Kiek dar sostinėje likę lauko tualetų, niekas nesuskaičiuos, nors jie seniausiai turėjo būti sulyginti su žeme. Seniausiai vilniečiai turėjo naudotis ir elementariais patogumais – tualetais namuose, nuotekų tinklais.
Tačiau savivaldybė, kuri tai turėtų kontroliuoti, nusiplauna rankas. O vilniečius, kurie skundžiasi lauko tualetų dvoku, siunčia į policiją. Tiesa, kartais Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai atvažiuoja patikrinti, tačiau pareiškia, kad smarvės lygio nustatyti neįmanoma.
Stovi prie pat šaligatvio
Krokuvos gatvėje gyvenantis Irenijus Puotkalis gali pateikti ilgiausią susirašinėjimą su savivaldybe dėl trijų atliekų konteinerių.
Šie konteineriai – prie pat šaligatvio ir nuo jų sklinda šlykščiausia smarvė. I.Puotkaliui ne kartą teko matyti, kaip aplinkiniai gyventojai, atėję su naktiniais puodais ar kibirais, pila į konteinerius fekalijas ir šlapimą.
„Pro konteinerius vaikšto šimtai praeivių, šalia vaikų darželis, į kurį tėvai veda mažylius. Galima užsikrėsti baisiomis ligomis. Vaizdas ir kvapas klaikūs, o savivaldybė nieko negali“, – stebėjosi vilnietis.
Pastarasis savivaldybės pasiūlymas jį papiktino. Valdininkai patarė pamačius asmenį, pilantį į konteinerį tualeto turinį, kreiptis į policijos pareigūnus.
Pateikė ne vieną pasiūlymą
Šiukšlių atėjęs išmesti Krokuvos gatvės gyventojas patvirtino, kad kai kurie kaimynai savo namuose iki šiol neturi tualetų. Tai liudijo ir aplink konteinerius dar neišdžiūvusios šlapimo balos.
Kai I.Puotkalis tvyrant birželio karščiams gavo iš savivaldybės automatinį atsakymą, kad elektroninis laiškas gautas, užregistruotas ir persiųstas nagrinėti pagal kompetenciją, jis valdžiai pateikė konkrečius pasiūlymus, kaip būtų galima spręsti problemą.
Jis siūlė nereikalingą vaizdo kamerą ties Krokuvos ir Kalvarijų gatvių sankryža nukreipti į atliekų konteinerius. Tada paaiškės, kas pila nešvarumus. Taip pat savivaldybė galėtų patikrinti, kas aplinkiniuose namuose nėra įsirengęs sanitarinių mazgų. Vilnietis netgi nurodė konkrečius adresus.
Jeigu jau to neįmanoma atlikti, I.Puotkalis pasiūlė savivaldybei ties Krokuvos gatve įrengti specialų šulinį fekalijoms arba priversti gyventojus įsigyti tam skirtą talpyklą. Taip, kaip buvo prieš šimtą metų.
Anksčiau fekalijas į konteinerius Kalvarijų, Daugėliškio gatvėse pildavo ir kiti Šnipiškių gyventojai, bet dabar tokių atvejų kitur nepasitaiko.
Saugo dėl vienos šeimos
Aplinkiniai gyventojai nerimsta ir dėl Panevėžio gatvėje esančio lauko tualeto. Nuo jo smarvė tvyro ne tik aplinkiniuose kiemuose, bet ir vaikų darželio teritorijoje.
Tačiau savivaldybė neatsakė, kada lauko tualetą ketina nugriauti, nors jis beveik niekam nereikalingas. Mat dauguma gyventojų namuose turi įsirengę sanitarinius mazgus.
Manoma, jog lauko tualetas iki šiol nenugriautas vien todėl, kad patogumų namuose neturi viena Lenkų gatvėje gyvenanti šeima.
Pagaliau pasirašė sutartis
Dar daugiau aistrų kelia lauko tualetas Varšuvos gatvėje. „Susirašinėjimas dėl lauko tualeto kaip visuomet tęsiasi be pabaigos, nesiimant veiksmų ir atsakomybės“, – laiške savivaldybei priminė Varšuvos gatvės gyventojas.
Jis ne vienus metus siekia, jog tualetas būtų nugriautas, bet pavyko pasiekti tik tiek, kad namuose patogumų neturintys gyventojai buvo priversti sudaryti sutartis su nuotekų vežėjais.
Iki tol sutarčių nebuvo ir nuotekų iš lauko tualeto neišveždavo metų metus. Beje, sutarties nebuvo sudariusi ir socialinio būsto nuomininkė, kuri dešimtmečius gyveno viename Varšuvos gatvės name be patogumų.
Šiuo metu savivaldybei priklausantis butas tuščias, bet tualeto jame įrengti niekas neketina.
Kad lauko tualetu besinaudojantys Varšuvos gatvės gyventojai neturi sutarčių su nuotekų vežėjais, savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnas nustatė tik gegužę, kai tikrino kaimynų skundą.
Vilniečiai tokiu būdu pažeidė tvarkymo ir švaros taisykles.
Tačiau savivaldybė iki šiol nenusprendė, ar lauko tualetas atitinka aplinkosaugos reikalavimus.
Lauko tualetu naudojasi ir Varšuvos gatvėje gyvenanti Jevgenijaus Kušlevičiaus šeima. Jis tikino, kad tai nieko nuostabaus, – kaimuose būdelės buvo šimtmečius.
Namuose neatsirado vietos
Vilnietis sakė, kad tualetą prižiūri jo žmona ir kaimynė. Mažai kas tualetu ir naudojasi – tik dviejų butų gyventojai. Dar viename bute, kuriame nėra patogumų, retai kas apsistoja. Šeimininkė gyvena Maskvoje ir į Vilnių atvažiuoja tik du kartus per metus.
Kodėl J.Kušlevičius savo namuose neįsirengia tualeto? Vyras tvirtino, kad sanitariniam mazgui trūksta vietos – butas labai mažas. Tad į jį įvesti tik šalto vandens vamzdžiai. Vilniečiai iki šiol naudojasi dujų balionais, o vandenį šildo ant viryklės.
J.Kušlevičius įsitikinęs, kad dėl lauko tualeto nepatenkintas tik vienas kaimynas iš gretimo neseniai pastatyto namo.