„Yra nuspręsta teikti siūlymą Vyriausybei dėl to, kad šią savaitę Vyriausybė galėtų apsispręsti dėl karantino atšaukimo“, – sakė A.Veryga.
Pasak jo, karantinas turėtų būti atšauktas nuo birželio 17 d. Tačiau tam tikri ribojimai liks galioti.
Kokie ribojimai liks?
Anot A.Verygos, išeinant iš karantino režimo, kuo toliau, tuo daugiau bus rekomendacijų, ne imperatyvių raginimų.
„Negalėčiau labai išsiplėsti. Esu minėjęs anksčiau, kad tam tikras ribojimas judėjimo, sienų kontrolė, jei kalbame apie trečiąsias šalis ir jei sergančiųjų skaičius viršys 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų, turėtų išlikti, taip pat turėtų išlikti ribojimai, susiję su masiniais renginiais, kurių kalendorius jau yra anksčiau svarstytas“, – kalbėjo ministras.
Ministro teigimu, nutraukus karantiną, išliktų rekomendacijos dėl planinių paslaugų ir gydymo įstaigų veiklos.
Prie Baltijos šalių jungiasi Lenkija
„Dar viena naujiena yra susijusi su besiplečiančiu Baltijos šalių kelionių burbulu arba judėjimo ribojimų panaikinimu. Tai nuspręsta, jog prisijungia Lenkija. Šiandien kalbėjome su kolega Lenkijos sveikatos apsaugos ministru ir sutarėme, kad dabar jau epidemiologai ir infektologai, tai yra specialistai, suderins galutines sąlygas, kaip būtų galima atnaujinti pilnai judėjimą tarp Lietuvos ir Lenkijos“, – apie judėjimo atlaisvinimus kalbėjo A.Veryga.
Pirmadienį pasklidus informacijai apie Lenkijoje per savaitgalį padidėjusį užsikrėtimų skaičių, A.Veryga tikino, kad koronavirusas plinta ne visoje šalyje.
„Kiek man teko bendrauti su Lenkijos sveikatos apsaugos ministru, kalbama apie vieną regioną konkretų. Tai Lietuvoje mes taip pat turime tokių židinių, kur matome intensyvesnį plitimą“, – ramino jis.
„Iš tų duomenų, kuriuos turime šiandien, nėra preteksto koreguoti susitarimus su Lenkija, šiandien mes didesnių rizikų dėl to nematome“, – patikino A.Veryga.
Atnaujino šalių sąrašą
Nuo praeito pirmadienio pradėtas skelbti šalių, iš kurių sugrįžus reikia arba nereikia izoliuoti, sąrašas. Šis sąrašas atnaujintas ir šį pirmadienį.
Įsigalioja šalių sąrašas, iš kurių galima atvykti arba iš kurių atvykus nebereikia izoliuotis. Tai norėčiau priminti, kad iš šalių, kurių rodiklis ligos suminis 14 dienų 100 tūkst. gyventojų neviršija 25 atvejų, yra leidžiama atvykti, bet atvykus reikia izoliuotis.
Jeigu rodiklis yra nuo 25 iki 15 galima atvykti, bet reikia izoliuotis 14 dienų, tai tokios šalys yra dvi – Belgijos Karalystė ir Airija. Jeigu šis rodiklis viršija 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų, iš tokių šalių atvykti yra draudžiama, tai tokios šalys, išlieka trys, jeigu kalbame apie Šengeno erdvės šalis, tai Švedijos Karalystė, Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė, taip pat Portugalijos Respublika.
Iš šių šalių Lietuvos piliečiams galima parvykti, tačiau privaloma būtų 14 dienų izoliacija. Iš kitų Šengeno erdvės šalių leidžiama atvykti ir izoliacija tokiu atveju jau nebūtų taikoma“, – detalizavo ministras.
Darbą atnaujina vis daugiau įstaigų
Sveikatos apsaugos ministras džiaugėsi, kad vis daugiau įstaigų atveria duris pcientams.
Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) žiniomis, iš visų Lietuvoje veikiančių gydymo įstaigų 70 proc. poliklinikų, taip pat beveik 85 proc. ligoninių ir kiek daugiau nei 83 proc. odontologijos kabinetų jau atvėrė ar ketina atverti duris pacientams artimiausiu metu. Planinės paslaugos jose buvo sustabdytos, siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos plitimo rizikoms.
„Noriu dar kartą paraginti įstaigas ir jų vadovus atsakingai vertinti šią sitauciją ir nedelsti. Savaitgalio duomenimis, didžioji dalis jau pasirengė planus ir veiklas atnaujina. Raginčiau, kaip galima greičiau tą padaryti“, – teigė A.Veryga.
Planuoja populiacijos tyrimus
Sveikatos apsaugos ministras paaiškino, kad SAM planuoja ir populiacijos tyrimus, kurių turėtų prasidėti liepos mėnesį ir kurių rezultatus turėtų pateikti Lietuvos mokslininkai.
„Ekspertai patvirtino, kad liepos mėnesį“, – sakė A.Veryga.
Įvežtiniai atvejai – logiška pasekmė
Prieš porą savaičių Vyriausybė patvirtino keturis rekomendacinio pobūdžio karantino atšaukimo kriterijus. Vienas iš kriterijų – suminis sergamumo koronavirusu rodiklis 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų neturi didėti nuo kriterijų patvirtinimo dienos. Antrasis kriterijus – ne mažiau nei 90 proc. per savaitę nustatytų naujų koronaviruso atvejų turėtų būti susiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais.
Trečiasis kriterijus nurodo, kad vidutiniškai per savaitę teigiamų naujų koronaviruso atvejų dalis turėtų neviršyti 0,5 proc., palyginus su visais atliktais tyrimais. Vadovaujantis ketvirtuoju kriterijumi, per savaitę turėtų būti nustatyti ne daugiau nei penki įvežtiniai atvejai.
Tačiau per praėjusią savaitę, pirmadienio duomenimis, Lietuvoje buvo užfiksuota dešimt įvežtinių koronaviruso atvejų. Pasak A.Verygos, didėjantis įvežtinių atvejų skaičius yra logiška sienų atvėrimo pasekmė.
„Tai, kad mes turime daugiau įvežtinių atvejų yra logiška pasekmė to, kad sienos atsidarė, daugiau žmonių gali judėti, galime tikėtis, kad tai galima buvo numatyti“, – aiškino ministras.
Jo teigimu, neribotai laikyti sienas uždarytas nėra galimybės, o kol kas planuojama šiek tiek pakoreguoti testavimo strategiją, kad atvykstantiems būtų sudarytos paprastesnės sąlygos išsitirti patiems.
Pirmadienį pranešta, kad per parą Lietuvoje užfiksuoti 6 nauji koronaviruso atvejai, iš viso užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 1720. Pasveikusiais per parą pripažinti 3 asmenys – pasveikusiųjų skaičius pasiekė 1331.