Lietuvoje – oficiali karantino pabaiga: susipažinkite, kokie ribojimai lieka, o kas tampa rekomendacijomis

2020 m. birželio 16 d. 23:59
Vos tik pradėjus tiksėti pirmosioms trečiadienio, birželio 17-osios dienos, minutėms, lygiai tris mėnesius Lietuvoje trukęs karantinas – baigtas. Nuo šiandien šalyje lieka galioti valstybės lygio ekstremali situacija, dėl kurios dalis ribojimų – vis dar išlieka. Taigi kokie tris mėnesius taikyti nurodymai lieka rekomendacijomis, o kokiais vadovautis privalėsime ir toliau?
Daugiau nuotraukų (56)
Portalas lrytas.lt kviečia susipažinti, kaip gyvensime jau nuo šiandien.
Judėjimo per sieną kontrolė. Lietuvoje ir toliau galios judėjimo per sieną kontrolė, bus ribojamas reguliarių skrydžių ir keltų atvykimas į šalį iš koronaviruso paveiktų valstybių.
Į Lietuvą bus įleidžiami tik tie Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos Konfederacijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės piliečiai ir šiose valstybėse teisėtai gyvenantys asmenys, kurių gyvenamoje valstybėje sergamumas koronaviruso infekcija per pastarąsias 14 dienų neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Tokių šalių sąrašas bus atnaujinamas kiekvieną savaitę. Patikrinimai bus vykdomi oro uostuose, Klaipėdos jūrų uoste ir penkiuose išorinės Europos Sąjungos (ES) sienos su Baltarusija ir Rusija kirtimo punktuose: bus matuojama atvykusiųjų temperatūra, jiems bus privaloma per 48 val. užpildyti keleivio kortelę.
Saviizoliacija. Visiems iš aukščiau minėtų šalių atvykusiems asmenims bus rekomenduojama 14 dienų saviizoliacija: jiems bus sudaryta galimybė gauti nedarbingumo pažymėjimą, jei sutinkama su privaloma saviizoliacija.
Tiesa, nors saviizoliacija bus tik rekomendacija, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad jos nesilaikantiems gali grėsti administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė.
„Tai reiškia, kad asmenys, kurie bus grįžę iš tų paveiktų šalių, kurios bus tvirtinamos sąrašu, per 48 val. nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvos Respubliką momento privalės užsiregistruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre ir, kadangi tokie asmenys bus laikomi turėjusiais sąlytį asmenimis, t.y. aukštos rizikos asmenimis, jiems bus taikoma izoliacija.
Vėlgi, ką noriu pasakyti, tai yra rekomendacija tas izoliacijos taikymas. Bet, jeigu vis tik paaiškėtų, kad asmenys rekomendacijos nesilaikė, ir dėl jų kaltės bendraujant, turint simptomų būtų užkrėsti kiti asmenys, arba, blogiausiu atveju, tiems asmenims įvyktų kažkokios rimtos komplikacijos, jiems gali būti taikoma tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė“, – aiškino jis.
Iš koronaviruso nepaveiktų šalių atvykstantiems asmenims jokie izoloacijos ribojimai netaikomi. Jie bus informuojami ir konsultuojami, kaip elgtis, jei pasireikštų ligos simptomai. Keleivių kontrolė vykstant per ES vidaus sienas nevykdoma.
Veido apsaugos priemonių dėvėjimas. Prekybos, paslaugų, renginių vietose veido kaukės – nebeprivalomos. Nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės nuo trečiadienio nebebus privalomos nei lankytojams, nei darbuotojams, tačiau ir toliau bus rekomenduojama jas naudoti.
„Kadangi virusas Lietuvoje plinta ir yra nustatomas ne tik židiniuose, o vienas kitas atvejis yra ir visuomenėje, kur yra sudėtinga atsekti tuos užsikrėtimo kelius, tai vis tik ten, kur renkasi daugiau žmonių, bus rekomenduojama ir toliau dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones“, – sakė A.Veryga.
Paslaugų ir prekybos vietų ribojimai. Viešose paslaugų ir prekybos vietose vis dar reikia laikytis saugus 2 metrų atstumo (gali būti mažiau, jei yra pertvara arba dėvimos asmens apsaugos priemonės), atstumai eilėse turi būti ne mažesni kaip 1 metras, prekybos vietose privaloma dezinfekuoti vežimėlius ir krepšius, darbuotojai ir klientai turi laikytis rankų higienos.
Darbdavys turėtų drausti dirbti asmeniui, jeigu jis turi ligos simptomų arba jam paskirta izoliacija. Tiek lankytojams, tiek darbuotojams rekomenduojama dėvėti asmens apsaugos priemones (veido kaukes, skydus, respiratorius, pirštines ir kt.).
Laisvalaikio ir pramogų vietose eilėse taip pat turi būti ne mažesni kaip 1 metro atstumai, privaloma patalpų dezinfekcija, rankų higienos laikymasis, rekomenduojama darbuotojams dėvėti asmens apsaugos priemones. Draudžiama dirbti darbuotojams, turintiems simptomų arba jeigu jiems paskirta izoliacija.
Tie patys ribojimai galioja lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų veiklai.
Restoranai, kavinės, barai, naktiniai klubai. Viešojo maitinimo įstaigoms (restoranams, kavinėms, barams, naktiniams klubas) turi būti taikomas saugus 2 metrų atstumas tarp asmenų, sėdinčių prie stalų (gali būti mažiau, jeigu įrengtos pertvaros), būtina patalpų dezinfekcija, rankų higienos laikymasis (plovimas ir/ar dezinfekcija).
Darbuotojams draudžiama dirbti turint simptomų arba jeigu jiems paskirta izoliacija, rekomenduojama dėvėti asmens apsaugos priemones. Viešojo maitinimo įstaigose neribojamas joks maisto pateikimas (švediškas stalas, bufetas), nebelieka darbo laiko ribojimo.
Masiniai renginiai. Kultūros, pramogų, sporto ar kituose renginiuose leistinas dalyvių skaičius nuo birželio 17 d. didinamas iki 150 žmonių uždarose erdvėse ir iki 700 atvirose, o nuo liepos 1 d. iki liepos 16 d. – iki 200 uždarose erdvėse ir iki 1 tūkst. atvirose. Atlikėjai, organizatoriai ir aptarnaujantis personalas į šį kiekį neįskaičiuojami.
Nuo birželio 17 d. uždaros erdvės negali būti užpildytos daugiau kaip 50 proc., dalyvių vietos turi būti išdėstomos šachmatiniu principu. Vyriausybė yra įsipareigojusi leistiną renginių dalyvių skaičių didinti etapais, atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją.
Renginiai turi būti organizuojami ir vykdomi laikantis žmonių srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitų būtinų visuomenės sveikatos saugos, higienos bei asmens apsaugos priemonių naudojimo sąlygų.
Švietimo įstaigų veikla. Atšaukus karantiną švietimo veikla neribojama, jei užtikrinamos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.
Visais atvejais reikia dezinfekuoti patalpas, laikytis rankų higienos, švietimo įstaigų darbuotojams negalima dirbti, jeigu jie turi ligos simptomų ar jiems paskirta izoliacija. Negalint užtikrinti nustatytų sąlygų, švietimo veikla tęsiama nuotoliniu būdu.
Sveikatos priežiūros įstaigos. Sveikatos priežiūros įstaigos turi būti pasirengusios paslaugų atnaujinimo planą, įstaigos vadovo nustatyta tvarka turi būti valdomi lankytojų srautai. Toliau skatinamos nuotolinės paslaugos, sudarant galimybę pasirinkti paciento lūkesčius labiausiai atitinkantį sveikatos paslaugos teikimo būdą.
Sveikatos priežiūros įstaigos turėtų sustiprinti infekcijų kontrolę, apsirūpinti ir naudotis asmens apsaugos priemonėmis, numatyti testavimo strategiją.
Karantinas Lietuvoje dėl koronaviruso pandemijos buvo įvestas kovo 16 dieną. Jis truko lygiai tris mėnesius.
karantinas^InstantAurelijus Veryga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.