Šalies vadovo G.Nausėdos pernai išgirtos komandos byrėjimas lyg tyčia sutapo su smuktelėjusiu žmonių pasitikėjimu prieš metus išrinktu prezidentu.
Prezidentūrai nemažai kritikos skriejo ir po G.Nausėdos metinio pranešimo, kurį, kaip buvo užsiminę jo patarėjai, šalies vadovas ruošė be jų pagalbos.
Ar prezidentas ėmė nepasitikėti savo komanda? Ar patys G.Nausėdos pagalbininkai nutarė, kad tokios kėdės – ne jiems?
Pasirodžius žinioms apie Nacionalinio saugumo grupei vadovaujančio vyriausiojo patarėjo Jono Vytauto Žuko galimą pasitraukimą Prezidentūra iš pradžių dar bandė išsisukinėti – esą gandų nekomentuos.
Bet netrukus ėmė skverbtis informacija ir apie kelis kitus pokyčius: iš vyriausiosios patarėjos pareigų traukiasi Švietimo, mokslo ir kultūros grupei vadovaujanti Sonata Šulcė, patarėja teisės klausimais Ieva Saudargaitė, taip pat nuo prezidento rinkimų kampanijos pradžios G.Nausėdą lydėjęs Aistis Zabarauskas, kuris vadovavo gausiai Komunikacijos grupei.
Todėl Prezidentūrai netrukus neliko nieko kito, kaip patvirtinti ne pagal scenarijų ėmusias veržtis žinias apie pokyčius, kuriuos, atrodo, planuota pateikti bent dieną vėliau ir kiek kitaip.
Kad šykščiai aiškinami pokyčiai G.Nausėdos komandoje brendo jau kurį laiką, patvirtina tai, jog Prezidentūra dar ketvirtadienį įvardijo, kas pakeis J.V.Žuką ir S.Šulcę.
Buvusio kariuomenės vado įpėdiniu pasirinktas Nacionalinio saugumo grupėje dirbantis Darius Kuliešius, o S.Šulcės – Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja istorikė Jolanta Karpavičienė.
Neoficialiomis žiniomis, jau surasta pamaina ir A.Zabarauskui.
Prezidentūros teigimu, visi patarėjai esą priėmė sprendimus dirbti kitose srityse: J.V.Žukas suka į verslą, S.Šulcė tęs kūrybinį bei mokslinį darbą, A.Zabarauskas grįžta į privatų sektorių.
„Lietuvos ryto“ šaltinių žiniomis, A.Zabarauskas trauktis iš pareigų apsisprendė dar gegužę, bet buvo įkalbėtas palaukti bent jau metinio prezidento pranešimo.
Dar anksčiau apie norą išeiti esą užsiminė S.Šulcė. Tam įtakos galėjo turėti dar vasarį įvykęs akibrokštas Prezidentūroje, kai į rūmus nebuvo įleista Nacionalinės kultūros ir meno premijos atsiimti atvykusi aktorė Viktorija Kuodytė.
Jau kurį laiką sklido kalbų ir apie galimą J.V.Žuko pasitraukimą. Šaltinių teigimu, tokį norą buvęs kariuomenės vadas esą pareiškė dar kovą, bet kai kurie vėliau sekę įvykiai vis atitolindavo pokyčius.
Iš pradžių tam sutrukdė prieš karantiną kilęs skandalas, kai buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas apkaltino Valstybės saugumo departamento vadovybę kišusis į politinius procesus.
Po to buvo laukiama, kuo baigsis istorija dėl patarėjo D.Kuliešiaus vaidmens atsiradus naujų įtarimų dėl galimos korupcijos susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui.
Dar vėliau siekta išvengti sąsajų, kad J.V.Žukas iš posto traukiasi dėl teisėsaugos mestų įtarimų buvusiam Lietuvos verslo konfederacijos prezidentui Valdui Sutkui.
Kaip žinoma, pastarasis rinkimų kampanijos metu tarpininkavo G.Nausėdos susitikimui su kariuomenės vadu, kurį prezidentas gerokai iš anksto įvardijo kaip galimą savo būsimos komandos narį.
J.V.Žukas penktadienį „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad minėti įvykiai sutrukdė jam iš pareigų pasitraukti anksčiau nei planavo, nes dėl atsistatydinimo buvo sutarta gerokai anksčiau.
Buvęs kariuomenės vadas teigė nusprendęs išeiti iš Prezidentūros, kai suprato, kad jam čia sunku rasti savo vietą: „Mano įsivaizdavimas apie darbą prezidento komandoje buvo šiek tiek kitoks. Po kiek laiko supratau, kad jis – ne man.“