Nusėsti gultai, užimti hamakai, vaikai krykštauja statydami smėlio pilis. Taip neįprastai šiomis dienomis atrodo Lukiškių aikštė, kai čia buvo atidarytas daug aistrų sukėlęs paplūdimys „Open Beach“.
Negalintiems išvykti atostogų į užsienį arba nenorintiems grūstis pajūryje Vilnius pasiūlė alternatyvą – dirbtinį, visiems atvirą paplūdimį miesto centre.
Vilniečiai ir miesto svečiai čia gali ne tik atsipūsti po darbų, pasikaitinti saulėje ar paskaityti knygą, bet ir didžiuliame „Telia“ pastatytame ekrane pažiūrėti kino, serialų ir edukacinių laidų programą.
Tai – Vilniaus atsakas į karantino sukurtus ribojimus. „Open Beach“ turi visus paplūdimiui būdingus atributus – gultus, skėčius, paplūdimio tinklinio aikštelę, persirengimo būdelę ir net paplūdimiui pritaikytas darbo vietas su nemokamu internetu.
1660 kvadratinių metrų ploto paplūdimiui supilti panaudota 300 kubinių metrų smėlio.
Greta paplūdimio iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kuriame bus rodomi išskirtiniai filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai. Tiesa, pro šalį keliavę vaikinai pastebėjo, kad iš garsiakalbių sklindantis jūros ošimas galėtų būti kokybiškesnis, – dabar jis panašus į gatvės triukšmą.
O ką vilniečiai mano apie patį paplūdimį?
Sustojo, nes vaizdas buvo viliojantis
Hamake besiilsintis Ignas Gedvilas specialiai į paplūdimį nėjo. Tiesiog važiavo riedlente pro šalį ir sumanė užsukti, kad atsipūtęs pietums suvalgytų kelis bananus. „Nebuvau matęs paplūdimio Lukiškių aikštėje, bet vaizdas buvo viliojantis“, – šypsojosi vilnietis. Juolab kad kituose Europos miestuose panašaus jis nebuvo matęs. I.Gedvilas sakė nematąs priežasties, kodėl kitais metais toks paplūdimys Lukiškių aikštėje nebūtų įrengtas: „Žinoma, tai miestui kainuoja, bet kiek vilniečių tokia pramoga suteikia džiaugsmą.“
Labiausiai trūksta dušo arba baseino
Į paplūdimį per pietų pertrauką atėjusios (iš kairės) Lolita, Edita ir Jolanta taip pat pastebėjo vieną trūkumą: nėra dušo ar baseino. Jo tikrai reikėtų po saulės vonių. Bet šiaip, šių vilniečių merginų nuomone, pramoga vasarai gera.
Lukiškių aikštėje pasigedo tikrų poilsiautojų – regi vien smalsuolius
Per pietų pertrauką Audrius nutarė pasidairyti paplūdimyje. Žingsniuodamas lentų taku jis juokavo: „Kaip pasakyti apie paplūdimį – kvailai ar protingai?“ Surimtėjęs jis paaiškino: jeigu toks paplūdimys būtų prie sutvarkytos Neries krantinės, visi sveikintų tokį darbą. Jis paplūdimyje Lukiškių aikštėje pasigedo tikrų poilsiautojų.
Audriaus nuomone, dauguma paplūdimyje susirinkusių – smalsuoliai, kuriems svarbu pasidaryti asmenukę, per pietų pertrauką prigulti ant gultų. Audriui užkliuvo ir pavadinimas „Open Beach“. Jo nuomone, jeigu jau reikia angliško, jis galėtų būti mažesnis, po lietuviškomis raidėmis: „Bet tai ne vien šio paplūdimio bėda. Vilniaus gatvėje sunkiai rasime užeigą lietuvišku pavadinimu.“
Lazdynų gyventojai kur kas patogiau, nei vykti iki Salotės ežero
Lidija Kinderienė pasakojo pro paplūdimį ėjusi trečiadienį. Tada ir pamaniusi, kad kitą dieną čia būtų gerai pailsėti. Taip ir padarė. Lazdynuose gyvenanti moteris anksčiau važiuodavo prie Salotės ežero, bet atvykti į Lukiškių aikštę jai gerokai patogiau. Juolab kad kelionė trunka tik 20 minučių.
„Puikus paplūdimys ir svarbiausia – viskas nemokamai: gultai, skėčiai. Užsienyje paplūdimiuose už tai mažiausiai kelis eurus tektų pakloti“, – džiaugėsi vilnietė. Ją stebina vyresnio amžiaus kaimynių elgesys – jos dieną tik prie namų išeina pasėdėti ir toliau kojos nekelia. Aktyvi L.Kinderienė mėgsta keliauti. Šį sausį ji lankėsi Dubajuje, praėjusią vasarą poilsiavo Ispanijoje. Anksčiau moteris keliavo į Kanarus, du kartus – į Alžyrą.
Poilsiauti čia neateis
Pro šalį einantis Stasys stebėjosi savivaldybės sumanymu tokioje vietoje įrengti paplūdimį: „Jis tiktų prie upės, ežero. Poilsio vietų prie vandens telkinių aplink Vilnių trūksta, o čia sugalvojo įrengti ten, kur mažiausiai tinka. Tikrai niekada čia neateisiu poilsiauti. Man poilsiui patinka labiau lietuviui įprastos vietos.“
Vertingosios aikštės savybės nepažeistos
Dirbtinis paplūdimys Lukiškių aikštėje nepažeidžia šios vietos vertingųjų savybių, teigia Kultūros paveldo departamentas (KPD).
„Nors dirbtinio paplūdimio įrenginiai nepažeidžia vertingųjų aikštės savybių, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, kad Seimas yra priėmęs nutarimą, jog ši aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais, todėl aikštės pritaikymo sprendiniai, įrenginiai turėtų atsižvelgti į šią paskirtį“, – teigiama KPD pranešime.
Departamento nuomone, renginiai šioje reprezentacinėje aikštėje turėtų būti suderinti su valstybės institucijomis, tai nėra vien Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybė.
„Lukiškių aikštė – valstybės saugomas, nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas, turintis jautrią sąsają su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę funkcijas, į kurias būtina atsižvelgti priimant aikštės tvarkymo ir pritaikymo sprendimus“, – tvirtina KPD.
Primenama, kad aikštėje įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863-1864 metų sukilimo dalyvių mirties vietą, akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui.
Seime skubiai parengtas ir pradėtas svarstyti specialus Lukiškių aikštės įstatymo projektas, kad memorialiniai aikštės akcentai „turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą“.