Pablogėjusius 2 rodiklius įvardijęs A. Veryga pranešė, ar po karantino atšaukimo reikės dėvėti kaukes Saviizoliuotis nevers, bet grės baudos

2020 m. birželio 15 d. 13:24
Lietuvoje per praėjusią parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai ir viena mirtis. Bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekia 1773. Šiuo metu COVID-19 tebeserga 258 asmenys, 1429 – pasveiko. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad nuo šios infekcijos mirė 76 asmenys. Dar 10 sirgusiųjų COVID-19 mirė dėl kitų priežasčių. Nuo birželio 1 d. Lietuvoje užregistruota 17 įvežtinių atvejų.
Daugiau nuotraukų (37)
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį informavo, kad pagal numatytus keturis karantino atšaukimo kriterijus du iš jų vis dar yra prastesni nei buvo gegužės 22 d., nuo kada jie ir buvo pradėti fiksuoti.
Pagal du Vyriausybės patvirtintus karantino atšaukimo kriterijus – suminį sergamumą per pastarąsias dvi savaites, skaičiuojamą 100-tui tūkst. gyventojų, ir naujai fiksuotų užsikrėtimo atvejų procentą nuo visų ištirtųjų – situacija šalyje nuo gegužės 22 d. yra šiek tiek pagerėjusi.
Tiesa, blogesni rodikliai fiksuojami dėl įvežtinių ligos atvejų, kurių šalyje per praėjusią savaitę buvo aštuoni, nors nustatytuose kriterijuose nurodoma, kad jų turėtų būti ne daugiau nei penki.
Taip pat kol kas vis dar neatitinkame kriterijaus, kad ne mažiau nei 90 proc. per savaitę nustatytų naujų koronaviruso atvejų būtų susiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais židiniuose. Naujausiais duomenimis, tokių atvejų turime 83 proc. 
„Kol kas tie patys du kriterijai išlieka blogesni, nei gegužės 22 d. Bet bendrai situacija, jeigu vertintume sistemiškai, yra daugiau mažiau stabili, be kažkokio reikšmingo pablogėjimo“, – statistika dalijosi sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.
Anot ministro, pablogėję rodikliai iš dalies gali būti susiję ir su karantino režimo sąlygų švelnėjimu, pavyzdžiui, atidaromomis sienomis, aktyvesniu judėjimu tiek šalies viduje, tiek išorėje.
„Kuo daugiau yra judėjimo, tuo daugiau mes turime tų įvežtinių atvejų. Tie rodikliai nėra blogi, tiesiog, kai juos fiksavome, buvome labai gerame taške. Dabar mes tai vertiname labiau kaip svyravimus. Aišku, idealu būtų neturėti nė vieno atvejo, bet yra, kaip yra. Virusas yra gyvas“, – pabrėžė ministras.
Ar po karantino atšaukimo dar reikės dėvėti kaukes?
Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ar po karantino atšaukimo vis dar bus privaloma dėvėti veido apsaugos priemones susibūrimuose, uždarose erdvėse, akcentavo, kad šis ribojimas taps rekomendacija, tačiau jos laikytis reikėtų ir toliau.
„Kadangi virusas Lietuvoje plinta ir yra nustatomas ne tik židiniuose, o vienas kitas atvejis yra ir visuomenėje, kur yra sudėtinga atsekti tuos užsikrėtimo kelius, tai vis tik ten, kur renkasi daugiau žmonių, bus rekomenduojama ir toliau dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones“, – paragino A.Veryga.
Primename, kad tris mėnesius trukęs karantino režimas bus atšauktas jau birželio 17 d., trečiadienį. Po karantino atšaukimo šalyje liks galioti valstybės lygio ekstremali situacija. Plačiau apie tai skaitykite čia.
Už rekomendacijos nesilaikymą – administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė
Ministras taip pat pranešė, kad po karantino atšaukimo bus sudarytas paveiktų šalių sąrašas, iš kurių grįžus reikėtų saviizoliuotis. Tiesa, nors tai bus tik rekomendacija, jos nesilaikantiems gali grėsti administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė.
„Tai reiškia, kad asmenys, kurie bus grįžę iš tų paveiktų šalių, kurios bus tvirtinamos sąrašu, per 48 val. nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvos Respubliką momento privalės užsiregistruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre ir, kadangi tokie asmenys bus laikomi turėjusiais sąlytį asmenimis, t.y. aukštos rizikos asmenimis, jiems bus taikoma izoliacija.
Vėlgi, ką noriu pasakyti, tai yra rekomendacija tas izoliacijos taikymas. Bet, jeigu vis tik paaiškėtų, kad asmenys rekomendacijos nesilaikė, ir dėl jų kaltės bendraujant, turint simptomų būtų užkrėsti kiti asmenys, arba, blogiausiu atveju, tiems asmenims įvyktų kažkokios rimtos komplikacijos, jiems gali būti taikoma tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė“, – aiškino jis.
„Nepaisant to, kad tai bus tik rekomendacija, vis tik labai primygtinai ragintume jos laikytis. Už žalos kitiems asmenims padarymą, žinant, kad asmuo buvo įspėtas, jam buvo suteikta informacija, jam gali grėsti tam tikra atsakomybė“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Šiuo metu atvykimas iš Šengeno zonos šalių yra leidžiamas atsižvelgiant į sergamumą kiekvienoje šalyje. Lietuvos piliečiams leidžiama atvykti iš bet kurios šalies, tačiau parvykus iš šalių, kuriose sergamumas viršija 15 atvejų 100 tūkst. gyventojų, atvykus į Lietuvą reikia izoliuotis 14 dienų.
Primename, kad ministerija atnaujino šalių sąrašą, iš kurių grįžtant į Lietuvą nebereikės saviizoliuotis. Birželio 15-21 dienomis, dėl didelio sergamumo koronaviruso infekcija (COVID-19 liga), į Lietuvą vis dar draudžiama atvykti Švedijos, Portugalijos ir Jungtinės Karalystės gyventojams. 
Iš Belgijos atvykusiems užsieniečiams bus privaloma 14 dienų izoliacija. Lietuvos piliečiai į šalį gali sugrįžti iš visų šalių, tačiau atvykusiems iš aukščiau paminėtų valstybių privaloma 14 dienų izoliacija.
Kuriose savivaldybėse tirs daugiau?
Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad intensyvesni koronaviruso tyrimai šią savaitę planuojami vienuolikoje savivaldybių, kuriose sergamumas COVID-19 viršija Lietuvos vidurkį.
Intensyvesni tyrimai bus atliekami Širvintose, Vilniaus mieste ir rajone, Ignalinoje, Jonavoje, Klaipėdos rajone, Skuode, Ukmergėje, Švenčionyse, Elektrėnuose ir Šakiuose.
Sergamumo Lietuvoje rodiklis yra 3,5 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų, tuo tarpu Širvintose jis siekia 53,1, Vilniaus rajone – 26, Ignalinos rajone – 13,9, Jonavoje – 9,7, Klaipėdos rajone – 6,7, Vilniaus mieste ir Skuode – 6,2, Ukmergėje – 6, Švenčionių rajone – 4,4, Elektrėnuose – 4,2, Šakiuose – 3,7.
Minėtose savivaldybėse nuo birželio 15 iki birželio 21 dienos profilaktiškai bus tiriami visų gydymo, taip pat globos ir slaugos įstaigų, išskyrus vaikų globos įstaigas, darbuotojai.
Aurelijus Veryga^Instantkarantinas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.