„Prezidentas pabrėžė, kad stipresnė, geresnė Lietuvos atsparumo korupcijai sistema yra vienas iš prioritetų. Parengtas korupcijos prevencijos įstatymo projektas yra pirmas svarbus žingsnis, stiprinant Lietuvos atsparumą korupcijai. Yra labai aiški prezidento valia, kad šioje srityje Lietuva darytų progresą“, – po diskusijos kalbėjo nacionalinio saugumo grupėje dirbantis prezidento patarėjas Darius Kuliešius.
Trukdo fragmentiškas požiūris
Pasak prezidento patarėjo D.Kuliešiaus, būtina valdyti ne tik korupcinių veiksmų pasekmes, bet ir rizikas, sukeliančias šiuos veiksmus, o kartu žiūrėti į korupciją sistemiškai.
„Korupcijos rizikos, jos ne tik daro ekonominę žalą, korupcijos rizika daro žalą valstybės demokratijai.
Pačiame projekte siūloma reformuoti daug metų veikiantį korupcijos prevencijos įstatymą, kad dėmesys būtų skirtas prevencijai. <...> Tam, kad tai įgyvendintume yra svarbus principas, jog ne konkreti institucija, kaip iki šiol visi galvojo, kad tik Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra atsakinga už korupcijos rizikos išaiškinimus, tai ta atsakomybė yra perkeliama vadovams – viešojo sektoriaus institucijų, organizacijų vadovams. Jiems yra pareiga, teisė, atsakomybė sukurti savo organizacijos tokį valdymo standartą, kad jis būtų ir skaidrus, ir viešas, ir pamatuojamas“, – aiškino patarėjas.
Anot jo, pagal teikiamas įstatymo pataisas svarbiausi yra vadovų atsakomybės, atskaitingumo, viešumo ir antikorupcinio sąmoningumo ugdymo principai.
D.Kuliešius atmetė versiją, kad įstatymo pataisos yra vienaip ar kitaip susiję su lobistinės veiklos skandalu.
„Tai nėra susiję. Šito projekto gairės buvo pristatytos metų pabaigoje. Šitą laiką buvo dirbama, kol šitas projektas buvo suderintas formaliai su suinteresuotomis institucijomis“, – patikslino prezidento patarėjas.
Dabar projektas, jo teigimu, yra parengtas viešam svarstymui.