Bene ryškiausias po ilgokos pertraukos atliktos apklausos rezultatas – žemyn nučiuožę prezidento Gitano Nausėdos reitingai.
Per karantiną šalies vadovas tarsi bandė būti aktyvus, su daug kuo lyg ir kalbėjosi, kai ką siūlė, bet jo veikla vis dėlto neretai priminė blaškymąsi.
Pasirodo, tai įžvelgė ne tik kritiškai nusiteikę politikos ekspertai, bet ir paprasti piliečiai.
Prezidentą palankiai įvertino 60,1 proc., o nepalankiai – 13 proc. šalies suaugusių gyventojų.
Tai smarkiai skiriasi nuo kovo pradžioje atliktos apklausos rezultatų, kai G.Nausėdą palankiai vertino net 74,8 proc., o nepalankiai – tik 7,8 proc. piliečių.
Taip pat susvyravo nemažos dalies žmonių pasitikėjimas Prezidentūra kaip institucija. Ankstesnėje apklausoje pasitikinčiųjų ja buvo 57,4 proc., o dabar liko 46,2 proc. Užtat nepasitikinčiųjų padaugėjo nuo 11,8 iki 14,4 procento.
Šalies vadovo neturėtų nudžiuginti ir žmonių atsakymai į klausimą „Kokie Lietuvos visuomenės veikėjai geriausiai atstovauja jūsų interesams?“
Nors čia, kaip ir anksčiau aptartoje lentelėje, prezidentas liko pirmoje vietoje, pasitikėjimas juo sumenko nuo 20,3 iki 14,5 procento.
Tuo metu savo gerbėjų būrį nuo 7,5 iki 9 proc. apklaustųjų pagausinęs premjeras Saulius Skvernelis gerokai priartėjo prie prezidento. Beje, Vyriausybės vadovas pagerino savo pozicijas ir susumavus atsakymus apie palankų arba nepalankų vertinimą.
Matyt, žmonės įvertino premjero pastangas suvaldant koronaviruso krizę. Pastaruoju metu buvo girdėti balsų, teigiančių, jog ūgtelėjo ir viešumoje nuolat šmėžavusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos populiarumas. Bet apklausa to neparodė.
Daugelis politikų vasaros pradžioje buvo įvertinti panašiai kaip ir prasidėjus pavasariui. Tačiau kai kurie ministrai turėtų susirūpinti nusmukusiais reitingais.
Antai skandalą dėl palankumo medžioklei lankais sukėlusį Aplinkos ministerijos vadovą Kęstutį Mažeiką palankiai įvertino tik 15,2 proc., o nepalankiai – 29,8 proc. apklaustųjų.
Praėjusios apklausos rezultatai buvo atitinkamai 24,9 ir 21,5 procento. Gyventojai taip pat nepaglostė švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, kuris užklupus pandemijai blaškėsi ir dėl mokyklų darbo, ir dėl egzaminų tvarkos.
Partijų rikiuotė per karantiną beveik nepasikeitė. Jeigu Seimo rinkimai vyktų dabar, 14,3 proc. piliečių balsuotų už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Tiesa, kovą tokių buvo 17 proc. Smuktelėjo ir šios politinės jėgos vedlio Gabrieliaus Landsbergio populiarumas.
Antroje partijų rikiuotės vietoje – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nuo 12,4 proc. iki 13,4 proc. pagausinusi savo rėmėjų gretas ir šiuo metu tik galimos paklaidos ribose atsiliekanti nuo konservatorių.
Skelbiant šiuos apklausos rezultatus nuoroda į „Lietuvos rytą“ būtina.