Buvusi D. Grybauskaitės patarėja bando kelti sparnus į Briuselį

2020 m. birželio 12 d. 06:07
Prieš metus Teisingumo ministerijoje nutūpusiai buvusiai Dalios Grybauskaitės patarėjai Rasai Svetikaitei, regis, jau ir ten tapo per ankšta, o jos karjeros siekius vėl lydi užkulisinės intrigos.
Daugiau nuotraukų (12)
Prieštaringai vertinamai R.Svetikaitei jau buvo matuojama teisingumo viceministro kėdė, kurią praėjusių metų rudenį atlaisvino buvusios prezidentės D.Grybauskaitės išbrokuota į aplinkos ministrus siūlyta Irma Gudžiūnaitė.
Pastaroji buvo paskirta teisingumo atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje ir išvyko į Briuselį.
Laisvas likęs viceministro postas labai viliojo teisingumo ministro patarėja tuomet ką tik tapusią R.Svetikaitę, bet šie planai neišdegė.
Anot „Lietuvos ryto“ šaltinių, teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus pasirinktai kandidatūrai tada paprieštaravo premjeras Saulius Skvernelis.
Vis dėlto D.Grybauskaitės nurodymu teismų, Generalinės prokuratūros ir STT duris nuolat varsčiusi R.Svetikaitė nesėdėjo sudėjusi rankų ir, atrodo, jau suspėjo subrandinti kitą planą naujam karjeros šuoliui.
Dienraščio šaltinių teigimu, veikli patarėja šįkart užsigeidė tapti specialiąja atašė Lietuvos atstovybėje Briuselyje ir jos nestabdo netgi tai, kad šios pareigos vis dar užimtos.
Kažkam teks pasislinkti
Teisingumo ministerijos interneto svetainėje nurodoma, kad užsienyje darbuojasi dvi atstovės – be I.Gudžiūnaitės, atašė pareigas Briuselyje eina ir Aurelija Giedraitytė.
Neoficialiomis žiniomis, teisėsaugos atašė teisingumo ir vartotojų reikalams prieš dvejus metus paskirtos A.Giedraitytės kadencija turėtų baigtis tik kitų metų vasarą, bet ji esą jau visaip įkalbinėjama pirma laiko grįžti į Vilnių.
Priešingu atveju, kaip teigė „Lietuvos ryto“ šaltiniai Teisingumo ministerijoje, grasinama pradėti reorganizavimą ir vieną atašė pareigybę išvis panaikinti, galbūt įsteigiant naują, pavyzdžiui, Europos Taryboje Liuksemburge.
Kalbos ne iš piršto laužtos
Iš pradžių neigęs kalbas apie planuojamą pertvarką, kiek vėliau ministras E.Jankevičius „Lietuvos rytui“ vis dėlto patvirtino, kad tokios diskusijos vyksta.
Teisingumo ministerijos vadovas taip pat pripažino, kad jei vieną atašė būtų nuspręsta atšaukti, esą tai tikrai būtų ne pernai rudenį paskirta buvusi viceministrė I.Gudžiūnaitė.
„Ji naujai paskirta, o A.Giedraitytės kadencija jau eina į pabaigą“, – užsiminė E.Jankevičius.
Pasak ministro, kilo abejonių, ar ministerijai verta Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje turėti du atstovus: „Galbūt geriau turėti žmogų kur nors kitur. Dabar diskutuojama, ar geriau turėti tris atašė, ar du, bet kitose vietose.
Galbūt aiškiau viskas bus vidurvasarį. Kažkas taip myli Briuselį, bet per anksti kelia ažiotažą.“
Paklaustas, kodėl tokių svarstymų nekilo pernai, kai į Briuselį buvo siunčiama I.Gudžiūnaitė, ministerijos vadovas aiškino, jog tuomet buvo visiškai kita situacija, esą tuomet nebuvo viruso ir nereikėjo taupyti.
Kliūčių nebus daroma
E.Jankevičius tikino, kad R.Svetikaitė nėra jam pasiskundusi dėl dabar einamų pareigų ir esą nėra pareiškusi pageidavimų išvykti. Tačiau ministras neatmetė galimybės, jog patarėja gali pretenduoti į atašė pareigas.
„Kol kas apie jokias konkrečias pavardes dar nekalbama.
Negaliu garantuoti, kad R.Svetikaitė tikrai nepretenduoja.
Jei bus nuspręsta steigti kokią nors naują atašė pareigybę, rengsime kandidatų atranką, o joje galės dalyvauti R.Svetikaitė ir tie, kurie dabar atlieka atašė pareigas. Galbūt jie ją ir laimės. Nė vienam nebus uždrausta dalyvauti atrankoje“, – aptakiai kalbėjo Teisingumo ministerijos vadovas.
Beje, E.Jankevičius priminė, kad A.Giedraitytė į Briuselį dirbti išvyko atrankoje įveikusi tris ar net keturis kitus kandidatus.
Kartu ministras keistai tikino, kad į atašė pareigas esą pernelyg nesiveržiama: „Nežinia, ar kas nors norės ten važiuoti. Kai aš dirbau Vidaus reikalų ministerijoje, surasti žmogų, kuris norėtų išvykti trejiems metams, buvo problema. Juk yra šeimos, darbai, vaikai.“
Viceministre netapo
R.Svetikaitė su buvusia šalies vadove D.Grybauskaite dirbo dvi kadencijas. Nors buvo pasklidę kalbų, jog kadenciją baigusi prezidentė paprašė pasirūpinti buvusia jos pavaldine, tada E.Jankevičius to nepatvirtino.
Ministras praėjusį rudenį taip pat teigė, kad buvusi viceministrė I.Gudžiūnaitė pati pageidavo išvykti į užsienį: „Mes į Briuselį siunčiame stipriausią kandidatą, kuriam turime labai svarbių užduočių.“
Bet ministerijos vadovas tikino, kad I.Gudžiūnaitės išvažiavimas esą niekaip nesusijęs su R.Svetikaitės noru užimti viceministro postą.
„Aš nežinau kito tokio stipraus kandidato kaip R.Svetikaitė“, – tada džiaugėsi E.Jankevičius. Atrodo, jog jis neabejojo, kad buvusios prezidentės patarėjos kandidatūrą į viceministrus pavyks suderinti su premjeru.
Vis dėlto po „Lietuvos ryto“ publikacijos R.Svetikaitė nebuvo paskirta į šias pareigas.
Prikišo dvejopus standartus
Gali būti, kad S.Skvernelis tada nepalaimino R.Svetikaitės vis dar grieždamas dantį dėl D.Grybauskaitės sprendimo neskirti I.Gudžiūnaitės aplinkos ministre.
Toks buvusios šalies vadovės žingsnis tada smarkiai supykdė ilgai ir nesėkmingai tinkamo kandidato vadovauti Aplinkos ministerijai ieškojusį premjerą.
Į šaltąjį karą su Prezidentūra tuomet įsivėlęs Vyriausybės vadovas D.Grybauskaitę kaltino taikant dvejopus standartus – savus glostant, o kitus talžant.
Premjeras pažėrė ir pavyzdžių, kai prezidentė protegavo savus. Kai kurie buvę D.Grybauskaitės pavaldiniai, baigiantis jos kadencijai, iš tiesų buvo skubiai skiriami į įvairias pareigas ambasadose ar valstybės įmonėse.
Beje, ir Lietuvos nuolatinei atstovybei prie ES vadovauja buvusi kadenciją baigusios prezidentės vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė.
Aistros dėl teisėjo
R.Svetikaitės pavardė tarp galimų kandidatų sušmėžavo ir praėjusią savaitę Teisingumo ministerijai paskelbus teisėjo atranką į Europos Sąjungos bendrąjį teismą.
Ši prestižine laikoma pozicija valdžios koridoriuose daug aistrų kelia jau visus metus.
Pernai vasarą baigėsi šiame teisme dirbančio teisėjo Virgilijaus Valančiaus kadencija, tačiau jis dirba iki šiol, nes Lietuvoje nesutariama, kas galėtų jį pakeisti.
Vyriausybė siūlė V.Valančių palikti dar vienai kadencijai, bet tam paprieštaravo prezidentas Gitanas Nausėda – pareiškė, kad kiti kandidatai esą pasirodė geriau.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.