Nuspręsta: nuo kitos savaitės karantinas Lietuvoje atšaukiamas, gyvensime ekstremalios situacijos sąlygomis

2020 m. birželio 10 d. 06:02
Dar papildyta
Birželio 17 d. lygiai tris mėnesius dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje trukęs karantino režimas bus atšauktas, o vietoje jo šalyje liks galioti dar vasario pabaigoje paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija. Tokį sprendimą trečiadienį priėmė ministrų kabinetas. Tiesa, net ir atšaukus karantiną, kai kurie ribojimai išliks, o dalis jų, pavyzdžiui, kaukių dėvėjimas, liks tik rekomendacijomis.
Daugiau nuotraukų (85)
„41 savivaldybėje nėra naujų ligos atvejų, nedaug pacientų, kurie būtų stacionarizuoti. Situacija yra pakankamai saugi, kad karantiną būtų galima atšaukti. Teikiame projektą“, – Vyriausybės posėdyje sakė valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos vadovė, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė Vyriausybės posėdyje iškart po karantino atšaukimo klausimo pateikė nutarimą nuo birželio 17 d. įvesti kitą teisinį – valstybės lygio ekstremalios situacijos – režimą. Jam taip pat buvo pritarta.
„Vyriausybė nutaria paskelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją visoje šalyje. Skelbiamas trečiasis civilinės saugos parengties lygis“, – naują teisinį reglamentavimą pristatė ji.
Vidaus sienų kontrolė dar išliks
Nuo birželio 17 d. iki liepos 16 d. pratęsta laikina vidaus sienos kontrolė, vykdant į Lietuvą atvykstančių asmenų patikrinimus prie vidaus Europos Sąjungos sienos: tarptautiniuose oro uostuose ir Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Tai reiškia, kad bus tikrinami tik atvykstančių lėktuvais arba keltais asmenų pasai. Atvykstančių sausumos keliais asmenų pasai nebus tikrinami.
Nustatyti ir laikini valstybės sienos kirtimo apribojimai, nustatant atvejus, kai yra neleidžiamas užsieniečių atvykimas į Lietuvos teritoriją. Užsieniečiams į Lietuvą leidžiama atvykti iš Europos valstybių, kuriose pastarąsias dvi savaites koronaviruso atvejų skaičius neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Šių valstybių sąrašas skelbiamas kiekvieną pirmadienį.
Iš trečiųjų šalių atvykimas bus numatytas tik tuo atveju, jeigu bus pasiektas abipusis susitarimas tarp valstybių dėl piliečių įleidimo.
Taip pat, kaip ir iki šiol, bus įleidžiami visi užsieniečiai, kurie turi teisę gyventi Lietuvoje, ir užsieniečiai, kurie yra Lietuvos piliečių ir užsieniečių, turinčių teisę čia nuolat gyventi, šeimos nariai (tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), sutuoktiniai, globėjai). Draudimai bus netaikomi ir užsieniečiams, turintiems Lietuvos nacionalinę vizą.
Vyriausybė taip pat pritarė, kad nuo birželio 12 d. būtų panaikinta sienos kontrolė su Lenkija. Į kaimyninę šalį galima bus vykti nenurodant jokių pagrindžiančių priežasčių, taip pat nereikės laikytis izoliacijos.
„Baltijos šalys parodė gerą pavyzdį, kaip, derinant kontrolės mechanizmus, galima sutarti. Yra suderintos sąlygos dėl galimybės atverti judėjimą“, – aiškino A.Veryga.
Paslaugų, prekybos, laisvalaikio ir pramogų, viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kt. veikla turės būti vykdoma pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas sąlygas.
Renginiai vyks laisviau
Vyriausybės posėdžio metu vidaus reikalų ministrė R.Tamašunienė pranešė ir apie renginių organizavimo tvarkos atnaujinimus, siejamus su karantino atšaukimu.
Nuo birželio 17 d. iki birželio 30 d. renginiai atvirose erdvėse galės vykti, kai renginyje dalyvaus ne daugiau nei 700 žiūrovų ir (ar) dalyvių. Uždarose erdvėse iki birželio 30 d. renginiai galės vykti tuo atveju, kai renginiuse dalyvaus ne daugiau nei 150 žiūrovų ir (ar) dalyvių. Dalyvių ir žiūrovų skaičius bus didinamas palaipsniui kas dvi savaites.
Liepos 1-16 dienomis atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose galės dalyvauti iki 1000 dalyvių, uždarose erdvėse – iki 200.
Tačiau kaip dar prieš posėdį sakė A.Veryga, net ir po karantino atšaukimo naktinių klubų ir barų veiklos nakties metu leisti vis dar neplanuojama dėl kliūčių ten užtikrinant reikiamų atstumų laikymąsi.
„Stebime, kas darosi pasaulyje, ir skaičiai, deja, bet niekaip nedžiugina. Matome, kad kitose valstybėse vėl yra nauji susirgimų augimai. Tai būkime kantrūs ir mažiausiai ko norėtųsi, tai didelių židinių išplitimo.
Įsivaizduokime kokį didesnį naktinį klubą, kuriame susirenka keli šimtai žmonių. Užtektų vieno, kuris intensyviai su visais pabendrautų. Atstumų, matyt, irgi ten niekas neužtikrintų laikymosi, tai turėtume tūkstančius žmonių, kuriuos reikėtų atsekti, izoliuoti“, – sakė A.Veryga.
Išliks apribojimai gydymo įstaigoms
Gydymo įstaigų veikla organizuojama reguliuojant pacientų ir lankytojų srautus, racionaliai paskirstant infrastruktūros, materialiuosius ir žmogiškuosius išteklius.
Prioritetas teikiamas nuotoliniam ambulatorinių paslaugų teikimo būdui, o tiesioginis kontaktas su pacientu galimas tik tuomet, kai paslaugos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu dėl paciento būklės ar esant poreikiui atlikti išsamesnius tyrimus.
Gydymo paslaugos gali būti teikiamos tik tada, kai įstaigos parengia ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru suderina įstaigos planinių stacionarių ir ambulatorinių paslaugų planą.
Kokie ribojimai išliks, o kas virs rekomendacijomis?
Net ir po karantino atšaukimo gyvensime šiek tiek kitaip, nei įprasta. Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga aiškino, kad vis dar išliks kai kurie apribojimai, susiję su masinių renginių organizavimu, pasienio kontrole, sveikatos priežiūros įstaigų darbu.
„Liks judėjimo, masinių renginių apribojimai, tam tikri nurodymai dėl sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo, paliekant rekomendacijas prioritetą teikti nuotolinėms konsultacijoms ir panašiai“, – vardijo ministras.
Tiesa, atšaukus karantiną, jau nuo birželio 17 d. kai kurie buvę ribojimai virs rekomendacijomis, pavyzdžiui, veido apsaugos priemonių dėvėjimas. Visgi sveikatos apsaugos ministras ragina ir toliau dėvėti kaukes, nors to daryti nebebus privalu.
„Nelieka tokios prievolės dėl asmens apsaugos priemonių naudojimo, dėl izoliacijos. Grįšime prie šitų priemonių, kaip prie rekomendacijų – kai įėjome į karantiną, tai tam tikru žingsniu atgaline tvarka išeidinėjame atgal.
Tai (kaukių dėvėjimas, – aut.past.) bus rekomendacija. Aš tikiuosi, kad jos bus laikomasi. Ir aš tikrai raginčiau laikytis. Suprantu, kad pavargome, atsibodo, nesinori, bet, jeigu paskaitytume mokslines publikacijas, jos tikrai rodo, kad kaukės vis tik prisidėjo prie viruso plitimo mažinimo“, – tikino jis.
Primename, kad dabar veido kaukes vis dar buvo privalu dėvėti viešajame transporte ir jo stotelėse, parduotuvėse ir kitose uždarose erdvėse, taip pat renginiuose.
Įvedė karantino atšaukimo kriterijus
Primename, kad Vyriausybė gegužės pabaigoje patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlytus epidemiologinius karantino atšaukimo kriterijus. Pagal juos suminis sergamumo koronavirusu rodiklis 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų neturi didėti nuo kriterijų patvirtinimo dienos.
Antrasis kriterijus – ne mažiau nei 90 proc. per savaitę nustatytų naujų koronaviruso atvejų turi būti susiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais. Trečiasis – vidutiniškai per savaitę teigiamų naujų koronaviruso atvejų dalis turi neviršyti 0,5 proc., palyginus su visais atliktais tyrimais.
Ketvirtasis kriterijus – per savaitę turi būti nustatyta ne daugiau nei penki įvežtiniai ligos atvejai.
Karantinas šalyje buvo paskelbtas kovo 16 d.
karantinas^InstantSaulius Skvernelis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.