R. Tamašunienės kadrų politikos manevrai atsirito iki teismo – užgaidai nepakluso principinga valdininkė

2020 m. birželio 26 d. 05:33
Lietuvos Ryto Tyrimas
Kurį laiką Vidaus reikalų ministerijai tyliai vadovavusi Rita Tamašunienė, regis, jau įsidrąsino – ministrės strimgalviais perstumdomų kėdžių aidas atsirito net iki teismo, nes pavaldinė nesutiko būti pastumdėle.
Daugiau nuotraukų (14)
Baigiantis Seimo kadencijai valdančiosios daugumos viršūnės suskubo ieškoti būsimos užuovėjos saviškiams, o pastarieji – varvinti seilės į šiltas ir gerai apmokamas kėdes užsienyje.
Teisingumo viceministre pernai netapusi R.Svetikaitė jau buvo nusižiūrėjusi užimtą teisingumo atašė postą Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie Europos Sąjungos.
Šaltinių teigimu, iš pradžių šias pareigas einanti Aurelija Giedraitytė į Vilnių grįžti buvo įkalbinėjama savo noru.
Bet kai toks planas neišdegė, ministerija griebėsi įprastos gudrybės – užsimojo šias pareigas panaikinti iš viso.
Dar gudriau mėgino veikti R.Tamašunienė – vos metus Briuselyje dirbančią pavaldinę bandė suvilioti postu Vilniuje.
Tačiau sulaukusi netikėto pasipriešinimo ministrė buvo priversta paskelbti, jog teisėsaugos atašė pareigybė bus apskritai panaikinta.
Po skambučio – įsakymas
Buvusio ministro Eimučio Misiūno teisėsaugos atašė pernai vasarą paskirta Lina Charašauskaitė R.Tamašunienės skambučio sulaukė gegužės pradžioje.
Įvairių tarnybų generolams jau įpratusi vadovauti ministrė be didesnių įžangų L.Charašauskaitei pranešė, kad jos paslaugų kur kas labiau reikia Vilniuje, todėl jai teks skubiai grįžti į ministeriją.
Netrukus šiuos R.Tamašunienės žodžius palydėjo ir konkretus įsakymas, kuriuo L.Charašauskaitė nuo liepos 1-osios atšaukiama iš atašė pareigų ir perkeliama į ankstesnes – ministerijos patarėjos – pareigas Vilniuje.
Ministrės įsakymas grindžiamas būtinybe esą sutelkti administracinius gebėjimus ypač svarbiai užduočiai – L.Charašauskaitė turi parengti paraišką gauti ES paramą Civilinės saugos centrui Lietuvoje steigti.
Užduotis – tik dingstis
„Lietuvos ryto“ pakalbinta L.Charašauskaitė neslėpė, kad po ministrės skambučio jai iš karto ėmė kirbėti įtarimų, jog R.Tamašunienė ją Briuselyje staiga atrado ne vien dėl išskirtinių gebėjimų.
Specialioji atašė pripažino, kad brandinamas Cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių (CBRN) pajėgumų centro steigimo projektas jai yra pažįstamas, bet teigė, jog su šia užduotimi puikiai susitvarkytų ir Vilniuje dirbantys kolegos.
„Dingstis mane pirma laiko atšaukti iš pareigų vis dėlto skambėjo neįtikinamai. Lietuva turi užmojų steigti tokį centrą, bet ES kol kas net nėra paskelbusi kvietimo teikti paraiškas.
Akivaizdu, kad ministerijos vadovybei parūpo ne mano gebėjimai, bet darbo vieta Briuselyje.
Manau, svarbiausias tikslas – atlaisvinti šias pareigas ir pasodinti ten saviškį“, – „Lietuvos rytui“ teigė L.Charašauskaitė.
Iš atašė pareigų dabar ujama moteris prasitarė girdėjusi, kad šią kėdę jau matavosi vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius.
Buvusio Alytaus vicemero karjeros šuolis daugelį stebino ir prieš kelerius metus. 30-metis savivaldos veikėjas viceministru buvo paskirtas net nesulaukus etikos sargų sprendimo dėl galimo interesų konflikto.
Tuomet svarstyta, jog T.Tamulevičiui šios pareigos atiteko tik dėl stipraus politinio užnugario.
Sujaukė valdžios planus
Bet jeigu valdžios įstaigų koridoriuose sklandanti versija dėl T.Tamulevičiaus užmojų išvykti į Briuselį yra teisinga, tam iškilo netikėtas kliuvinys.
L.Charašauskaitė ministrės įsakymą dėl jos atšaukimo apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui ir taip gerokai sujaukė ministerijos vadovybės planus.
Akivaizdu, kad jie iš pradžių buvo kitokie, negu ministerija skelbė. Žiniasklaidai susidomėjus L.Charašauskaitės atšaukimu, – esą atašė pareigybė Briuselyje naikinama, nes ji tiesiog nereikalinga.
Ministrės patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad sprendimas atšaukti L.Charašauskaitę buvo priimtas gegužės 22 dieną.
Bet ministrės įsakyme nėra nė žodžio apie planus panaikinti atašė pareigybę.
Tokių užmojų atsirado tik birželio 11-ąją. Sutapimas: būtent tą dieną Vidaus reikalų ministerija (VRM) gavo teismo prašymą pateikti atsiliepimą į L.Charašauskaitės skundą – taigi turėjo suprasti, kad laisvas turėjęs likti postas slysta.
Todėl tik birželio 11-ąją ministerija suskubo derinti Vyriausybės nutarimo projekto, kuriuo nuo liepos siūloma panaikinti būsimą laisvą teisėsaugos atašė pareigybę.
Pasijuto tartum daiktas
Trejų metų kadencijai į atašė pareigas skirta L.Charašauskaitė „Lietuvos rytui“ tvirtino nesilaikanti įsikibusi šių pareigų, bet vis dėlto neslėpė nuoskaudų dėl ministerijos vadovybės elgesio.
„Aš suprantu, kad galiu būti atšaukta iš pareigų.
Bet tai turi būti motyvuojama, o ne daroma taip, kaip kam šauna galvą, – noriu atšaukiu, noriu palieku. Aš juk ne daiktas.
Aš net nemačiau mano būsimų pareigų ministerijoje aprašymo. Manęs niekas net nepaklausė, ar man jos priimtinos, ar aš sutinku, ar noriu.
Dabar girdžiu, kad nuo liepos 1 dienos naikinama atašė pareigybė. Bet ar neturėčiau būti apie tai informuota? O aš apie tai sužinau tik iš gandų ir iš ministerijos atsiliepimo teismui.
Jei būčiau iš anksto žinojusi, jog darbas Briuselyje truks tik metus, būčiau gerai pasvarsčiusi, ar verta dalyvauti atrankoje. Šie pokyčiai buvo iššūkis.
Gyvenimo planus teko iš esmės pakeisti ne tik man, bet ir mano draugui.
Jis jau irgi buvo suplanavęs atvykti į Briuselį – čia kūrė verslo planus“, – apie sujauktus asmeninius planus „Lietuvos rytui“ kalbėjo moteris.
Neturėjo kito pasirinkimo
Tiesa, L.Charašauskaitė pripažino, kad apskundusi ministrės įsakymą teismui gerokai sujaukė ir ministerijos vadovybės planus.
Teisininkė neabejoja, kad jai tai gali neigiamai atsiliepti, bet kitaip pasielgti esą negalėjo.
„Turbūt buvo tikimasi, kad aš iš karto susikrausiu lagaminus, grįšiu ir nesiskųsiu.
Bet taip būtų ir toliau formuojama praktika, kai be aiškių motyvų, o tik kam nors užsigeidus vieni žmonės po mėnesio arba kelių išspiriami, o į tas vietas sukaišomi savi. Galėjau neprieštarauti sistemai, bet pasirinkau kitą kelią“, – kalbėjo teisininkė.
Ar ji įsivaizduoja, kad stodama skersai kelio ministrei galės darbuotis ministerijoje?
„Eisiu į darbą iškėlusi nosį. Bet manau, kad tokia situacija, į kurią patekau aš, o ir kai kurie kiti mano kolegos, nėra teisinga.
Niekur anksčiau su tokia šiurkščia savivale nesu susidūrusi. Manau, tokio elgesio su manimi nenusipelniau“, – neslėpė apmaudo L.Charašauskaitė.
Vilniuje pristigo žmonių?
Tuo metu pačiai R.Tamašunienei jos vykdomos kadrų politikos viražai neatrodo neįprasti ar keliantys įtarimų.
Užkalbinta Seime ministrė pareiškė nutarusi atšaukti atašė todėl, kad Vilniuje esą trūksta kompetentingų valstybės tarnautojų.
Paklausta, kodėl teisėsaugos atašė pareigybę buvo apsispręsta naikinti tik po to, kai L.Charašauskaitė nesutiko vykdyti jos įsakymo savo noru sugrįžti į Vilnių, ministerijos vadovė aiškino, jog buvo apskaičiuota, kad šitaip bus naudingiau.
Beje, ministrės patarėja B.Zaborovska-Zdanovič „Lietuvos rytui“ atsakė, kad įsakyme atašė pareigybės naikinimas nėra minimas todėl, kad VRM esą pirmiausia siekė priimti socialiai atsakingą sprendimą, iš pradžių norėta pasirūpinti laikinai į atašė pareigas perkeltu darbuotoju, jo grąžinimu į pagrindines pareigas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.