Seime – I. Šimonytės ir R. Karbauskio susikirtimas: žarstė kaltinimus
Viktorija Rimaitė
Agnė Černiauskaitė
BNS ir lrytas.lt inf.
2020-06-09 10:35Seime antradienį pritarta prezidento Gitano Nausėdos inicijuotam vienkartinės išmokos vaikams, skirtos COVID-19 pandemijos padariniams mažinti, įstatymo projektui, kurį palaikė ir Vyriausybė. Prieš Seimo posėdį opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovė Ingrida Šimonytė tvirtino, kad neperžiūrėdami šių metų biudžeto valdantieji pažeidžia įstatymus ir elgiasi antikonstituciškai.
Tokios opozicijos atstovų kalbos, pasak valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio, yra „veikimas prieš nacionalinius interesus“.
I.Šimonytė negailėjo kritikos Vyriausybės sprendimams
Prieš Seimo posėdį opozicinės TS-LKD partijos atstovė I.Šimonytė kalbėjo, kad Vyriausybė drąsiai prisiima biudžeto įstatyme nenumatytus papildomus įsipareigojimus, manipuliuoja ir iš esmės pažeidžia biudžeto įstatymo nuostatas.
„Natūralu, kad, kai prasidėjo COVID-19 krizė, Seimas padidino Vyriausybei galimybes skolintis vien todėl, kad išlaidos nebuvo pakeistos, pajamos nebuvo surenkamos. Natūralu, kad Vyriausybei būtų tekę bet kuriuo atveju didelę dalį išlaidų dengti skolintomis lėšomis.
Bet dabar Vyriausybė drąsiai prisiima papildomus įsipareigojimus, kurie nėra numatyti biudžeto įstatyme, mano nuomone, manipuliuodama ir iš esmės pažeisdama biudžeto įstatymo nuostatas.
Įstatymas turėtų būti patikslintas vien tam, kad mes iš viso turėtume supratimą, kokią skolos naštą mes prisiimame tam, jog padėtume savo ekonomikai ir kokioms priemonėms ta skola bus paskirstyta – kiek mokesčių mažinimui, kiek išlaidų didinimui, kokių išlaidų didinimui, kokio rezultato mes siekiame“, – kalbėjo parlamentarė.
Tokius Vyriausybės veiksmus ji įvardijo ne tik kaip neatsakingus, bet ir neatitinkančius Konstitucijos.
„Dabar atrodo, kad Vyriausybė susikūrė sau 5 mlrd. eurų rezervą, iš to 5 mlrd. rezervo pasiūlė prezidentui pusės milijardo rezervą ir kas išmano taip tas tuos pinigus į visas keturias dalis ir dalina. Mano nuomone, tai yra ir neatsakinga, nesuprantama, ir neatitinka Konstitucijos“, – tvirtino I.Šimonytė.
Primename, kad, prasidėjus koronaviruso pandemijai, opozicinės partijos prašė valdančiųjų pateikti atnaujintą biudžeto įstatymą, kuriame būtų apibrėžta ir prisiimamos skolos našta.
Opozicija nori apriboti valdančiuosius?
R.Karbauskis akcentavo, kad savo kalbomis ir veikimu opozicija nori surišti Vyriausybei ir Seimui rankas.
„Jie norėtų padaryti taip, kad Vyriausybė neturėtų galimybės priimti racionalių, efektyvių sprendimų ir mums atrodo, kad tai yra greičiau siūlymai, kurie nukreipti prieš Lietuvos visuomenės interesą, nei už tai, kad būtų laikomasi kokių nors įstatymų. Šneka tie, kurių veiksmai 2008-2009 metais pripažinti kaip Konstitucijos pažeidimas, mažinant pensijas“, – sakė jis.
LVŽS pirmininkas tikino, kad „sunku priimti žodžius tų, kurių veikla jau Konstitucinio Teismo įvertinta kaip pažeidžianti Konstituciją“.
„Dabar reikalingi efektyvūs sprendimai. Gali būti taip, aš tikiuosi, kad taip ir bus, jog Lietuva iš ekonominių problemų išeis viena greičiausių tarp Europos Sąjungos šalių ir mes turėsime minimalius nuostolius dėl to, kas įvyko, nes jeigu būtų daroma taip, kaip siūlo konservatoriai, mūsų nuostoliai būtų didesni“, – tęsė jis.
Kaltina opozicijos atstovus
R.Karbauskis, reaguodamas į I.Šimonytės pasisakymą, neslėpė, kad kaltina opozicijos atstovus.
„Sąmoningai dabar skleidžia informaciją, hiperbolizuodami rizikas ir galimas pasekmes, jie sąmoningai bando sukurti neigiamą visuomenės įsivaizdavimą, kas mūsų laukia. Tai yra sąmoninga veikla, kad Lietuvoje būtų kuo blogiau. Ir aš tuo juos kaltinu“, – rėžė jis.
Jis išreiškė palaikymą vaiko pinigams ir patikino, kad jie yra skirti vartojimo skatinimui, kuris itin reikšmingas krizės akivaizdoje. „Galima teigti, kad tie pinigai, kurie ateina per vaiko pinigus, jie neina į taupymą“, – teigė R.Karbauskis.
Prezidento patarėjas: kitas žingsnis – GPM mažinimas
Prezidento G.Nausėdos patarėjas ekonomikos klausimais Simonas Krėpšta po pergalingo balsavimo dėl pritarimo vaiko pinigams Seime kalbėjo, kad pagrindinis šių išmokų tikslas yra paskatinti vartojimą ir pagerinti gyventojų lūkesčius, o panašių priemonių imasi ir kitos šalys, pavyzdžiui, Vokietija.
Kitas Prezidentūros tikslas – laikinai sumažinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą. „Tai pirmas žingsnis, be abejo, dėl to džiaugiamės, tačiau ne ką mažiau svarbus siūlymas yra dėl GPM sumažinimo, dėl kurio diskusijos vis dar vyksta“, – sakė S.Krėpšta.
Prezidento patarėjas tvirtino, kad prezidento G.Nausėdos pavyzdžiu pasekė ir Vokietija, tiesa, laikinai sumažindama ne GPM tarifą, o įvesdama pokyčius dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos.
„Praėjusią savaitę Vokietija pasiūlė praktiškai identišką skatinimo paketą, būtent vienkartinę išmoką auginantiems vaikus ir laikiną mokesčių sumažinimą, identiškai nuo liepos 1 iki gruodžio 31 dienos, tik ne gyventojų pajamų, o pridėtinės vertės mokesčio“, – tikino jis.
Prezidento patarėjas taip pat gynė sprendimą paramos paketą finansuoti skolintomis lėšomis, sakydamas, kad „turbūt nėra nei vienos valstybės pasaulyje, kuri šiuo metu neskatina ekonomikos skolindamasi ir turėdama neigiamą deficitą“.
„Tai tikslingos priemonės, jos skirtos antrąjį pusmetį, kai prognozuojamas didžiausias ekonomikos nuosmukis, ir yra skirtos paskatinti amortizuoti šį nuosmukį ir užtikrinti, kad biudžeto pajamos kuo greičiau atsigautų.
Turbūt nėra nei vienos valstybės pasaulyje, kuri šiuo metu neskatina ekonomikos skolindamasi ir turėdama neigiamą deficitą, net Norvegija, turėdama trilijoną eurų naftos rezervą, ir pas juos biudžeto deficitas yra neigiamas“, – kalbėjo S.Krėpšta.
„Tai ekonomikos skatinimo klasika ir nuo to pabėgti nepavyksta, šios priemonės skirtos amortizuoti nuosmukiui ir kuo greičiau grįžti į tvarkų ekonomikos kelią kitais metais“, – pažymėjo prezidento atstovas.
Prezidentūros duomenimis, 120 eurų vienkartinę išmoką gautų daugiau kaip 507 tūkst vaikų arba 330 tūkst, šeimų, 200 eurų vienkartinę išmoką, t. y. skirtą vaikams su negalia, augantiems daugiavaikėse ir nepasiturinčiose šeimose, gautų 134 tūkst. vaikų arba 60 tūkst. šeimų.
Ši iniciatyva kainuos 72 mln. eurų, kurie bus išmokami iš valstybės biudžete pasiskolintų lėšų, kaip ir kitos valstybės subsidijos ir išmokos COVID-19 pandemijos metu.