Pasibaigus karantinui, tūkstantinės baudos: delsiantiems teks mokėti daugiau
Sandra Kindiuk
„Lietuvos ryto“ televizija
2020-06-19 08:27Lietuvoje trečiadienį oficialiai baigėsi karantinas, tačiau per trejų mėnesių laikotarpį šalies gyventojams teko gerokai paploninti pinigines. Policijos ir visuomenės sveikatos apsaugos specialistai teigia, kad įkliuvo tūkstančiai karantino taisyklių nesilaikusių pažeidėjų, kurie bendrai sumokėjo daugiau nei šimtą tūkstančių eurų.
„Pagrindiniai pažeidimai – saviizoliacija ir nesilaikymas grįžus iš užsienio. Be to, buriavimasis grupėse, apsaugos kaukių nedėvėjimas, šie trys pažeidimai buvo populiariausi“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis, pridurdamas, kad policijai teko fiksuoti daugiau nei 3 tūkst. skirtingų pažeidimų.
Laiku policijos skirtas baudas sumokėjo tik trečdalis pažeidėjų, iš viso apie ketvirtadalį milijono eurų. Dar 2 tūkst. žmonių baudas mokėti delsia.
„Jei žmogus susimokėjo baudą per dvi savaites, jam teko mokėti tik puse minimalios baudos – 250 eurų. Tiems, kurie nesumokėjo, gresia baudos nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų“, – perspėja R.Matonis.
Karantino metu baudų neišvengė ir įmonės. Kone šimtui įstaigų teks susimokėti nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų baudos.
„Kaip žinote, vienu laikotarpiu buvo leidžiama prekiauti tik maisto produktais, tačiau prekybininkai vykdė ir kitas veiklas. Kuomet pradėjo laisvėti karantino režimas, darbdaviai nematuodavo darbuotojų kūno temperatūros, nesekdavo jų sveikatos būklės. Maža to, buvo vykdomos grožio paslaugos, pavyzdžiui, kirpėjos nedėvėjo kaukių ar prekyba buvo vykdoma nesilaikius atstumų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento atstovė Donata Budrevičienė.
Nors karantinas atšauktas, tačiau tarnybos perspėja, kad dalis ribojimų lieka, o jų nesilaikantiems grės baudos.
Lauko ir vidaus renginiams lieka ribojimai dėl žmonių skaičiaus. Prekybos ir pramogų vietose ir toliau privalu laikytis atstumo, be to, turi būti sudarytos galimybės rankų dezinfekcijai ir higienai.
Grįžus iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių bus rekomenduojama izoliuotis, to nesilaikius ir užkrėtus kitus gresia bauda.
„Asmenims, kurie parvyksta ir kuriems reikia izoliuotis, tai nėra imperatyvi nuostata, tai yra rekomendacija, bet jeigu paaiškėtų, kad žmogus tų rekomendacijų nesilaikydamas, žinodamas, kad turi tam tikrų problemų užkrėtė kitus, ne tik, kad užsikrėtė, bet sukėlė rimtų problemų, už tai gali grėsti tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė“, – teigė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja, kad net ir pasibaigus karantinui, virusas niekur nedingo.
„Dabar atėjo metas mums visiems prisiimti atsakomybę, įvertinti individualią riziką prieš einant į lauką, į viešą erdvę, ten, kur bus daug žmonių. Galiu tik pasikartoti, kad nepamirškime užsidėti kaukių, jeigu einame į viešą vietą, ypač, kur yra daug žmonių, uždarose patalpose laikykimės atstumų, rankų higienos reikalavimų“, – teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorė Rolanda Lingienė.
Net ir atšaukus karantiną, toliau rekomenduojama dėvėti veido kaukes viešajame transporte, renginiuose uždarose patalpose, esant galimybėms, nukelti asmenines šventes ir vengti nebūtinų skrydžių į užsienį.