Su naujienų portalu lrytas.lt susisiekęs vienas iš izoliuotųjų koronavirusu sergančių uzbekų piktinosi, kad kartu su kitais reabilitacijos ligoninėje apgyvendintais įmonės darbuotojais nesulaukia jokios medicininės pagalbos, o jei tai tęsis ir toliau, grasina su jais išeisiantis lauk ir apkrėsiantis visus, esančius aplink.
„Jei jau teigiamas testo atsakymas, tai tegul ir gydo mus ar suteikia kokią nors medicininę pagalbą. Nėra nei vaistų, nieko. Kitu atveju, mes išeisime į miestą ir pradėsime visus užkrėtinėti. Kam tai bus naudinga? Tegul mums atneša kokių nors antibiotikų“, – niršo prisistatyti nepanoręs įmonės darbuotojas.
Primename, kad baudžiamajame kodekse yra numatyta atsakomybė asmenims, kurie tyčia užkrėstų kitus asmenis.
Tyčinis žmogaus kūno sužalojimas, užkrėtimas liga ar kitoks susargdinimas, nesukėlęs sveikatos sutrikimo, – baudžiamas laisvės atėmimu iki šešių mėnesių, arba pataisos darbais iki vienerių metų, arba bauda arba užtraukia visuomeninio poveikio priemonių taikymą.
Uzbekas pasakojo, kad visi 14 į reabilitacijos centrą atvežti sergantys jo kolegos apgyvendinti po du kambariuose ir, nors šie neužrakinti, izoliacijos stengiasi laikytis.
Tiesa, anot uzbeko, tvyro visiška nežinia, nes nei vienas įmonės darbuotojas nematė savo testo rezultatų ir iki tol net nežinojo, kas užsikrėtęs, o kas – ne.
„Mus visus vakar atvežė į šį reabilitacijos centrą. Pasakė, kad esame užsikrėtę. Atvykome tiesiai iš darbo ir mus čia tiesiog paliko. Viskas atidaryta, ką nori, tą daryk. Patys į rankas testo atsakymų negavome, tik jie patys žino, kad sergame. Gydytojų čia nėra, tik kažkokios medicinos seselės.
Kai atvykome, mums davė maisto, patys atsivežti nieko negalėjome. Pasakė, kad tik pižamas pasiimtumėme, daugiau nieko nereikia. Niekas nežino, kam kada buvo nustatytas pirmasis atvejis. Jei būtume žinoję, tai nebūtume kontaktavę“, – portalui lrytas.lt kalbėjo užsikrėtęs uzbekas.
Portalui lrytas.lt susisiekus su logistikos įmonės vadovu Tomu Jurgelevičiumi pasiteirauti, ar darbuotojai iš tiesų nebuvo informuoti, kas tarp jų yra užsikrėtę koronavirusu, šis atsisakė komentuoti situaciją ir tvirtino viską ir taip jau pasakęs.
Reabilitacijos centro direktorius nepaliauja stebėtis
„Jie turėtų padėkoti, kad Lietuvos valstybė rūpinasi ir teikia visą būtiną pagalbą“, – uzbekų priekaištus portalui lrytas.lt atrėmė Abromiškių reabilitacijos ligoninės direktorius Vitalijus Glamba.
Pasak jo, nei vienas dėl koronoviruso šioje gydymo įstaigoje gydytas Lietuvos gyventojas nėra pareiškęs jokių pretenzijų nei dėl gyvenimo sąlygų, nei dėl maisto. Tuo tarpu dėl uzbekų maitinimo esą kyla papildomų rūpesčių, mat jie nevalgo kiaulienos, ir ligoninė šią aplinkybę įvertino.
V.Glamba pranešė, kad ligoninė bendravimui su uzbekais skyrė specialų darbuotoją, kuris pateikia visus paaiškinimus. Bendravimas vyksta rusų kalba, kurią užsieniečiai supranta.
„Šeimos gydytojas yra susipažinęs su pacientų ligos istorijos išrašais ir gydymą skiria nuotoliniu būdu“, – aiškino Abromiškių reabilitacijos ligoninės vadovas V.Glamba.
Jau išvakarėse skelbta, kad visi COVID-19 užsikrėtę ir į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvežti uzbekai yra besimptomiai, o tai reiškia, kad joks specialus gydymas jiems nereikalingas.
Ligoninės direktorius patvirtino, kad pacientai gyvena po du palatose. „Jų gyvenimo sąlygos ligoninėje tikrai geresnės negu buvo Kaune“, – mano Abromiškių reabilitacijos ligoninės vadovas.
Uzbekų nepasitenkinimą jis sieja su mitu, kuris gyvuoja ir Lietuvos gyventojų tarpe – koronavirusas yra išgalvotas, esame sveiki žmonės ir darome tai, ką norime.
Mano, kad atvyko jau užsikrėtę
Nors Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sako linkstantys link teorijos, kad visi infekuotieji į šalį atvyko jau sergantys, pats uzbekas tikino nežinąs, ar tokia galimybė gali būti reali.
„Gali būti dvi versijos, bet šiuo atveju mes laikomės pirmosios, kad visi atvejai atvyko jau užsikrėtę Uzbekistane, nes jie susirgo inkubacinio periodo laike. Niekas negali atmesti galimybės, kad, nesilaikydami izoliacijos sąlygų, jie galėjo užsikrėsti. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.
Mūsų kolegos nefiksavo pažeidimų, bet tai nereiškia, kad jų nebuvo. Dvi versijos, bet kol kas, kadangi masiškai nefiksuoti pažeidimai, tie asmenys buvo prižiūrimi, prie versijos, kad vis tik lėktuve jie jau atvyko užsikrėtę“, – trečiadienį sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Šiuo metu vienas iš užsikrėtusiųjų iš Uzbekijos atvykusių asmenų yra gydomas Kauno klinikinėje ligoninėje, kiti yra izoliuoti Abromiškių reabilitacijos ligoninėje.
Dėl kilusio koronaviruso protrūkio įmonėje „Hegelmann Transporte“ antradienį buvo tiriami apie 200 šios bendrovės darbuotojų. Trečiadienio duomenimis, iš viso koronavirusinė infekcija jau patvirtinta 19 darbuotojų, dalies tyrimų rezultatų dar laukiama.
„Organizuotas visų šios įmonės transporto skyriaus darbuotojų ištyrimas, nepaisant to, kad jie turėjo tik mažą riziką. Jų yra apie 200, šių rezultatų vis dar laukiame, jie yra tiriami. Čia didelės grėsmės nematome, kadangi dar liepos 3 d., susirgus pirmajam darbuotojui, nuo to laiko visi sąlytį turėję asmenys buvo izoliuoti“, – teigė R.Lingienė.
Anot jos, visi asmenys buvo izoliuoti tai pačiai įmonei priklausančiose patalpose, kurios atitiko tokioms patalpoms keliamus higienos reikalavimus.
Trečiadienį jų jau atlikta apie 160–170 koronaviruso tyrimų, planuojama ištirti dar kelias dešimtis įmonės darbuotojų.
Lietuvoje per praėjusią parą patvirtintas 21 koronavirusinės infekcijos atvejis – tai didžiausias dienos rodiklis per pastarąjį mėnesį. Šiuo metu koronavirusu tebeserga 209 žmonės, 1582 – pasveiko, 127 asmenys yra izoliacijoje.