Gražiąją R. Karpavičiaus našlę guodė ir prezidento patarėjas, ir skandalingas verslininkas
Rasa Karmazaitė
„Lietuvos rytas“
2020-05-31 07:49Mįslingai mirusio 61 metų milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus jaunoji našlė iš Kauno Aistė Karpavičienė turi įspūdingą užnugarį. Jos artimi ryšiai veda prie įtakingų politikų, skandalingų verslininkų, turtuolį gydžiusų medikų.
Pirmąją dalį skaitykite čia.
Supykdė pokalbis su politiku
Tęsdamas tyrimą apie kovą dėl R.Karpavičiaus palikimo „Lietuvos rytas“ atskleidė ir daugiau našlės ryšių, tarp jų – su politiku Vytautu Landsbergiu.
87 metų profesorius duodamas interviu „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad bendravo su jaunąja našle, kuri prašė jo liudyti teismo procese dėl užginčyto testamento.
„Bendravome per R.Karpavičiaus laidotuves. Buvo dar kartas, kai ji paprašė manęs paliudyti apie savo vizitą ligoninėje.
Kai lankiausi ligoninėje, R.Karpavičius jau buvo užbaigęs ankstesnį laikotarpį su pirmąja žmona. Turėjo kitą žmoną. Aš ligoninėje turėjau progą su ja susipažinti. Kai po jo mirties prasidėjo byla dėl palikimo, viena temų buvo apie jo veiksnumą“, – aiškino V.Landsbergis.
Politikos patriarchas tikino, kad beveik nepažįsta pirmosios R.Karpavičiaus žmonos. Tokie žodžiai įskaudino Audronę Karpavičienę.
Moteris pasakojo, kad V.Landsbergis su žmona Gražina vasarą dvi savaites gyveno jų namuose Palangoje, ji jais rūpinosi, vaišino gardžiais patiekalais. Už paslaugas politikas nemokėjo.
„Kai V.Landsbergis sirgo, Raimondas jam daug padėjo. Būdavo, kad poilsiaujant Palangoje profesorių ištikdavo priepuoliai. Raimondas jį veždavo į ligoninę Klaipėdoje. Raimondas rūpinosi ne tik V.Landsbergiu, bet ir jo žmona Gražina, sūnumi Vytuku.
Raimondas rėmė Vytuko knygų vaikams leidybą. Tų knygelių mūsų namuose būdavo daug, o Vytukas labai dažnai ateidavo pas mus į namus Palangoje. Jie bendraudavo Raimondo kabinete, aš pavaišindavau arbata“, – pasakojo pirmoji R.Karpavičiaus žmona.
„Lietuvos ryto“ dienraštyje gegužės 9 dieną publikuotas interviu su V.Landsbergiu supykdė mirusio milijonieriaus brolį H.Karpavičių.
Šiaulietis Vilniaus miesto apylinkės teismui nusiuntė raštą, kuriame piktinosi, kad žurnalistė pakalbino garsųjį politiką. Keista, nes V.Landsbergis yra viešas asmuo.
Vienas buvusių R.Karpavičiaus patikėtinių teigė, kad V.Landsbergiui buvo suteikta ir daugiau paslaugų, įrengta santechnika jo vonioje. Nuosavame bute sostinės Žvėryno rajone montavimo ir remonto darbus atliko du R.Karpavičiaus įmonės darbuotojai.
Paklaustas, ar buvo sumokėta už paslaugas, „Lietuvos ryto“ pašnekovas numojo ranka: „Tokie įpratę, kad kiti jiems padaro.“
Paslaptį nusinešė į kapus
Skundą teismui nusiuntusį H.Karpavičių papiktino ne tik publikuotas interviu su V.Landsbergiu, bet ir mano pokalbis su R.Karpavičiaus pusbroliu „Šeduvos malūno“ savininku Zigmu Daukša. Jį kalbinau dar prieš tai, kai jis mirė nuo koronaviruso.
Tame interviu, kurio įrašą turiu, 61 metų Z.Daukša man papasakojo apie pokalbį su R.Karpavičiumi 2019 metų sausį.
Milijonierius jam pasakė savo valią – kam ketino palikti turtą.
O A.Grybauskienė pusbroliui ir kitiems „Šeduvos malūno“ svečiams buvo pristatyta tik vardu, bet ne kaip būsima žmona. Turtuolio giminaičiai manė, kad tai slaugė.
„Tiek mano vyras Zigmas, tiek aš ketinome, jei prireiktų, pasakyti teisybę. Audronė su Raimondu gyveno iki paskutinės minutės Palangoje (2018 metų lapkričio 15-osios. – Aut.). Mes ne kartą buvome svečiuose ir tai matėme“, – teigė našlė Jolanta Daukšienė.
Prie stalo – ir patarėjas
V.Landsbergis – ne vienintelis įtakingas politikas, atsidūręs veiklios kaunietės kelyje.
Ją sieja bičiulystė ir su buvusiu Kauno vicemeru Povilu Mačiuliu, kuris nuo 2019 metų liepos eina aukštas pareigas Prezidentūroje – šalies vadovui Gitanui Nausėdai patarinėja vidaus politikos klausimais.
P.Mačiulis prie G.Nausėdos komandos prisijungė dar per rinkimų kampaniją, 2019 metų sausį. O tų metų rugpjūtį jis dalyvavo R.Karpavičiaus laidotuvėse ir gedulingoje vakarienėje, į kurią Kauno „Medžiotojų užeigoje“ buvo susirinkę apie 20 žmonių.
„Viename stalo gale sėdėjo Aistė, kitame – tauragiškis Arūnas Pukelis. Per stalo vidurį – prezidento patarėjas P.Mačiulis. Dar buvo futbolo treneris, velionio brolis Henrikas, keli giminaičiai ir gydytoja iš Kauno klinikų, kuri pasakė kalbą apie meilę.
Prezidento patarėjas kalbos nesakė, bet su Aiste nemažai bendravo“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo šaltinis.
Sužinojusi, kad jos buvusio vyro šermenyse dalyvavo ir jį gydžiusi medikė, pirmoji milijonieriaus žmona Audronė buvo priblokšta: „Ar tankiai onkologijos skyriaus vadovai vaikšto į pacientų šermenis?“
Kartu organizavo renginius
– Kas jus sieja su kauniete Aiste Karpavičiene? – paklausiau šalies vadovo vyriausiojo patarėjo P.Mačiulio.
– Pažįstu ją tiek, kiek ji buvo kaunietė. Mes esame su Kauno senamiesčiu darę keletą renginių (A.Grybauskienė buvo Kauno senamiesčio draugijos pirmininkė. – Aut.). Buvo ruošiama Kauno senamiesčio strategija. Tiek ją ir žinau. Aistė yra gera organizatorė, rengė vertas dėmesio šventes.
– Ar vėliau jums dar teko su ja bendrauti?
– Ne, – atsakė pašnekovas, tačiau netrukus patikslino: – Tik kai buvo R.Karpavičiaus laidotuvės, buvau nuvykęs į pašarvojimą perduoti užuojautos.
– Jus matė ir gedulingoje vakarienėje „Medžiotojų užeigoje“.
– Taip, po laidotuvių ten buvau. Kadangi brolius Karpavičius šiek tiek žinojau kaip aktyvius verslininkus, futbolo rėmėjus, iš pagarbos jiems gavęs kvietimą dalyvavau.
– Gal jūs patarėte prezidentui G.Nausėdai tapti šiemet Kaune vykusio renginio „Metų kaunietė“ globėju?
– Iki tol prezidentė Dalia Grybauskaitė tą renginį globojo. Bet tai buvo ne mano rekomendacija. Yra prezidento kabineto ir komunikacijos grupės, kurios priima sprendimus, ką jam globoti, – atsakė P.Mačiulis.
Neatsiliepdavo į skambučius
Per gedulingą vakarienę Kaune vienas pirmųjų kalbą sakė tauragiškis verslininkas A.Pukelis, pravarde Švinius. A.Pukelį ir R.Karpavičių praeityje siejo ir Lietuvos futbolo federacijos reikalai.
– Ar jūs buvote R.Karpavičiaus draugas, gal turėjote bendrų verslo reikalų? – paklausiau A.Pukelio.
– Taip, aš buvau jo draugas, bet bendrų verslo reikalų neturėjau. Kai Raimondas susirgo, jis užsidarė, su niekuo nebendravo. Jau nuo 2018 metų rudens jis neatsiliepė į mano skambučius ir neperskambino.
– Ar pažinojote ir kaunietę A.Grybauskienę?
– Su Aiste aš nebuvau pažįstamas – apie ją išgirdau 2018 metų rudenį. O pirmą kartą ją pamačiau per Raimondo laidotuves.
Vakare priėjo R.Karpavičiaus brolis Henrikas ir pakvietė į vakarienę prie Kauno rotušės. Niekas nedrįso iš draugų atsistoti ir pasakyti kalbos, buvo gal 15 sekundžių tylos pauzė. Tada aš pasakiau keletą žodžių.
O dabar vyksta dviejų pusių kova dėl turto, tai paprasta byla.
– Tačiau ar skaitėte, kad į tą kovą įsipainioję ir aukšti pareigūnai?
– Man keista, kai žmonės priima sprendimą vykti į Ispaniją – juk ten yra vietinių teisėsaugos pareigūnų.
Kaip atrodytų, jei pas mus atvyktų ispanų komisarai ir su pagaliais veržtųsi į namus?
Man tik gaila, kad žmogus mirė, o kiti mušasi dėl jo turto.
– Ar jums neatrodo įtartina, kad jūsų draugas nieko nepaliko nei anūkams, kuriuos labai mylėjo, nei sūnui?
– Gal žmogus neturėjo gražių ryšių su sūnumi, o gyvenime paskutinę minutę taip susiklostė, kad jis susipažino su moterimi? Tada ir padalijo jai ir broliui turtą.
Jis galėjo užrašyti turtą ir vienuolynui, vaikų namams.
Kai žmogui pasako, kad liko penki mėnesiai gyventi... Jei taip mums pasakytų, nežinia, kaip pasielgtume.
– Kodėl penki mėnesiai? Medikai pacientui žadėjo ilgesnį gyvenimą, jeigu būtų klausęs jų patarimų ir vykęs gydytis į Amsterdamo kliniką.
– Nežinau, tai jo sprendimas.
Lietuvoje gal 90–95 procentai šeimų gyvena tik dėl turto, o ne dėl to, kad myli ar gerbia vienas kitą. Kai atsitinka bėdos, pasimato tikrieji veidai – prasideda mūšiai, įsitraukia ir pareigūnai.
Visi apsidaužys sparnus. Bet teismas turi padėti tašką ir nuspręsti, kam priklauso turtas.
– Ar dabar bendraujate su kuo nors iš R.Karpavičiaus aplinkos?
– Pabendrauju su Henriku – jis dabar vadovauja Marijampolės įmonei. Kartais susiskambiname.
– Gal jūs turėjote arba turite interesų „Marijampolės pieno konservuose“? Ar norėjote įsigyti įmonės akcijų?
– Ne. O dabar laikausi per šimtą metrų. Tegul jie patys išsiaiškina, kaip gyvens.
Aš turiu įmonę, kuri gamina pieno įrenginius, darome ir sviesto gamybos mašinas. Bendrauju su visais pienininkais. Bet aš neturėjau ketinimų daryti verslo būtent pieno pramonėje.
Architektūros palikimas – kaip į vandenį
Antroji R.Karpavičiaus žmona iki šiol dirba „Marijampolės pieno konservuose“, nors įmonės telefonu atsiliepusi darbuotoja teigė, kad kaunietė retai būna Marijampolėje.
Į „Lietuvos ryto“ klausimus ji neatsakė paaiškinusi: „Teisinių procesų viešai nekomentuosiu.“ Bet kaunietė neatsakė ir į klausimus, kurie su byla nėra susiję, o liečia jos ankstesnę veiklą, vadovavimą Kauno senamiesčio draugijai.
Paprašiau paaiškinti, kur 2017 metų pavasarį iš Kauno senamiesčio dingo retro stiliaus telefonų būdelės, kurių pasigedo Kauno gyventojai ir jos veiklą draugijoje tęsiantys sekėjai. Kaunietė atkirto, kad informacija neva yra melaginga, o tokios esą neįmanoma komentuoti.
„Lietuvos rytas“ gavo įrodymų, kad istorines būdeles perėmė būtent tuometės A.Grybauskienės viešoji įstaiga „Republica Kaunensis“. Jos prašymu telekomunikacijų bendrovė būdeles perdavė kaip paramą.
Prašymą pasirašiusi A.Grybauskienė nurodė, kad būdelės reikalingos Kauno senamiesčio bendruomenės ir paveldo išsaugojimo reikmėms. Ji žadėjo, kad jos bus restauruotos ir grįš į savo vietas.
Tačiau praėjo treji metai, o būdelių nėra. Vieni kauniečiai teigė jas pastebėję privačios įmonės kieme, kiti matė būdelės stogu uždengtą kanalizacijos dangtį.
Savaitraščiui „Laikinoji sostinė“ turtuolio našlė šį mėnesį ir vėl teigė, kad telefono būdeles ketina restauruoti, o dėl jų pastatymo tariasi su savivaldybe. Tačiau Kauno savivaldybės atstovai atkirto, kad dėl mažosios architektūros akcentų į juos niekas nesikreipė.
„A.Grybauskienė viešai gyrėsi, kad atgaivino Kauno senamiestį, jį plėtojo. Tačiau jos šešėlis iki šiol mūsų veiklai gadina reikalus. Jai išėjus mums teko daug dirbti, kad žmonės vėl patikėtų mūsų draugija“, – „Lietuvos rytui“ teigė Kauno senamiesčio draugijos nariai.
Brolio parodymai – prieštaringi
Bendrovės „Karpis“, kuri valdo „Marijampolės pieno konservus“ ir pieno perdirbimo verslą Ispanijoje, akcijų administratoriumi yra paskirtas H.Karpavičius.
Jis yra sakęs, kad brolis padarė taip, kaip matė esant reikalinga.
H.Karpavičius ir praeityje yra dirbęs brolio įmonėje, tačiau po 2004 metų birželio 7 d. vykusio akcininkų susirinkimo buvo priverstas pasitraukti.
Aktyvus brolių bendravimas buvo nutrūkęs iki 2018 metų. 2005 m. H.Karpavičius įsidarbino dėstytoju Šiaulių universitete. Jis grįžo į brolio sukurtą ir sėkmingai plėtotą verslą tik 2018 m.
„Lietuvos ryto“ žiniomis, H.Karpavičius Klaipėdos policijos tyrėjams yra pasakojęs, kad paskutinį kartą brolio namuose lankėsi 2013 metais, su juo artimai nebendravo ir nežino, kokie buvo santykiai brolio šeimoje.
Tačiau po brolio mirties šiaulietis H.Karpavičius viešai pareiškė jau priešingai – esą jie bendravo normaliai, susitikdavo.