Liberalų sąjūdis surikiavo kandidatų sąrašą: V. Čmilytė-Nielsen – pirma, V. Pranckietis – trečias
Pranešimas spaudai
2020-06-27 13:24Šeštadienį baigėsi tris dienas trukęs Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimo daugiamandatę rinkimų apygardą reitingavimas. Abėcėlinis kandidatų sąrašas reitinguotas visuotiniu elektroniniu partijos narių balsavimu: prisijungę prie balsavimo sistemos partijos nariai turėjo 30 vienodų reitingo balsų, kuriuos po vieną paskirstė savo favoritams.
Sąrašo lyderė ir vedlė rinkimuose – partijos pirmininkė, liberalų frakcijos Seime seniūnė, šachmatų didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen, antrąją vietą sąraše užėmė kandidatas Pasaulio lietuvių apygardoje, Neringos savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Andrius Bagdonas, trečiąją – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ketvirtas – Seimo narys, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna, pirmąjį penketuką užbaigia pirmoji partijos pirmininkės pavaduotoja, Trakų r. merė Edita Rudelienė.
Toliau rikiuojasi Seimo narys, buvęs partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas, TSPMI profesorius, politologas Raimundas Lopata, Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas, Seimo kontrolierių įstaigos žmogaus teisių vyriausiasis konsultantas, protokolo ir etiketo ekspertas Arminas Lydeka, partijos pirmininkės pavaduotojas, buvęs Kauno vicemeras Simonas Kairys.
„Pristatome sąrašą, kurį surikiavo mūsų partijos nariai, vertindami kandidatų patirtį ir nuveiktus darbus. Šis sąrašas nebus koreguojamas nei partijos pirmininkės, nei partijos Valdybos. Šiandien pateikiame jį partijos Tarybai patvirtinti. Tai – procedūrinis formalumas, jis įtakos reitingui taip pat neturės. Esame vienintelė partija, kurios kandidatai sureitinguoti nesikišant partijos vadovybei“, – akcentuoja partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Pristatyta ir programa
„Mūsų pagrindinė kryptis – Galimybių Lietuva. Liberalams būtent sukuriamos realios galimybės reiškia gerovę. Tai leidžia gerinti savo, savo šeimos ir savo šalies gyvenimą. Tai nėra dovana, kurią piliečiams padovanoja valdžia. Valdžia privalo ne tik mokėti padalinti, uždrausti ir apriboti, bet ir sukurti sąlygas augimui, matyti tolimesnę perspektyvą, planuoti kelis metus į priekį“, – pabrėžė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Ji akcentavo, kad šiandien naujos galimybės kaip niekad svarbios. „Įvertinę dabartinę situaciją, išskyrėme penkias prioritetines sritis: tai savarankiškai dirbantys, kuriantys žmonės, kuriais valstybė turi pasitikėti ir sudaryti galimybes veikti. Sveika sveikatos apsaugos sistema, orientuota į prevenciją. Švietimas, ugdantis laisvei pasirengusį žmogų. Žalia Lietuva ir gamtai draugiška ekonomika. Ir, žinoma, apgintos žmogaus teisės, kurios, mūsų įsitikinimu, yra saugios vakarietiškos valstybės pagrindas ir garantas“, – kalbėjo partijos vadovė.
Programos rengimo grupės koordinatorius, Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas Simonas Kairys, pristatė pagrindines gaires iš Liberalų sąjūdžio programos. „Visas dokumentas sudaro per 100 puslapių: programos nuostatos, tikslai ir dar daug kitų svarbių dalykų bus pristatoma dalimis iki pat rinkimų“, – pristatymą pradėjo S. Kairys.
Jis išskyrė 15 sektorių – nuo švietimo, kultūros, sveikatos ir socialinio teisingumo iki žmogaus teisių, krašto apsaugos, užsienio politikos bei savivaldos, žemės ūkio ir aplinkosaugos su ekonomika.
„Liberalai visada laikėsi nuoseklios mokesčių mažinimo politikos ir išlieka nuoseklūs – akcentuoja mokesčių mažinimą. Sieksime mažinti GPM, o vertindami šiandieninius iššūkius ekonomikai – ir PVM. Būtinas efektyvus darbas su mažėjančiomis tiesioginėmis užsienio investicijomis ir startuoliais. Šiose srityse planuojame sukurti 100 tūkst. naujų darbo vietų per kadenciją“,- kalbėjo S. Kairys.
Anot jo, neišvengiamai reikalingas realus švietimo kokybės pokytis. Kaip viena iš galimybių atsigauti švietimui įvardytas savarankiškos mokyklos modelis, kuriai valstybė nustato siekiamus rezultatus, o jų įgyvendinimo būdas ir laikas paliekami mokytojų ir mokyklos bendruomenės atsakomybei.
Pristatydamas planuojamus sveikatos sistemos pokyčius, S. Kairys akcentavo veikiančios prevencinės medicinos būtinumą, veikiančią e-sveikatos sistemą bei pirminės sveikatos finansavimo didinimą 25 proc.
Pabrėžtas ypatingas dėmesys asmens laisvės, valstybės rimties ir nacionalinio saugumo balansui.
„Kultūra taps viena svarbiausių sričių. Būtina įtraukioji kultūra, skatinanti ne tik žmones ieškoti kultūros, bet ir kultūrą ateiti pas žmogų“,- sakė S. Kairys.
Liberalų sąjūdis iki 2025 m. įsipareigoja sukurti 50 000 naujų darbo vietų bioekonomikoje ir žiedinėje ekonomikoje. Programoje iškeltas tikslas išvalyti visas Lietuvos upes nuo taršos, miškingumą padidinti iki 35 procentų.
Taip pat – skatinti privačias investicijas į atsinaujinančios energetikos plėtrą klimato kaitos atžvilgiu neutralios Lietuvos 2050 m. kryptimi. Sudarant galimybes įmonėms, mažinančioms savo „anglies pėdsaką“, kurti savo išskirtinumą rinkoje, o pirkėjams rinktis jų gaminamą produkciją ar teikiamas paslaugas.
Kalbėdamas apie krašto apsaugos ir užsienio politikos sritis, S. Kairys pabrėžė pilietinio pasipriešinimo, kaip tiesioginės paramos kariuomenei aktyvinimą. Taip pat – įsipareigojimą nuosekliai didinti krašto apsaugos finansavimą, aktyviai investuojant į mokslą ir technologijas gynybos srityje su griežta finansų kontrole, būtinumą remti ES saugumo ir gynybos iniciatyvas, vertinant, kad Lietuvos nacionalinio saugumo pagrindas – NATO. Lietuva – aktyvi stiprios ES dalis, išlaikanti Rytų partnerystės kryptis.
Partijos programoje išskirtos ir migracijos bei tautinių bendrijų dalys. „Sieksime, kad tautinių bendrijų atstovai jaustųsi Lietuvos pilnaverčiais piliečiais. Kursime išmanią Lietuvos užsienio politiką, kurioje Lietuvos tarptautiniai įsipareigojimai derinami su Lietuvos visuomenės interesais ir lūkesčiais“, – apibendrino Liberalų sąjūdžio atstovas.