Kritikus užčiaupti užsimojusį generalinį prokurorą E. Pašilį sutramdė teismas

2020 m. liepos 11 d. 08:14
Jį kritikuojančius pavaldinius nuobaudomis nutildyti bandantį generalinį prokurorą Evaldą Pašilį sustabdė teismas. Jis penktadienį nurodė į buvusias pareigas sugrąžinti Vilniaus prokurorą Julių Rėksnį.
Daugiau nuotraukų (16)
„Tarnybinė nuobauda – perkėlimas į žemesnes pareigas – yra neproporcinga padarytam nusižengimui, – išnagrinėjęs 47 metų J.Rėksnio, viešai prabilusio ir apie politikų kišimąsi į prokurorų darbą, skundą vakar paskelbė Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Teismo nuomone, apie negeroves prokuratūroje „Lietuvos rytui“ kalbėjęs, tačiau savo žodžių įrodymais pateikti negalėjęs J.Rėksnys pažeidė Prokurorų etikos kodeksą, tačiau už tokį pažeidimą buvo vertas daugiausia papeikimo.
Anksčiau nuobaudų negavo
„Tokią išvadą teismas pateikė atsižvelgęs į pareiškėjo padaryto tarnybinio nusižengimo pobūdį, ilgametę nepriekaištingą tarnybą.
J.Rėksnys prokuratūroje dirba nuo 1993 metų, nuo 2000 metų ėjo vyriausiojo prokuroro pareigas, niekada neturėjo tarnybinių nuobaudų, per pastaruosius penkerius metus generalinio prokuroro padėkomis ir vardinėmis dovanomis skatintas tris kartus, 2017 metais buvo apdovanotas Prokuroro garbės ženklo 2-ojo laipsnio medaliu.
Prokurorų atestacijos komisija J.Rėksnio tarnybą vertino labai gerai ir generalinis prokuroras šią išvadą patvirtino“, – J.Rėksnio nuopelnus išvardijo teismas.
Skirti buvusiam Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiajam prokurorui papeikimą siūlė ir Prokurorų etikos komisija, bet generalinis prokuroras E.Pašilis nusprendė ir šių metų kovo 5 dieną perkėlė J.Rėksnį į žemesnes pareigas.
Turėjo būti santūresnis
„Tai buvo E.Pašilio vienasmeniškas sprendimas, todėl prašau panaikinti įsakymą kaip neteisėtą ir nepagrįstą ir grąžinti mane į ankstesnes pareigas“, – savo skunde teismui rašė J.Rėksnys.
Nors prokuroras tikino, kad su žurnaliste jis kalbėjo kaip profesinės sąjungos pirmininkas, o ne kaip eilinis prokuroras ir dėl to visai neturėtų būti baudžiamas, teismo nuomone, nors ir netyčia, tarnybinį pažeidimą J.Rėksnys padarė.
Sprendimą gali apskųsti
Pats J.Rėksnys mano, kad jam nebus problemų grįžti į ankstesnes pareigas, nes jis gerai sutarė tiek su savo pavaldiniais, tiek su tiesioginiu viršininku – Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiuoju prokuroru Justu Lauciumi.
Tačiau grįžimas į ankstesnes pareigas gali užtrukti.
Šis Vilniaus apygardos teismo sprendimas gali būti skundžiamas Vyriausiajam administraciniam teismui.
Generalinės prokuratūros Personalo ir teisės skyriaus vyriausiasis specialistas Olegas Lago teigė, kad J.Rėksnys į žemesnes pareigas buvo perkeltas pagrįstai ir šis klausimas jau anksčiau buvo išspręstas administraciniame teisme, kai dėl J.Rėksniui skirtos nuobaudos su Generaline prokuratūra bylinėjosi Prokurorų profesinė sąjunga.
Elgesį vadina nepadoriu
Po Etikos komisijos sprendimo profesinė sąjunga kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą ir pareiškė nesutinkanti, kad J.Rėksniui būtų skirta nuobauda, nes tai paneigtų darbuotojų jungimosi į profesines sąjungas tikslus siekiant apginti savo teises.
Tąkart teismas nusprendė, kad J.Rėksnys su „Lietuvos rytu“ kalbėjo kaip paprastas prokuroras, o ne profesinės sąjungos pirmininkas, todėl jų skundą atmetė.
„Negali būti tas pats dalykas įrodinėjamas iš naujo“, – Generalinės prokuratūros poziciją dėstė O.Lago ir kelis kartus pabrėžė, kad elgtis taip, kaip pasielgė J.Rėksnys, prokurorui nedera.
Regi naują kyšio formą
Į E.Pašilio nemalonę J.Rėksnys pateko dėl interviu išsakytos kritikos politikams, kurie kišdavosi į bylas ir prokurorų paklusnumą vykdant jų nurodymus.
„Aukšti politikai pasijuto dievybėmis.
Jie kapoja galvas, kad žinotume savo vietą. Jie baudžia arba papirkinėja.
Lietuvos valstybinėse institucijose net atsirado nauja kyšio forma – papirkinėjama postais, skiriama į geras pareigas užsienyje, Europos Sąjungos institucijose. Per kelerius metus žmogaus finansinė padėtis pagerėja, jis gali grąžinti būsto paskolą. Bet ar tai – ne korupcija?
„Kai kurie aukšti politikai labai gerai išmoko tokias pamokas. Buvo paduodamas sąrašas žmonių ir liepiama jiems pareikšti įtarimus, nors tam nebūdavo pagrindo“, – žurnalistei kalbėjo Prokurorų profsąjungos pirmininkas.
Kritikas pradėtas menkinti
Tokius žodžius generalinis prokuroras priėmė kaip asmeninį įžeidimą ir pradėjo tokį karą, kurio, anot Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Gintaro Jasaičio, prokuratūroje dar nėra buvę.
J.Rėksnį pulta menkinti kaip skyriaus vadovą, dėl jo elgesio vykdyta apklausa prokuratūros vidiniame tinklalapyje, jis svarstytas etikos komisijoje, pažemintas į eilinius prokurorus, nebuvo išleistas į komandiruotę Vokietijoje.
„Darbdaviui nepatiko išsakyta kritika ir, užuot išsiaiškinus prokuratūros darbo trūkumus ir problemas, buvo pradėtas susidorojimas su profesinės sąjungos pirmininku“, – teisme piktinosi J.Rėksnys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.