tam tikriems asmenims
S.Skvernelio teigimu, jei situacija dėl įvežtinių atvejų negerės, gali būti, kad iš tam tikrų šalių atvykstantiems asmenims bus skelbiamas karantinas.
„Taip pat yra viena iš alternatyvų, kas yra svarstoma pagal užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą, skelbti karantiną tam tikrų subjektų atvejų. Gali būti taip, kad kai kurios valstybės arba atvykstantys gyventojai, turistai iš atitinkamų valstybių, gali būti paskelbti kaip karantino subjektai.
Tada įsigaliotų tie ribojimai, kurie yra numatyti karantino sąlygomis“, – kalbėjo premjeras.