Atskleidė, kas vyksta už uždarų durų prokuratūroje: „savų“ žmonoms – karjera, kitiems – bausmės
Asta Kuznecovaitė
„Lietuvos rytas“
2020-07-06 18:58Apie keistus dalykus prokuratūroje prabilęs ir dėl to į žemesnes pareigas perkeltas prokuroras Julius Rėksnys įsitikinęs, kad tapo generalinio prokuroro Evaldo Pašilio asmeninio keršto auka.
„Generalinis prokuroras nuobaudą man paskyrė už jo ir jam palankių politikų kritiką, – teigė Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras 47-erių J.Rėksnys, kuris per teismą bando grįžti į ankstesnes pareigas.
Iš šio skyriaus vadovo į eilinio prokuroro pareigas jis buvo perkeltas šių metų kovą generalinio prokuroro įsakymu, kaip esą pažeidęs prokurorų etikos kodeksą, nes „Lietuvos rytui“ atskleidė tamsiąsias prokuratūros darbo puses – papasakojo, kad politikai, tarp jų ir tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kišosi į bylas ir nurodinėjo, kaip jos turi būti tiriamos.
„Dėl to, kad politikai manipuliuoja teisingumu, Lietuva nė iš tolo nepanaši į tokią Europos Sąjungos valstybę, kurioje žmogus gerbiamas, jo nuomonė išklausoma“, – 2019 metais dienraščiui sakė J.Rėksnys.
Neklausė komisijos nuomonės
Nors J.Rėksnys kalbėjo kaip prokurorų profsąjungos pirmininkas, E.Pašilis šį jo interviu įvertino kaip asmeninį įžeidimą ir nurodė jo elgesį svarstyti Prokurorų etikos komisijai.
Jos sprendimas J.Rėksniui buvo nepalankus, skyriaus vyriausiajam prokurorui pasiūlyta skirti papeikimą, tačiau E.Pašilis nusprendė kitaip ir jį perkėlė į žemesnes pareigas.
„Tokia tarnybinė nuobauda nepagrįsta“, – įsitikinęs prokuroras. Jis E.Pašilio įsakymą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Pasak J.Rėksnio, generalinio prokuroro jam skirta nuobauda neproporcinga, nes jis per ilgus darbo metus prokuratūroje nėra nė karto baustas, charakterizuojamas tik gerai, ne sykį skatintas, interviu davė kaip profsąjungos pirmininkas gindamas viešąjį interesą, o prokuratūra dar ir praleido terminą, per kurį galėjo skirti nuobaudą.
Pradėjo nuo priešų paieškų
J.Rėksnys pasakojo, kad prokurorų profesinė sąjunga buvo sukurta 2011 metų vasarį, kai prokuratūrai vadovavo Darius Valys, kurio pradėtos pertvarkos darbą pavertė visišku chaosu: „Profsąjunga susikūrė tam, kad prokurorai turėtų teisę kritikuoti savo valdžią. Tuo metu mūsų vadovybė pajuto esanti labai didelė valdžia, jautėsi nebaudžiama ir bijojo tik viešumo.“
Ir nors tąkart profesinė sąjunga D.Valį kritikavo itin dažnai, jokių sankcijų nesulaukė, jos prasidėjo tik tada, kai D.Valį pakeitė E.Pašilis. Jis ėmė ieškoti žmonių, kurie apie prokuratūros blogybes kalba už jos ribų.
Savi sulaukdavo malonės
Atmosfera prokuratūroje, pasak J.Rėksnio, tik blogėjo, skaidrumo paskiriant prokurorus į aukštesnes pareigas taip pat neliko – visi iš anksto žinojo, kas laimės konkursus į vienas ar kitas pareigas, nors tie žmonės ir nebuvo nusipelnę paaukštinimo.
Atmosfera dar labiau įkaito 2019 metų pavasarį, kai nemažai prokurorų pasijuto diskriminuojami – nors ir surinkdavo daugiausia balų konkursuose į aukštesnius postus, juos užimdavo E.Pašiliui artimi žmonės.
Taip į Panevėžio apylinkės vyriausiojo prokuroro pareigas E.Pašilis paskyrė savo dukters krikštatėvį Julių Gelumbauską, nors jis atrankoje surinko mažiausiai balų.
E.Pašilio malonę pajuto ir jo pavaduotojų šeimos – Dariaus Karčinsko žmona Jūratė buvo paaukštinta į Vilniaus apygardos prokurores, o pavaduotojo Žydrūno Radišausko sutuoktinė Jūratė perkelta dirbti į Generalinę prokuratūrą.
„Tas atrankas mes vadinome viešaisiais pirkimais su iš anksto žinomais laimėtojais. Negali būti normalu, kai generalinio prokuroro pavaduotojų žmonos daro karjerą tokiu būdu“, – Vilniaus apygardos administraciniame teisme liudijo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintaras Jasaitis.
Išgelbėjo visuomenininkai
Šis prokuroras pernai pavasarį „Lietuvos ryto“ žurnalistei Rasai Karmazaitei taip pat pasakojo apie netvarką prokuratūroje, tačiau, skirtingai nei J.Rėksnys, bausmės išvengė.
G.Jasaitis mano, kad priežastis, kodėl jis liko nenubaustas, labai paprasta – jo elgesį tyrusioje Etikos komisijoje visuomenininkų buvo daugiau nei prokurorų ir jų balsai lėmė, kad būtų paskelbta, jog jis Prokurorų etikos kodekso nepažeidė.
G.Jasaitis teisme ne kartą pabrėžė, kad J.Rėksnys su žurnaliste kalbėjo ir dėl to nukentėjo ne kaip eilinis prokuroras, o kaip profsąjungos vadovas: „Jei jis nebūtų profsąjungos pirmininkas, jo išvis niekas nebūtų kalbinęs.“
Generalinė prokuratūra mano, kad nuobauda J.Rėksniui skirta pagrįstai, ir prašo jo skundą atmesti. Ką nuspręs teismas, paaiškės po savaitės.