Viekšniuose amžinojo poilsio atgulė nužudytas pareigūnas S. Žymantas

2020 m. birželio 1 d. 10:04
Dar papildyta
Tiek aukštų policijos pareigūnų, kiek jų pirmadienį atvyko į vos du tūkstančius gyventojų turinčius Viekšnius, čia gyvenantys žmonės dar nebuvo matę.
Daugiau nuotraukų (128)
Policijos vadovai, pareigūnai iš visų šalies apskričių į Viekšnius rinkosi liūdna proga – atiduoti pagarbą tarnyboje žuvusiam Mažeikių rajono policijos komisariato tyrėjui 40 metų Sauliui Žymantui ir išlydėti jį į paskutinę kelionę.
Žuvo vykdydamas eilinę užduotį
S.Žymantas žuvo penktadienį ryte atlikdamas eilinę užduotį – kartu su metais už jį jaunesne kolege atvykęs į Birbiliškės kaimą (Mažeikių r.) tirti pareiškimo dėl smurto artimoje aplinkoje.
Pareigūną pakirto, o jos kolegę sužalojo iš sodybos netikėtai pasipylę šūviai.
Juos net neišėjęs į lauką paleido pareigūnų ieškotas sodybos šeimininkas 52 metų Stasys Brasas, kurio palikai vėliau buvo rasti iki pamatų sudegusiame name.
Be tėvo liko du vaikai
Tarnybos metu žuvęs kartu su žmona augino du mokyklinio amžiaus vaikus: 2008 metais gimusią mergaitę ir 2010 metais gimusį berniuką. Be šeimininko liko ir S.Žymanto augintinis Grantas, su kuriuo policijoje ir kinologu dirbęs S.Žymantas įvykdė ne vieną sėkmingą užduotį, o kinologų varžybose pelnė prizines vietas.
Beje, tarnybinis policijos šuo Grantas, vedinas jau kito kinologo taip pat buvo atvežtas į Viekšnius, kad kartu su kitais kinologais ir tarnybiniais šunimis dalyvautų per jo šeimininko laidotuvių ceremoniją surengti numatytose eitynėse.
Dalyvauti šiose eitynėse atvyko ne tik policijos, bet ir Vadovybės apsaugos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Muitinės departamento, Kalėjimų departamento kinologai su tarnybiniais šunimis.
Šermenyse apsilankė ir Prezidentas
Iš Viekšnių krašto kilęs, čia užaugęs, mokęsis ir gyvenęs S.Žymantas amžinojo poilsio atguls šio miestelio kapinėse.
Vis dėlto velionis buvo pašarvotas ne Viekšniuose, o Mažeikiuose, kur yra daugiau žmonių sutalpinti galintys gedulo namai. Savaitgalį atsisveikinti su S.Žymantu į juos plūdo ir pareigūno bendražygiai ir draugai ir jį pažinoję žmonės.
S.Žymanto šermenyse apsilankė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas pagerbė velionį ir pareiškė nuoširdžią užuojautą šeimai, bičiuliams bei kolegoms.
„Lietuva niekada nepamirš atsidavusių policijos pareigūnų, pasirengusių dėl jos žmonių saugumo paaukoti gyvybę. Prieš kelias dienas iš vieno visuomenės angelų sargų tarnyba pareikalavo aukščiausios kainos. Lenkiame galvas prieš žuvusį Saulių Žymantą ir dėkojame jam už ištikimybę profesijai“, – sakė Prezidentas.
Bažnyčioje – Šv. Mišios už žuvusiojo sielą
Karstas iš Mažeikiuose esančių gedulo namų Viekšnių link pajudėjo pirmadienį 10 valandą ryto.
Viekšnius pasiekusi laidotuvių procesija pasuko Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios link – čia aukojamos Šv. Mišios už S.Žymanto sielą.
Groti laidotuvių ceremonijoje į Viekšnius atvyko reprezentacinis Vidaus reikalų ministerijos pučiamųjų orkestras.
S.Žymantas kilęs iš netoli Viekšnių esančio Užventės kaimo.
Pareigūnas laidojamas naujosiose, miestelio pakraštyje esančiose, Viekšnių kapinėse.
Šuo gedi šeimininko
S.Žymanto žmonos prašymu, pareigūno šuo Grantas liks kartu su ja. Tačiau, kadangi šuo yra tarnybinis, jį prižiūrės kinologas Artūras Antanavičius. 
A.Antanavičius sakėsi su S.Žymantu buvę kolegos ir draugai, kartu leisdavę laisvalaikį. Teigė, kad pareigūnas buvo labai šiltas ir geras žmogus. 
Paklausus, ar šuo jaučia šeimininko netektį, A.Antanavičius pripažino, kad Grantas pasidarė vangesnis, tačiau tai gali suprasti tik šunis pažįstantys žmonės.
Mišias aukojo arkivyskupas Kęstutis Kėvalas
Aukoti mišių amžinam poilsiui palydint žuvusį pareigūną S.Žymantą buvo pakviestas Telšių arkivyskupas K.Kėvalas, kuris per pamokslą pirmiausia kreipėsi į artimuosius ir tarnybos draugus.
„Turime klausimų, kodėl taip greitai ir kodėl tai įvyko? Nejučia žvalgomės paguodos, kurios reikia visiems, o ypač šeimai. Paguoda ateina iš Viešpačio. Šis gyvenimas tėra tik įžanga į amžinybę. Turime ieškoti ne tik vienas kito pagalbos, bet ir Viešpačio pagalbos.
Ne žmogaus amžius apibržia gyvenimo kokybę – jei žmogus atliko savo gyvenimo misiją, Viešpats jį pasišaukia. Šis įvykis primena policijos tikslą, kurį apibrėžia jos devizas: ginti. Saugoti. Padėti.
Yra išorinė ir vidinė nelaisvė. Pasirinkti už gėrį reikia pastangų, jėgos. Kiti tų pastangų nededa ir atima net gyvybę. Tuomet tokiems žmonėms tramdyti reikia ir išorinės jėgos. Policijos pareiga dalyvauti gynybiniame kare su žmonių nuodėmėmis. Jie užtikrina ir mūsų šalies laisvę.
Nesuklysiu sakydamas, kad Saulius žuvo gindamas šalies laisvę. Jis vyko, kad apsaugotų auką, žuvo, bet apgynė laisvę ir saugumą“, – pamokslo metu kalbėjo arkivyskupas.
K.Kėvalas kalbėdamas priminė ir tai, kad S.Žymantas buvo puikus pareigūnas, vienas geriausių lietuvos kinologų „galėjęs suvaldyti net tai, ką mes vadiname gamta“.
„Dėkojame Dievui už jo gyvenimą ir prašome apdovanoti jį amžinuoju gyvenimu. Reikia prisiminti, kad gyvenimas yra trapus ir būti pasiruošusiems akistatai su Dievu. Viltis yra, nes viešpats mums pažadėjo amžiną gyvenimą“, – gedinčiuosius skatino būti dėkingais K.Kėvalas.
Karstą iš bažnyčios į kapines lydėjo policijos automobilių ir motociklų kolona, o atvykus į Viekšnių kapines nebuvo matyti laisvo žemės lopinėlio – masė žmonių buvo išsirikiavusi palydėti žuvusio pareigūno S.Žymanto į paskutiniąją kelionę, o kapinėse paskutinįjį pamokslą ir maldas kalbėjo policijos vyriausiasis kapelionas Algirdas Toliatas.
Prie šeimininko kapo ištikimai stovėjo ir jo šuo Grantas. 
Pareigūno karstą nešė bei duobę kasė, kartu su juo tarnyboje dirbę uniformuoti kolegos.
Už nepriekaištingą pareigūno S.Žymanto tarnybą, prieš atidengiant karstą ir leidžiant paskutinį kartą artimiesiems atsisveikinti su pareigūnu, jo žmonai generalinis komisaras Renatas Požėla įteikė sulankstytą Lietuvos Respublikos valstybės vėliavą.
Artimųjų žodžiai
Po laidotuvių apie žuvusį pareigūną žodžius buvo sunku rinkti ne tik artimiesiems, tačiau net tiems žmonėms, kurie S.Žymantą pažinojo tik iš matymo.
Pareigūno dėdė tikino, kad jis žuvusįjį prisimins tokį, kokį prisimena nuo mažens – atmintyje išliks nuostabiu žmogumi.
Paskutiniojon kelionėn S.Žymantą palydėjo ir jo geriausias draugas.
„Pats geriausias draugas nuo mokyklos laikų. Graudu, viskas. Nebėra nei draugo, nieko. Sunku. Visą laiką buvo linksmas, draugiškas, bendraujantis, tokį ir prisimenu“, – sakė draugas.
Kiti kolegos ir draugai S.Žymantą minėjo kaip gerą kolegą, labai gero šeimos narį, mylėjusį savo vaikus. 
„Buvom nuo mokyklos laikų draugai. Labai skaudu netekti tokio žmogaus“, – kalbėjo artimasis.
Pasisakė ir R.Požėla
Generalinis komisaras Renatas Požėla apgailestavo dėl nelaimės ir reiškė užuojautą šeimai bei artimiesiems.
R.Požėla teigė, kad šiandien apsauginių liemenių klausimas nėra svarbiausias, tačiau pasakė, jog jos negarantuoja saugumo šimtu procentų, todėl žvelgiant į šį įvykį, bus imtasi priemonių, kad būtų kontroliuojamas pareigūnų saugumas.
Apžvelgdamas situacija generalinis komisaras paminėjo, jog pareigūnas į S.Braso namus galėjo užtikrintai eiti todėl, kad abu buvo pažįstami. Nors jų kontakto artumo nedetalizavo, tačiau galima spėti, jog pareigūnas nenumanė, jog niekada reikalų su teisėsauga neturėjęs vyras ryšis tokiam siaubingam išpuoliui.
Tyrėjas buvo ir puikus kinologas
Neseniai savo 40-metį šventęs S.Žymantas buvo vienas labiausiai patyrusių Mažeikių rajono policijos komisariato pareigūnų. Jo tarnybos policijoje stažas – 21 metai.
Už gerą tarnybą 12 kartų skatintas S.Žymantas pastarąjį kartą buvo apdovanotas 2018 metų lapkričio 24 dieną – jam įteiktas III laipsnio atminimo ženklas „Už ištarnautus metus“.
Jaunuoliu tarnauti policijos pradėjęs S.Žymantas dirbo ir kriminalinėje policijoje, vėliau perėjo dirbti į veiklos skyrių.
Būdamas šio skyriaus tyrėju S.Žymantas dirbo ir kinologu, kartu su savo augintiniais dalyvavo įvairiose policijos operacijose, pelnė apdovanojimų kinologų varžybose.
Gyvybę nutraukė pasalūniški šūviai
„Tai buvo išties didelę patirtį turintis pareigūnas. Deja, pasinaudoti šia patirtimi jis galimybės neturėjo“, – po S.Žymanto žūties sakė Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas.
Į sodybos kiemą tarnybiniu automobiliu atvažiavusius ir lauk išlipusius S.Žymantą bei jo kolegę namuose tūnojęs S.Brasas netikėtai šovė per duris. Kiek kartų sodybos šeimininkas šovė į pareigūnus, dar turėtų nustatyti ekspertai.
Iš nelegaliai laikyto šautuvo „Mosin“ paleista kulka pataikė S.Žymaintui į krūtinę, o jo porininkei – į kirkšnį. Šis jo konstruktoriaus vardą gavęs šautuvas Rusijoje buvo sukurtas dar XIX amžiaus pabaigoje ir sėkmingai naudotas ne tik Pirmajame, bet ir Antrajame pasauliniame kare. Iš tokio ginklo paleista kulka skrieja apie du kilometrus.
Į krūtinę sužalotam S.Žymantui medikai jau nebegalėjo padėti. Jei kulka būtų pažeidusi stambiąsias kojos arterijas mirtinai būtų nukraujavusi ir S.Žymanto kolegė. Sužalota pareigūnė buvo skubiai nuvežta į ligoninę ir operuota, pavojus jos gyvybei negresia.
Žudiką pripažino nepakaltinamu
S.Žymantas tapo jau antruoju per pastaruosius ketverius metus tarnybos metu nužudytu Telšių apskrities policijos komisariato pareigūnu.
2016 metų rugpjūčio pradžioje Telšių rajone, Tryškių miestelyje žuvo tramdyti prieš motiną smurtavusio vyriškio su kolege atvykęs kelių patrulių būrio vyriausiasis patrulis 36 metų Liudas Šimkus.
Per įsiplieskusias grumtynes 26-erių Artūras Noreika peiliu sužalojo policininkui kaklą. Įtariamasis buvo sulaikytas, tačiau prieš teismą nestojo, o buvo pasiųstas priverstinai gydytis į psichiatrijos ligoninę. Žudiką tyrę ekspertai pripažino jį nepakaltinamu.
Tarnybos metu žuvo 14 pareigūnų
Po dviejų mėnesių tyrimo Vidaus reikalų ministerija paskelbė tarnybinio patikrinimo dėl policininko žūties tarnyboje aplinkybių išvadas.
Buvo nustatyta, kad L.Šimkus ir su juo į įvykio vietą nuvykusi policijos pareigūnė turėjo visas reikiamas priemones, buvo tinkamai pasiruošę sulaikyti smurtaujantį asmenį, tačiau netinkamai įvertino jo pavojingumą, tarpusavyje nesuderino veiksmų.
L.Šimkus policijoje tarnavo 15 metų. Su žmona jis augino du mažamečius vaikus. Tarnyboje žuvusio policininko šeimos nariams – našlei, tėvams ir dviem vaikams – lygiomis dalimis buvo išmokėta 102 tūkstančių 614 eurų kompensacija.
Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo tarnybos metu žuvo 34 policijos pareigūnai.
Daugiausia jų užsimušė avarijose vykdami į iškvietimų vietas. Tarnybos metu buvo nužudyta 14 pareigūnų.
pareigūnasPolicijalaidotuvės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.