„Teismas išnagrinėjęs prokuroro prašymą, jo nepatenkino ir įtariamąjį iš sulaikymo paleido. Buvo pateiktas prašymas, maniau, kad yra sąlygos ir pagrindai jam skirti, nes yra pagrįstas manymas tikėti, kad bus trukdoma procesui, bet teismas šių pagrindų neįžvelgė“, – informavo Generalinės prokuratūros prokuroras Darius Stankevičius.
Prokuroras neatskleidė, kokie konkretūs įtarimai yra pateikti V.Sutkui, tačiau pabrėžė, kad jis „įtariamas trimis sunkiomis veikomis ir keturiomis nesunkiomis nusikalstamomis veikomis“. Anot jo, nusikalstamos veikos susijusios su kyšininkavimu ir prekyba poveikiu.
Vilniaus miesto apylinkės teisme posėdis prasidėjo po 14 val. V.Sutkus į teismo rūmus buvo atvesdintas nesurakintas antrankiais, tačiau eidamas jis abi savo rankas sukryžiavo už nugaros ir pridengė striuke.
V.Sutkus: jokių kyšių neėmiau, rasta suma – daug mažesnė
Pats V.Sutkus po teismo posėdžio neigė davęs kam nors kyšį. Jis pareiškė, kad Lietuvoje šiomis dienomis atstovauti verslui ir būti verslo organizacijos vadovu „jau darosi visiškai pavojinga“.
„Reikia pripažinti, kad šiandien jaučiuosi geriau, negu vakar. Tai yra faktas. Liūdnas dalykas yra tai, kad iš tikrųjų, kaip paaiškėjo, tiek mano atveju, tiek kolegos Manto (Zalatoriaus, – aut.past.) atveju, yra buvę ir kitų atvejų, tai iš tikrųjų atstovauti verslui ir būti verslo organizacijos vadovu šiandien jau darosi visiškai pavojinga. Deja, tai tenka konstatuoti.
(...) kalbėti apie kažkokią žalą valstybei būtų mažų mažiausiai keista todėl, kad eina kalba apie mano veiklą, kaip LVK vadovo, taip pat, kaip konsultanto veiklą. Atsakingai galiu pasakyti, kad visi mokesčiai nuo bet kokių mokėjimų, kuriuos esu gavęs, yra sumokėti taip, kaip priklauso. Jokių kyšių niekam nesu nei davęs, nei ėmęs.
Kalba eina apie mano visuomeninę veiklą, tai štai vienas iš kaltinimų, tarkime, skamba taip: aš čia cituoju dabar iš atminties, bet Sutkus, vykdydamas nusikalstamą veiką, rinko neigiamą informaciją apie tuometinį susisiekimo ministrą Roką Masiulį ir tą informaciją platino spaudos konferencijoje ir kitais būdais. Vienas iš kaltinimų“, – sakė jis.
Paklaustas apie 400 tūkst. eurų sumą, kurios kilmė yra aiškinamasi tyrime, V.Sutkus tvirtino nieko nežinąs, tačiau pripažino, kad jo namuose tyrėjai rado grynųjų pinigų.
„Aš dar kartą kartoju: aš nežinau, apie kokius 400 tūkst. eina kalba. Jeigu jūs norite paklausti, ar pas mane namuose rado grynųjų pinigų, tai taip, rado. Ir tai buvo suma, mažesnė nei 10 tūkstančių“, – aiškino jis.
Paklaustas, ar ėmė kyšius iš „Kauno tiltų“ ir „Šiaulių plento“, LVK prezidentas atsakė: „Čia yra komerciniai dalykai ir aš komercinių sutarčių nenorėčiau komentuoti šiuo metu, nes tai ne tik su manimi susiję, su kitais žmonėmis taip pat.“
Neneigė kritikavęs R.Masiulį
Vienas iš pateiktų įtarimų V.Sutkui, kad jis „galimai už neteisėtą atlygį tikslingai organizavo, rinko ir viešai teikė tendencingai neigiamą informaciją, turėdamas tikslą sumenkinti tuometinio susisiekimo ministro Roko Masiulio autoritetą. Savo ruožtu pats LVK prezidentas neslėpė, kad yra ne kartą kritiškai pasisakęs apie R.Masiulio ir jo komandos darbą.
„Aš manau, kad tai yra požiūrio dalykas ir turbūt tai galima laikyti atitinkančiu tiesą dalyku, nes iš tikrųjų aš esu pasisakęs ne kartą kritiškai tiek apie paties R.Masiulio, tiek apie jo paskirtų žmonių veiklą, kaip netinkamą vadybą, nesugebėjimą panaudoti asignavimų, su tuo susijusią blogą tam tikrų įmonių, kurios užsiima infrastruktūros statybomis, ekonominę būklę ir panašius dalykus.
Esu tai išsakęs, bet tai yra objektyvūs duomenys. Taip, tiesa, jie nepalankūs R.Masiuliui“, – pareiškė V.Sutkus.
Jis neigė rinkęs informaciją konkrečiai apie R.Masiulį, kaip asmenį: „Ne, aš apie R.Masiulį informacijos nerinkau. Aš analizavau duomenis apie Susisiekimo ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, tokių, kaip Kelių direkcija, veiklą, biudžeto vykdymą ir panašius dalykus. Būtent apie veiklą ministerijos, o ne konkrečiai apie R.Masiulį.“
Kodėl analizavo duomenis apie Susisiekimo ministeriją? „Todėl, kad iš tikrųjų buvo susidariusi bloga situacija šitame sektoriuje, t.y. Susisiekimo ministerijos valdomame sektoriuje.
Įmonės dėl to pateko į blogą ekonominę padėti, buvo atleidinėjami darbuotojai ir tai yra mūsų nariai, pavyzdžiui, asociacija Lietuvos keliai yra mūsų nariai ir jie yra irgi ne kartą pasisakę apie blogą būklę šiame sektoriuje“, – pridūrė V.Sutkus.
Sulaikė sodyboje, dėkojo STT agentams
V.Sutkus pasakojo, kad STT agentai jį sulaikė jo sodyboje. „Naudodamasis proga tikrai norėčiau padėkoti STT vyrams, kurie vakar mane sulaikė ir darė kratą mano namuose. Tikrai noriu naudodamasis proga padėkoti: vyrai elgėsi mandagiai, visiškai kvalifikuotai.
Iš tikrųjų ir savo darbą atliko, ir mano teisės buvo išaiškintos. Aš jiems geranoriškai atidaviau visus dokumentus, kurių jie prašė. Tiesą sakant, jie man paliko malonų įspūdį“, – sakė LVK prezidentas.
V.Sutkus sakė kol kas nesulaukęs apribojimų nusišalinti nuo LVK prezidento pareigų. Anot jo, viskas priklausys nuo pačių konfederacijos narių, nes jis yra renkamas būtent jų.
STT: V.Sutkui – įtarimai dėl kyšių iš M.Zalatoriaus, siekio menkinti R.Masiulį
Kaip pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), galimos korupcijos byloje sulaikytas V.Sutkus įtariamas gavęs kyšį iš Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidento Manto Zalatoriaus ir kelių tiesimo bendrovių vadovų. Manoma, kad jis už atlygį tikslingai teikė tendencingą neigiamą informaciją, siekdamas sumenkinti tuometinio susisiekimo ministro Roko Masiulio autoritetą.
„Kaip įtariama, V.Sutkus, galimai už neteisėtą atlygį, tikslingai organizavo, rinko ir viešai teikė tendencingai neigiamą informaciją, turėdamas tikslą sumenkinti tuometinio susisiekimo ministro Roko Masiulio autoritetą, dalykinę ir politinę reputaciją. Tokiu būdu buvo siekta, kad R.Masiulis būtų pašalintas iš susisiekimo ministro pareigų“, – rašoma STT išplatintame pranešime.
Pasak STT, V.Sutkus galimai susitarė ir priėmė kyšį iš LBA prezidento M.Zalatoriaus už atstovavimą 2019 metų pabaigoje svarstant 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketą, įstatymus dėl bankų turto ir pelno mokesčių. Taip pat, tyrimo duomenimis, V.Sutkus galimai priėmė kyšius iš privačių kelių tiesimo bendrovių vadovų už jo įtaką politiniams procesams.
STT šių bendrovių neįvardija, tačiau teisėsauga naujienų agentūrai BNS anksčiau patvirtino, kad šioje byloje sulaikyti „Šiaulių plento“ generalinis direktorius Juozas Aleksa bei „Kauno tiltų“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Aldas Rusevičius.
Be to, įtariama, kad įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą LVK projektą, V.Sutkus projekto partnere pasirinko vieną privačią konsultacijų bei mokymų bendrovę, kurios direktorius, veikdamas kartu su vienos privačios informacinių technologijų bendrovės direktoriumi, dalį projekto metu gautų lėšų kaip kyšį sumokėjo asmeniškai V.Sutkui.
Sulaikytas dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo
STT ir Generalinė prokuratūra antradienį pranešė apie ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo. Taip pat pranešta apie VLK prezidento V.Sutkaus ir LBA prezidento M.Zalatoriaus bei dar keturių neįvardytų verslo atstovų sulaikymą.
„Asmuo yra laikomas įtariamuoju nuo sulaikymo momento. Nedetalizuojame šiuo metu, kokie įtarimai kuriam asmeniui yra pareikšti“, – BNS patikslino STT atstovė Renata Keblienė.
Teisėsauga galimus nusikaltimus sieja su neteisėtai vykdoma lobistine veikla ir poveikiu teisėkūros procesams ir aiškinasi V.Sutkui priklausančių 400 tūkst. eurų kilmę.
„Turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad LVK prezidentas (V.Sutkus, – aut.past.), pasinaudodamas savo padėtimi, pažintimis ir santykiais, atstovaudamas jos nariams ir kitų subjektų interesams, galimai už neteisėtą piniginį atlygį darė poveikį priiminėjant svarbius teisės aktus ir sprendimus“, – antradienį sakė Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
Jo teigimu, žala, kurią galimai padarė LKV prezidentas V.Sutkus, „galėjo būti padaryta visai valstybei, valstybės biudžetui ir padidėti mokestinė prievolė visiems Lietuvos piliečiams“.
STT direktorius Žydrūnas Bartkus informavo, kad kol kas sulaikyti šeši asmenys, atlikta apie 70 kratų įvairiose įmonėse ir įstaigose, o operacijoje dalyvavo apie 100 pareigūnų. Kratos vyko įvairiuose Lietuvos miestuose.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.
M.Zalatorius paleistas į laisvę
Tuo tarpu korupcijos byloje antradienį sulaikytam LBA prezidentui M.Zalatoriui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu, po apklausos jis antradienį paleistas į laisvę, informavo gynėjas. „Jis namie. Vakar vakare paleistas po apklausos“, – BNS trečiadienį sakė jo advokatas Aidas Mažeika.
Anot jo, M.Zalatoriui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu, įtariamojo namuose antradienį atlikta krata. „Nuo ryto pas jį buvo atlikta krata. Namuose, darbo vietoje, automobilyje – tradiciškai“, – vardijo advokatas.
M.Zalatorius įtariamas dalyvavęs keliuose nusikalstamos schemos epizoduose. STT atstovė R.Keblienė BNS teigė, kad M.Zalatoriui skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti, taip pat nebendrauti su nustatytais asmenimis.
STT pareigūnų vizito sulaukė ir „Maxima“
STT, atlikdami procesinius veiksmus, antradienį lankėsi ir prekybos tinklą „Maxima“ valdančioje bendrovėje, iš čia paimti dokumentai. Šią žinią portalui lrytas.lt patvirtino „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
„Atlikdami procesinius veiksmus, STT pareigūnai apsilankė mūsų įmonėje. Buvo paprašyta suteikti informaciją, susijusią su kelių metų senumo įvykiais. Su pareigūnais bendradarbiaujame ir suteikėme visą reikiamą informaciją“, – lrytas.lt sakė E.Dapkienė.